Examenul de capacitate, loterie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Daca tot ne-am apucat sa "barfim" invatamantul ro.actual (sunt din fam. de profi, deci am idee si cum a fost pe vremuri) sa va mai spun un aspect care pe mine ma deranjeaza f.tare. Mai nou in liceele de elita(din pacate)oricat isi da silinta copilul sa invete si sa aiba rezultate bune mai mult de un 7 nu reuseste sa obtina. Parintii, normal, merg la scoala sa discute cu profii, sa vada ce se intampla cu pruncul lor care pana atunci era doar de nota10. Si afla cu stupoare ca
"elevul e slabut rau de tot, ar mai fi o sansa: sa il meditati! Eu sunt f.ocupat dar fiindca mi-e drag copilul am sa-mi fac timp si pentru el"-zice nenea profu.
Incepe copilul pregatirea la prof acasa (pe bani grei, normal), hop si notele bune! Culmea e ca dupa o luna, doua copilul constata ca poate sa nici nu mai invete la obiectul respectiv ca tot note bune ia, important e sa cotizeze la orele de pregatire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Cand spun "licee" ma refer si la cele care au clasele V-VIII. Chestia scrisa mai sus am patit-o cu fetita mea la engleza, obiect la care ea se pregateste din cls.II-a si proful de la pregatire (prof recunoscut pt.rezultatele f.bune) imi spune mereu ca merge f.bine, ne recomanda chiar sa ne pregatim pentru un liceu bilingv rom-engleza. Cu toate astea, profa de la scoala imi zice ca fata e slaba si se ofera sa mi-o pregateasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Anemona, bucura-te ca fetita ta are rezultate asha de bune si las-o incolo de coronita.

lorelei, nu sunt de acord cu tine. e ca si cum un sportiv nu ar avea nevoie de medalie. ii dam o diploma si gata, sa stie numai el cat e de bun.
eu le-as pune coronite tuturor copiilor care merita, sa-i vada toata lumea ca sunt cuminti si destepti!

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

craciunitza, toti copiii merita cate o coronitza, indiferent cum invata
spuneam doar cum se procedeaza in elvetia. poate ca pe undeva e bine asha, nu crezi? sa-ti dau un exemplu: prietena mea s-a casatorit cu un fost coleg de clasa de-al meu, unul din codashii clasei. Cu toate ca acum suntem oameni maturi, eu tot vad in Radu baiatul ala de atunci care niciodata nu stia nimic si lua notele cele mai proaste din clasa. Si de fiecare data ma mir involuntar cand vad ca face o remarca mai inteligenta. Pentru mine a ramas tot undeva pe la urma. Asha ca mai bine sa le fie datzi tuturor copiilor o shansa sa fie egali, chiar daca unii sunt mai inteligenti sau mai putzin inteligentzi. Tu ce crezi?

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Toti copiii merita coronita, indiferent cum invata? Nu inteleg ce vrei sa spui si nu sunt de acord.
Eu cred ca e nevoie de exemple pozitive recompensate pe masura, daca un copil nu are constiinta sa invete de buna voie atunci sa invete pentru ca-si doreste sa ajunga ca X sau ca Y. Daca nu le oferim aceste exemple, crezi ca vor fi in stare sa aleaga singuri drumul bun?
Daca nu diferentiem in nici un fel pe cei buni de cei rai, de ce ar vrea un copil sa fie bun? A fi rau e mult mai simplu.
Tu vorbesti de sanse egale. Eu nu cred ca sansa egala inseamna sa ignori un copil care munceste si sa promovezi o pramatie care chiuleste.

Cat despre situatia fostului tau coleg Radu, tu il stii cum era in urma cu multi ani, ani in care a evoluat, nimeni nu incremeneste in clasa a 4-a sau a 10-a. Anumite persoane se trezesc inainte de a fi prea tarziu si recupereaza, altele se complac intr-o mediocritate calduta. Ce sansa i-a lipsit fostului tau coleg de ai ramas cu asa impresie proasta despre el?

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by craciunitza

Toti copiii merita coronita, indiferent cum invata? Nu inteleg ce vrei sa spui si nu sunt de acord.
Eu cred ca e nevoie de exemple pozitive recompensate pe masura, daca un copil nu are constiinta sa invete de buna voie atunci sa invete pentru ca-si doreste sa ajunga ca X sau ca Y. Daca nu le oferim aceste exemple, crezi ca vor fi in stare sa aleaga singuri drumul bun?
Daca nu diferentiem in nici un fel pe cei buni de cei rai, de ce ar vrea un copil sa fie bun? A fi rau e mult mai simplu.
Tu vorbesti de sanse egale. Eu nu cred ca sansa egala inseamna sa ignori un copil care munceste si sa promovezi o pramatie care chiuleste.

Cat despre situatia fostului tau coleg Radu, tu il stii cum era in urma cu multi ani, ani in care a evoluat, nimeni nu incremeneste in clasa a 4-a sau a 10-a. Anumite persoane se trezesc inainte de a fi prea tarziu si recupereaza, altele se complac intr-o mediocritate calduta. Ce sansa i-a lipsit fostului tau coleg de ai ramas cu asa impresie proasta despre el?

Nu certati copiii cand viseaza!




Un copil, mai ales in clasele 1-4, nu e niciodata o pramatie care nu vrea sa invete. Copiii au ritmuri diferite, aptitudini diferite. Se dezvolta in medii diferite, cu parinti mai mult sau mai putin priceputi, mai mult sau mai putin aproape de ei. Un copil mai putin merituos nu trebuie pedepsit, ci intels si ajutat. E singura lui sansa sa devina mai bun.

Sunt necesare modelele pentru copii, dar in general un coleg mai bun la invatatura e o umilinta, nu un model pe care cel rau il accepta. Ii pune in fata limitele. Niciodata nu vei motiva un copil aratandu-i cat de cuminte si ce repede scrie Maricica, el de ce nu poate? :)

In plus sistemele de invatamant evolueaza. Se folosesc tot mai mult de psihopedagogie. Pana acum, copilul trebuia sa se adapteze scolii, sistemului. Acum scoala este cea care se adapteaza individului. De asta nu sunt incurajate sistemele de notare de dinainte. Se considera ca sistemul calificativelor e suficient. La sfarsitul anului toti elevii primesc diplome pentru apitudinile pe care le au.

Copiii buni la invatatura se vor bucura intotdeauna de roadele ei, nu de coronite




D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

descantec, nu stiu pe ce-ti bazezi afirmatiile dar mie mi se par total lipsite de logica si realism. Si daca vrei pot sa-ti analizez fraza cu fraza mesajul dar ce rost are?

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

descintec, subscriu 100% la ceea ce ai spus tu! exact asha m-am gandit si eu, doar ca n-am spus-o asha de frumos ca tine
craciunitza, exemplele bune pot fi si printre oamenii maturi, nu trebuie sa fie colegul de clasa, e frustrant cand unul e primul si altul nu poate pur si simplu, iar mama il compara cu cel bun. Itzi dai seama cam ce e in sufletzelul lui? Pai - dupa parerea mea, copilul ala n-o sa aiba niciodata incredere in el si o sa fie vesnic nemultzumit de ceea ce face, pentru ca se va compara mereu cu cei mai buni. si tu, craciunitza, la tema asta esti cam subiectiva, vorbesti din prisma mamei cu un copil foarte bun la invatzatura. sunt insa curioasa daca la fel ai proceda daca ai tai copii ar fi mediocri la invatzatura.
Sa fim iubite!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

lorelei, recunosc ca sunt subiectiva, niciodata nu am ascuns asta.
Eu stiu cat sacrifica un copil bun la invatatura spre deosebire de unul care nu vrea si nu vrea. Atata timp cat copiii invata in aceeasi clasa si cu aceeasi invatatoare, inseamna ca au sanse egale. Mai departe de asta este o conjunctura care nu depinde de noi.
Tu crezi ca un copil bun la invatatura are o metoda magica prin care acumuleaza cunostintele? Este vorba de sacrificiu, de multa munca si responsabilitate. Si nu inteleg de ce acesti copii ar trebui dusi inapoi la coada, langa cei care prefera sa alerge mingea pe maidan.
Nu am spus eu ca parintele unui copil slab trebuie sa-l compare cu cei buni, am zis doar ca cei buni merita sa fie recompensati pe masura. Si imi mentin parerea.

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

.... am si eu intrebare pentru mamicile din strainatate(adik....pot raspunde si taticii ) , in mod deosebit dak este cineva din spania (scuze ca intreb acilea,dar....n-am putut sa desch un subiect nou -de doua zile ma chinui)

... deci....s-a tot discutat despre sistemul prost din ro, dar......pe mine ma intereseaza cum este invatamantul in strainatate, si nu ma refer la scoli de renume, ci la scolile normale//... cred ca o sa trebuiasca sa mergem un pic prin spania ,adik ceva ani si.....nu stiu ce sa fac cu fiica-mea//...avem rude si prieteni cu copii de-o seama cu mandra si.....fiica-mea este net superioara lor(scuzati modestia )din toate punctele de vedere, asa ca ....am cam intrat in panica,dak o pierdem pe drum? //.. va rog mult sa-mi spuneti cat mai multe pareri // multumesc

Mergi la inceput