Cum trebuie luate anticonceptionalele?

Cum trebuie luate anticonceptionalele? | Autor: ana_maria222

Link direct la acest mesaj

Mi-am inceput viata sexuala de curand si am decis sa iau pastile anticonceptionale. Am fost la farmacie, am cumparat JEANINE si am inceput sa le iau...Dar apoi m-am gandit la tot felul de lucruri...Daca nu le pot lua asa? Trebuie sa le incep intr-o anumita zi? Daca le-am luat asa, care este riscul de a ramane insarcinata? Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma sfatuiti. Dupa cum vedeti, nu am experienta si nu pot decat sa intreb...Va multumesc! Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brinnie spune:

Din cate stiu, anticonceptionalele se iau (atunci cand le iei prima data) incepand cu prima zi a menstruatiei.
Dar de ce iei tu de capul tau si nu consulti un medic? fiecare organism este altfel.Tocmai ca esti la inceput, de ce sa nu eviti o situatie neplacuta?
Ai grija de tine si neaparat consulta un medic; nu te lua dupa sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu iau anticonceptionalele din prima zi cand imi vine menstruatia.Se ia 21 de zile(pot fi si de 28 de zile cu 28 tablete),se face 7 zile pauza,timp in care iti vine ciclul si apoi se repeta.
Daca nu le-ai luat corect nu esti protejata si risti sa ramai insarcinata chiar daca le iei.Trebuie sa consulti un medic ginecolog,el iti prescrie ce fel de anticonceptionale sa iei.


Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna23 spune:

Poti lua anticonceptzionalele,dar sa sti ca primele 7 zile nu esti protejata daca nu ai inceput cu prima zi de ciclu.Trebuie sa fi atenta la efectele pilulelor(eu de ex am avut greturi),modificari in greutate...Pilulele trebuiesc luate in fiecare zi la aceeasi ora;dupa care se face o pauza de 7 zile si se reincepe.Dar cel mai bine ar fi sa consultzi un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Prima data mergi la medic. E jenant dar sanatos.

Dupa, sa stii ca unele se iau din prima zi, altele din ultima zi de menstruatie dar nu au efect prima luna. Depinde de la pilula la pilula, de la organism la organism, etc, etc, etc....Informeaza-te si nu uita ca pastilutele daca vrei sa te protejezi se iau la ora fixa mereu.

Bafta si eu una as merge direct la cabinet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Scuze ca ma bag dar pilulele alea nu au si un prospect, o hartiutza in care scrie negru pe alb cu lux de amanunte sa priceapa tot prostu cum se iau?
Ca eu nu am vazut pana acum fara prospect.
Nici macar vitamina C sa-mi fie cu iertare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Draga Ana sfatul meu ar fii pe viitor daca iei o pastila(chiar de e vitamina si chiar daca ti-e prescrisa de medic) SA CITESTI PROSPECTUL pentru Dumnezeu!



quote:
Initial creeata de ana_maria222

Mi-am inceput viata sexuala de curand si am decis sa iau pastile anticonceptionale. Am fost la farmacie, am cumparat JEANINE si am inceput sa le iau...Dar apoi m-am gandit la tot felul de lucruri...Daca nu le pot lua asa? Trebuie sa le incep intr-o anumita zi? Daca le-am luat asa, care este riscul de a ramane insarcinata? Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma sfatuiti. Dupa cum vedeti, nu am experienta si nu pot decat sa intreb...Va multumesc! Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Nu'sh de ce, da parca postarea asta nu mi se pare 100% autentica...Fata este culta, studenta, mai si cugeta "m-am gandit la tot felul de lucruri", ba chiar are si o strafulgerare precum ca anticonceptionalele se iau intr-un anume fel, dintr-o anume zi dar totusi incearca marea cu degetul, rugand apoi din suflet sa fie ajutata si sfatuita, intrucat nu i-a venit in cap sa citeasca prospectul despre care deducem ca ar fi fost acolo im cutie, deoarece ea a cumparat Janine de la farmacie.(oare i-o fi placut cum suna numele de l-a ales taman pe asta??)
Poate sunt eu intr-o faza hiper-analitica, am citit mesajul de vreo 3 ori si tot mi se pare ca ceva nu-i in regula...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

quote:
Originally posted by 2girlsmum

Nu'sh de ce, da parca postarea asta nu mi se pare 100% autentica...Fata este culta, studenta, mai si cugeta "m-am gandit la tot felul de lucruri", ba chiar are si o strafulgerare precum ca anticonceptionalele se iau intr-un anume fel, dintr-o anume zi dar totusi incearca marea cu degetul, rugand apoi din suflet sa fie ajutata si sfatuita, intrucat nu i-a venit in cap sa citeasca prospectul despre care deducem ca ar fi fost acolo im cutie, deoarece ea a cumparat Janine de la farmacie.(oare i-o fi placut cum suna numele de l-a ales taman pe asta??)
Poate sunt eu intr-o faza hiper-analitica, am citit mesajul de vreo 3 ori si tot mi se pare ca ceva nu-i in regula...






SI MIE MI S-A PARUT CIUDAT

Oana

http://community.webshots.com/user/ooanaa2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna ana-maria,
si eu am luat anticonceptionale dupa ureche , sa zic asa, nu am fost la dr , si am luat vreo 5 ani, insa am avut noroc, s-au potrivit pt mine, acum imi dau seama ca nu am facut bine, trebuie sa mergi la doctor neaparat, el stie mai bine ce pilule sa-ti dea si -ti va explica exact cum sa le iei si cand.nu-ti fie rusine, nu are de ce, e ceva normal, si e bine sa mergi macar de 2 ori pe an pe la ginecolog sau de cate ori crezi ca e nevoie , si inca ceva daca mergi la dr roaga-l sa-ti examineze si sanii,si sa-ti explice cum sa faci tu singura acasa, ar trebui si tu sa faci chestia asta lunar dupa ciclu, sa te palpezi si daca observi ceva sa mergi imediat la doctor
pupici si ai grija de tine

ADy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by slakje

Scuze ca ma bag dar pilulele alea nu au si un prospect, o hartiutza in care scrie negru pe alb cu lux de amanunte sa priceapa tot prostu cum se iau?
Ca eu nu am vazut pana acum fara prospect.
Nici macar vitamina C sa-mi fie cu iertare!



Total de acord cu Alina. Ce naiba, doar prospectul ala e pus acolo ca sa fie citit si ca sa inteleaga tot poporul la ce foloseste pastila in cauza, cum se ia, care sunt efectele secundare etc. Si Ana, toate indoielile tale au aparut din cauza ca nu ai apelat la cineva calificat care sa te consulte si sa iti prescrie aceste pastile. Eu zic sa te duci la un doctor sau la un cabinet de planning familial- au aparut ca ciupercile dupa ploaie, prin toate colturile orasului-, sa le spui problema ta , sa iti prescrie ceva ce ti se potriveste si atunci o sa vezi ca nu o sa mai ai nici un fel de indoieli si nelamuriri.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput