Calimanesti-Caciulata

Calimanesti-Caciulata | Autor: geo_78

Link direct la acest mesaj

Bine v-am regasit!

In sfarsit, m-am hotarat sa merg in concediu in per 21aug -28aug la Calimanesti Caciulata, sa ma cazez la Hotel Cozia si sa fac ceva tratament pentru lombosciatica. Credeti ca e o alegere buna? a stat cineva aici? care sunt conditiile din hotel? inca nu am platit cazarea si as putea sa ma schimb in conditiile in care gasesc ceva mai bun.
Asadar, alte locuri de cazare in conditii bune in Calimanesti Caciulata imi puteti recomanda?

Dar despre statiunea Baile Olanesti ce imi puteti spune?

Cum este baza de tratament din Calim Caciulata? Dar cea din Baile Olanesti?

Astept cu interes raspunsurile voastre!

Multumesc,
Georgiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo_78 spune:

nimeni nu-mi raspunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

Buna Geo,

Iti raspund eu daca vrei ... dar nu stiu sa-ti spun decat ca zona e minunata ... si ca vreau sa ma mut la Rm Valcea ...

Subiectul e interesant; eu si sotul meu avem probleme cu spatele (eu am discopatie lombara si Seby are hernie de disc) si m-ar interesa sa aflu, daca te duci, ce tratamente se fac, daca te-au ajutat ...

Concediu frumos,

Maruta

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Despre Olanesti a fost un subiect acum cateva saptamani (jumatatea lui iulie). Despre Calimanesti-Caciulata, nu mai stiu cum sunt conditiile acum, dar imprejurimile sunt super pentru haladuit (juma de zi sau zi intreaga).
Sunt ceva stranduri (sau erau) cu ape indicate pentru reumatisme dar si izvoare indicate si pentru alte boli (de baut).
La hoteluri se pot face si tratamente cu diverse "ape locale".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dy spune:

Geo, eu abia m-am intors de la Calimanesti-Caciulata. Am stat la hotel Cozia, 4 nopti. Pot sa-ti spun ca sunt cele mai proaste conditii de cazare pe care le-am intalnit pana acum. Am ramas pentru ca aveam la mine o gramada de bagaje, inclusiv Domestos pentru spalat cada, lenjerie completa, prosoape vreo 6 si multe altele. La baie este deplorabil. Usile sunt mai rau decat la un wc public, adica de la atata abur si apa, s-au decojit in ultimul grad. Faianta este foarte prost pusa si arata ca naiba. Cada este foarte uzata si la fel iti este sila sa intri sa faci dus... Noi am pus un prosop pe fundul cazii si apoi ne-am facut dus. Balcoanele au la imbinari niste spatii foarte mari, asa incat copilul a avut interdictie totala pe balcon. Ca sa aerisim puneam fotoliul in usa. Perdelele nu se trag, sunt prinse cu sarma, iar ca sa le tragui trebuie sa te urci pe masa. Of, of... Am inteles ca patronul nu a reusit sa investeasca si in Hotelul Cozia datorita faptului ca in permanenta, fie vara, fie iarna este plin la capacitate maxima. Aici vin pe 3-4 milioane/18 zile multe persoane la tratament si numai mancarea este de vreo 7-8 milioane. Sunt bilete de tratament subventionate pana la 70% dintr-o pensie de 2 milioane. Celelalte 2 hoteluri, respectiv Calimanesti - 3 stele si Oltul - 2 stele sunt muuuuult mai faine. Calimanestiul a fost reconditionat acum 2 ani, iar Oltul anul trecut. Au termaopan, baile sunt noi, alta viata. Deci, in concluzie, trebuie sa faci tot posibilul sa te cazezi la unul din cele doua, asta ca sa nu te enervezi prea tare. Altfle spus, mancarea este f. buna la Cozia (sa nu optezi pentru meniu fix, sa soliciti card si iti poti lua cece poftesti). In rest, poti merge la diferite tratamente, despre care nu-ti pot da detalii. Afara este o piscina cu apa termala (f calda), si mai sunt si in interior. Serara sunt 2 terase acceptabile, poti sa te plimbi pe malul Oltului. Este ffff multa lume. Eu nu mi-am imaginat ca aceasta statiune este atat de plina. Sunt persoane de la 0,5 ani pana la 80 de ani.
Cam atat.
Va doresc o zi buna!

Dy - mami de Cezar si sotie de Danut

http://community.webshots.com/user/dienuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_78 spune:

Fetelor multumesc mult pentru raspunsuri!

Dy, nu ma gandeam ca imi poti oferi atat de multe informatii rele despre hotelul asta....nu imi imaginam chiar asa si imi pare rau de experienta ta...oricum, n-o sa-mi mai iau bilete aici, asa ca tb sa caut in alta parte

Astept in continuare si alte mesaje!

Multumesc,
Geo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Multumim!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

:) la cozia a fost asa mereu, adica eu asa l-am cunoscut, plin
ps
si cu smecherasi care-si trag partea, bineinteles....



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput