Buricel iritat ..va rog un sfat!

Buricel iritat ..va rog un sfat! | Autor: miha

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele (3 ani) i se tot irita buricul, nu stiu poate mai transpira sau de la pantalonasi desi pana acum nu am avut probleme de astea. Am tamponat-o cu spirt aseara pentru ca era tare rosu dar nu o ustura si apoi i-am pus un leucoplast cu putina vata si spirt sa stea pana dimineata, dar tot asa este si acum.
Dati-mi si mie un sfat, cu ce cremita sa-i dau? Poate Nidoflor? Ca cu spirt doar am dezinfectat in rest nu mai stiu.........
Va rog dati-mi si mie un raspuns ca sa-i cumpar ceva de la farmacie astazi.

Astept...........

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

mergi la doctor cu fetita; pustiul meu a avut o infectie cu stafilococ auriu, buricul nu a fost afectat, dar de cate ori mergem la pediatra se uita si acolo. Avand in vedere 'antecedentele' sfatul ei a fost ca la orice iritatie, oricat de mica sa folosim betadine (solutie dezinfectanta asemanatoare tincturii de iod; nu ustura) sau Oximed.

Oricum sfatul meu este sa mergi la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Miha,

Din pacate nu iti pot da nici un sfat...nu am patit asa ceva cu Laura...
Vroiam doar sa-ti spun ca ieri in timp ce-i dadeam Laurei sa manance, mi-am adus aminte de tine si de fetita ta; am postat eu mai demult un subiect despre copilasii care mananca singuri, si ieri mi-am adus aminte de raspunsul tau despre fetitza ta, ca mananca singura, spune si "saru-mina pentru masa", pentru ca atunci m-a impresionat mult - esti intr-adevar o mamica fericita !

Am vazut ca fetitza ta e nascuta pe 1 Ianuarie 2000 - deci e chiar "milenium baby" !!


Multa sanatate fetitei tale dulci !

Sarbatori fericite !

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Draga Elena, mersi mult pentru mesaj caci eu nu prea particip prea mult pe forum desi citesc tot, si am impresia ca fetele nu prea ma stiu.
Intr-adevar, Ancuta este un copil un pic mai special si foarte matura pentru varsta ei, nu stiu daca fiindca s-a nascut pe 1 ianuarie 2000 sau pentru ca pur si simplu este copilul meu.

In ce priveste buricelul, i-am dat aseara cu nidoflor caci era foarte rosu, dar nu era umflat sau altceva.

Mergi la inceput