Vitamine - pofta de mancare

Vitamine - pofta de mancare | Autor: dya

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici cu pitici mai putin mancaciosi,
va rog sa imi recomandati niste vitamine pentru pofta de mancare; ce se da acum in Ro? Mai este cavit?
Vine cineva din Ro la noi si as dori sa-mi aduca ceva vitamine ... doar, doar o da foamea-n el.
Aici optica e sa nu se dea copilului nimic ajutator pentru stimularea apetitului. Pediatra lui mi-a dat numai de vreo 2 ori si acum refuza sa imi mai dea si nu pot sa iau fara prescriptie.

multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Dya, eu i-am dat Pikovit...si o prietena Sanasol...Cred ca amandoua au cam acelasi continut...
Pediatra mea mi-a dat pentru pofta de mancare la un moment dat si complex de vitamina B. Nu pot sa spun ca a avut o pofta de mancare nemaipomenita, dar intradevar i-a crescut un pic apetitul...
Eu i-am dat 2-3 zile vitamine si apoi am trecut pe multe fructe si legume sucuri...facute de mine si sa stii ca mananca mai bine dupa o cura de sucuri de fructe si legume...
Sinzi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Si eu as merge pe vitamine naturale (din legume si fructe)...de la farmacie, singurele vit./minerale naturale pe care le poti lua sunt calciu natural si vit.c naturala...restul sunt vit.de sinteza care nu sunt absorbite cum ar trebui de catre copil.

Si inca ceva, de ce vrei sa-i cresti apetitul? Lasa copilul sa manance cat ii trebuie (de acum se regleaza apetitul ca sa nue obez mai tarziu), mergand pe alimente constistente, proaspete si sanatoase (la bebei se aplica aceeasi piramida a alimentelor ca la adulti).

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Si eu sunt obsedata de faptul ca Gianina mea , nu papa cat ar
ar trebui ,si mie mi-a zis medicul de familie s-o las in pace cu vitaminele dar mi-a recomandat farmacista de la farm. naturista Sirop de polen>
Eu intr-o lingurita de sirop ii mai pun si cateva picaturi de tinctura de propolis (antiparaziti -nu de aia din radio ci intestinali)>
Este mai sanatos decat orice ,intareste sistemul imunitar si puiul meu papa mult mai bine .
Cat are puiul tau?



o vacanta de vis in bucovina
http://www.pensiuni-vile.ro/detaliu_spatiu.php?id=83


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Nici eu nu cred ca vitaminele cresc pofta de mancare. Cel putin in cazul nostru nu au avut nici un efect din punctul asta de vedere.
Desi dr mi-a spus sa las copilul in pace si sa nu-i dau nimic, eu in disperarea mea pentru ca manca foarte prost, i-am dat la interval de 2-3 luni intre ele Sanasol, Pikovit. Chiar n-au avut nici un efect asupra stimularii poftei de mancare.
I-am dat si Natura Mix Bambina care nu e un complex de vitamine, ci un supliment pentru cresterea poftei de mancare, contine propolis, laptisor de matca si inca ceva componente naturale, dar pot spune ca nici dupa aceasta nu am simtit o imbunatatire a apetitului.
Pana la urma i-am dat toate acestea ca sa fiu eu linistita ca fac ceva, acum dupa ce mi-am facut 1000 de nervi din cauza nemancarii, m-am mai resemnat, m-am obisnuit cu ideea ca asa e el si ca are perioade cand mananca mai bine, perioade care chiar habar n-am de ce sunt determinate.


Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Pentru opfta de mancare PERITOL si MULTI SANOSTOL.

sanatate de la andreea mami lui theo si florin

http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

mai fetelor si pe mine acest subiect(pofta de mancare)ma scoate din minti si pe mine.nu stiu ce sa-i mai fac si ce sa-i mai dau.cat timp i-am dat vitamine(Pikovit,Vidailim-ceva de genul acesta) parca manca mai bine dar dupa ce nu ii mai dadeam .............ne intorceam de unde am plecat.
acum am inceput sa ma mai impac cu ideea asta ,dar pana nu de mult eram cam isterica din aceasta cauza.stiti ce mananca puslamaua mea bine?si mananca nu gluma cereale.daca i-as dat toata ziua cereale nu ar face nazuri ...........in rest ....supa dar nu prea des si la fel pure.isi face singur greata si vomita daca ii dau branza de vaci sau orice branza, mai bine spus ,si iaurt natural.si cu greu il conving(doar sa fie flamand) sa manace altceva inafara de supa si pure.nu mai spun ca sa-i dau sa manance dimineata o tartina cu unt de arahide sau cu orice altceva este deja un vis prea frumos.ma doare mintea,nu stiu ce am sa ma mai fac ,tot traiesc cu speranta ca va mai creste si poate,poate va fi altfel.
va doresc multa sanatate si dea Domnul sa nu se mai planga nimeni de asa ceva.

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

scuze pt greseala de mai sus!
Mamicaluitheo , Peritolul din cate stiu eu nu este pt. asa ceva .mie doctorul mi l-a recomandat pt. liniste ,pt. somn(cand mi-a cazut Fabian din pat si atunci cand a fost bolnavior)si am citit de nenumarate ori si prospectul si nu-mi amintesc sa fie recomandat pt. pofta de mancare.
poate ma insel............dar nu prea cred.

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by lacri

scuze pt greseala de mai sus!
Mamicaluitheo , Peritolul din cate stiu eu nu este pt. asa ceva .mie doctorul mi l-a recomandat pt. liniste ,pt. somn(cand mi-a cazut Fabian din pat si atunci cand a fost bolnavior)si am citit de nenumarate ori si prospectul si nu-mi amintesc sa fie recomandat pt. pofta de mancare.
poate ma insel............dar nu prea cred.

Fabian si mami Lacramioara



Peritolul creste pofta de mancare, dar nu se da pentru asta, se da de linistire si e antialergic. Eu asa stiu. Nu este un medicament prea recomandat...
Sinzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

daca sunteti mai multe care sustineti aceasta idee (peritolul creste pofta de mancare)inseamna ca asa este iar eu nu sunt bine informata(chiar pe asta nu o mai stiam).ma scuzati ca v-am contrazis.
multa sanatate si pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Eu i-am dat picovit.
Peritolul este pentru alergie, mie asa mi-a spus medicul. Se da la copii pentru a dormi mai bine, impreuna cu Ca in cazul alergiilor.

gabi

Mergi la inceput