Bebe plange cand face caca

Bebe plange cand face caca | Autor: Irinel

Link direct la acest mesaj

Bebelusul meu care maine face 6 saptamani, de vreo 2 zile se screme, se roseste si plange cand face caca. Si dureaza mult pana reuseste sa faca. Stiu ca in general bebelusii se screm din greu, da nu stiu daca e normal ca plange de parca l-ar durea ceva. Si aspectul s-a schimbat, nu prea mai are "seminte" prin caca si e mai apos, plus ca azi a avut si un miros diferit.
M-am gandit ca ar putea fi diaree, da nu face decat de 2 maxim 3 ori pe zi (mult ce e drept, da pe dinafara de pampers). Constipat iar nu e ca nu a trecut nici o zi fara sa faca. Funduletul nu e rosu.
Aveti idee ce poate fi, a mai avut cineva astfel de probleme?

Multumesc mult!

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Sa nu fie dureri de burtica, si nu dureri cand face caca!!!
Daca nu e constipat nu ar trebui sa il doara cand face, sau asa cred eu! Si despre ce fel de "seminte" vorbesti?
David nu a avut niciodata seminte in caca!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cu ce il hranesti pe bebelus?
Sunt sanse mici sa aibe ceva daca primeste doar san, ar putea fi si colicii care dau dureri de burtica. Dar spui ca e moale si ca da afara din pampers!!! Nu prea stiu ce sa-ti spun. Astept mai intai raspunsul tau, daca este alaptat exclusiv sau lapte formula.

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:


O sa-ti dai tu seama SIGUR cand o sa fie diaree, fii linistita........
Cred ca n-are nimic, au si ei faze de adaptare a stomacelului, cand se creeaza enzime etc. etc.
Si noi ne-am panicat pe la cateva sapt. ca facea copilu kk mai tare ca pana atunci, si verde, si am trecut repede de la Nan la Milumil (la sfatul dr.).........acum regret putin miscarea, ca de eram mai intelepti, nu ne agitam asa repede............
Dar asa e la inceput, mai asteapta sa vezi ce se mai intampla.

la Daniel

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitu-pitu spune:

Si fetita mea cand era bb mic ca al tau facea la fel la caca.O sa-i treaca pe masura ce trece timpul.CE-i cu semintele alea.Mirosul de caca la bb hraniti doar cu lapte tb sa fie usor acrisor.Daca miroase urat insa eu zic sa mergi la doctor.Poate i-ai bagat ceva in alimentatie si atunci ar fi explicabila schimbarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Scuze, sunt aiurita, am uitat sa spun ca papa doar san.
Aspectul pana acum a fost galben cu niste punctulete solide ca semintele de mustar, despre ele vorbeam. Si prin carti scrie ca asta e aspectul normal. O prietena mi-a spus ca treptat semintele astea dispar. Pe mine ma ingrijoreaza si mirosul, pana acum avea un miros usor, de ieri e mai puternic, parca seamana mai mult cu cel de la o persoana adulta (scuze!)
Colici a avut mereu, azi parca mai putin, dar durerile astea par diferite se vede ca se screme sa faca, se roseste si pana la urma plange. Dupa ce termina de facut (dar dureaza destul de mult!) pare ca se linisteste.
Sunteti niste dragute, mi-ati raspuns ca de fiecare data asa de repede...
Va pup pe toate.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Irinel, eu cred ca sunt dureri de burtica.
Pune-i ceva caldut pe burtica atunci cand are criza de care vorbesti si vezi daca il linisteste . Daca da, atunci te convingi singura ca il doare burtica pe micut.
Fii-mea la colici nu a tipat deloc, doar se strangea si se inrosea toata,iar eu imi dadeam seama ca are colici, plus ca se trezea la fix 30 minute dupa alaptat. La inceput credeam ca nu s-a saturat, dar de fapt, copilul isi facuse un somn sa-si incarce bateriile, dar durerea il trezea si incepea inconvoiatul de durere si inrosirea. Foarte rar a urlat de durere.
Cat despre consistenta si culoarea kk-ului nu te ingrijora. BB-ii alaptati fac destul de des, chiar si la fiecare masa, mai moale. La diversificare se va ingrosa putin.

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Multumesc Crixia! Sper sa ai dreptate, adica sa nu fie nimica altceva. Azi a facut fara plansete, doar scremete puternice, asa ca s-ar parea ca ai dreptate.
Pupic.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput