Citomegalovirus

Citomegalovirus | Autor: martha78

Link direct la acest mesaj


Am facut analiza pentru CMV si mi-a iesit IgG pozitiv si IgM negativ.
Am inteles ca nu se poate trata si deci asta inseamna ca nu se va vindeca si va ramane mereu pozitiv?
Voi ce stiti despre asta?
Pot anticorpii IgG pozitivi sa afecteze o sarcina sau nu este ceva grav?

Mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Si eu am acelasi rezultat ca si tine la analiza de citomegalovirus si am fost la un doctor si mi-a spus dupa ce s-a uitat in fuga pe analizele mele (ca nu eram programata si m-am dus la spital)ca nu este problema IG G pozitiv doar daca era IG M pozitiv trebuia sa tin regim ( fara mezeluri , fara carne si tot ce era cu E-uri , trebuia sa fie totul cat mai natural in alimentatie)si s-a iau niste pastile pentru cresterea imunitatii organismului.

Cand o sa ma duc la doctor cu programare atunci o sa intreb mai mult despre asta si despre alte analize pe care le-am facut si care mie mi se par suspecte ca rezultat.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Dana, am fost si eu astazi la doctor si mi-a spus ca IgG pozitiv inseamna ca virusul este prezent si infectia este activa.
Mi-a mai zis ca nu este bine sa faci un bb pentru ca poate produce malformatii fetale sau poate opri sarcinile din evolutie.


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Mihaela si atunci ce-i de facut?
Ti-a dat un tratament ?Ce anume?
Te rog zi-mi si mie!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Nu mi-a dat nici un tratament deocamdata pentru ca a zis sa-mi fac totul setul de analize si apoi sa revin cu rezultatele.
Asa ca dupa ce-mi fac si chlamidiile, brucela si toxoplasma, caci pe astea le mai am ma duc si-mi da un tratament asa cum mi-a zis.
Iti voi zice atunci ce mi-a dat, oricum se trateaza, chiar daca mai greu.
Mai vorbim!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Martha,
Eu am facut analizele inca inainte de a ramane insarcinata si mi-a iesit CMV igG pozitiv si igM negativ. M-am stresat la fel ca tine, am ajuns si la dr de infectioase sa ma interesez ce implicatii ar fi asupra unei eventuale sarcini. Sa stii ca IgG pozitiv inseamna ca ai avut boala respectiva (mai demult, daca IgM este negativ). daca ai fi avut IgM pozitiv era intr-adevar periculos.
Bineinteles ca intre timp am ramas si insarcinata, am nascut o fetita sanatoasa tun, dar, recunosc, m-am speriat si eu atunci.
Parerea mea, Martha, este sa-ti schimbi URGENT medicul, habar n-are. Ori nu i-ai explicat tu cum trebuie?! Ori n-ai inteles tu bine?! Dar dupa cum zice el, inseamna ca cine a avut vreodata virusul asta n-ar mai trebui sa faca copii?!!! Si sa nu iei nici un tratament pentru CMV (tratamentul este f. dur) fara sa mai consulti si alt medic.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Martha,
Eu am facut analizele inca inainte de a ramane insarcinata si mi-a iesit CMV igG pozitiv si igM negativ. M-am stresat la fel ca tine, am ajuns si la dr de infectioase sa ma interesez ce implicatii ar fi asupra unei eventuale sarcini. Sa stii ca IgG pozitiv inseamna ca ai avut boala respectiva (mai demult, daca IgM este negativ). daca ai fi avut IgM pozitiv era intr-adevar periculos.
Bineinteles ca intre timp am ramas si insarcinata, am nascut o fetita sanatoasa tun, dar, recunosc, m-am speriat si eu atunci.
Parerea mea, Martha, este sa-ti schimbi URGENT medicul, habar n-are. Ori nu i-ai explicat tu cum trebuie?! Ori n-ai inteles tu bine?! Dar dupa cum zice el, inseamna ca cine a avut vreodata virusul asta n-ar mai trebui sa faca copii?!!! Si sa nu iei nici un tratament pentru CMV (tratamentul este f. dur) fara sa mai consulti si alt medic.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004



Si eu stiu la fel (si m-am documentat la medici infectionisti, pediatri, neonatologi). Ideea este ca acest IgG iti arata ca ai avut candva boala. Daca IgM era pozitiv trebuia sa faci tratament (asta inseamna o infectie recenta). IgG pozitiv o sa-ti ramana toata viata indiferent de tratament. Si in cazul meu IgG e pozitiv si IgM negativ.
Deci, sfatul meu este sa mai discuti cu alt doctor.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, sigur daca infectia a fost mai demult (igg poz si igm neg) inseamna ca esti imuna pe viatasi poti face copii sanatosi!
invers era mai grav!

sanatate!

ps: eu am pierdut o sarcina din cauza citomegalovirusului, si asa mi-au expliat mai multi doctori

http://img41.photobucket.com/albums/v127/ancamonique/ileana%2029%20iunie%2004/?action=view¤t=ileana_29_iunie_2004_002.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Fetelor,va rog luminati-ma si pe mine,ce este cu acest citomegalovirus?Este o analiza pe care trebuie s-o faci inainte de a ramane insarcinata?Pentru ca atunci cand am fost eu insarcinata nu se faceau astfel de analize,nici macar pe cea pentru toxoplasmoza nu mi-au facut-o.Dar cum mai vreau un bebe,vreau sa fiu pregatita,asa ca luminati-ma,va rog!Va multumesc.

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Rosa, analiza pentru CMV ti-o da medicul s-o faci in primul trimestru de sarcina. Eu am facut-o inainte din exces de zel (sa verific daca sunt sanatoasa). Nu este necesar sa o faci inainte.
Succes la bebe2!

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor, iar daca acest citomegalovirus nu este adevarata cauza pentru care eu am pierdut sarcinile inseamna ca mai am de cautat.

Mergi la inceput