Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

cum gatiti scoicile?!

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

ange
ange
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com

Canada
montreal

4584 Mesaje
5 Prieten(i)

Trimis la - 02/07/2004 :  02:31:34 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui ange Adauga semn de carte la mesaj Trimite ange un Mesaj Privat

cum gatiti scoicile?!

noua ne plac mult scoicile.
nu stiu sa le fac decat intr-un singur fel de care ne-am cam plictisit
le-as incerca si altfel dar habar nu am cum...
aveti retete? dar incercate si degustate nu...

ange,mamica de 2 ori
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - ange on 02/07/2004 02:33:19
Leah
Leah
pe drumul cel bun.....

Romania, Bucuresti
736 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2004 :  10:40:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Leah  Trimite mesaj yahoo luiLeah Adauga semn de carte la raspuns Trimite Leah un Mesaj Privat
Cand eram mica bunica mea, care locuia aproape de rau, le facea piftele. Le fierbea, le scoatea din cochilie, apoi le dadea prin masina de tocat si facea piftele cum se fac in mod normal.
Cam asta e tot ce stiu!

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Fabya
Fabya
Fata cu ochii vezi;-))

Germany, Würzburg
583 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2004 :  12:08:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Fabya un Mesaj Privat
Buna Ange,deci eu asa stiu ca se fac si la restaurante in Belgia,am invatat asta pentru ca acolo am muncit si trait citiva ani:
Deci scoicile astea negre care panuiesc ca le cumperi de la magazin in anbalaj.
Preparare:
1-2 kg de scoici (depinde cite vrei sa faci)
1-2 legaturi de telina dar numai cozile pe care le tai de 1 cm(dar nu radacina si frunzele)
Toate astea le speli inainte,asezi scoicile intr-o oala destul de incapatoare peste care tai cozile de la telina dar fara frunze si radachina,si le pui la foc pe aragaz ....ele singure i-si vor lasa apa necesara pentru fierbere deci nu se pune nici un gram de apa,cind vor fi gata fierte se vor deschide in oala toata frumos atunci poti adauga in ultimul minut un praf de sare numai daca doresti,cind sunt fierte le scoci din cratita dar numai scoicile fara coditele de telina(telina se arunca).
Se pot manca impreuna cu cartofii prajiti(pai) si separat se face un amestec pe care il folosesti ca sos linaga ScOici si Cartofi prajiti(pai) din :Intru-un castronele putin maioneza amestecata cu putin mustar,sare,piper dupa gustul fiecaricaruia ,acest sosuletz se va pune pe margina farfurie si se va manca impreuna cu cartofi parajiti si scoicile.
Sper sa iti fie de folos reteta mea,eu numai asa le fac...
Spor la treaba,numai bine!

Fabya

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
babirusa
babirusa
membru incepator

Germany,
483 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/07/2004 :  15:29:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite babirusa un Mesaj Privat
Eu am facut scoicile pane. Le-am fiert cu sare si piper, se strecoara, se curata bine si se dau prin ou cu faina, cat de condimentate iti plac si se prajesc in ulei. Sunt f. bune dar iau o gramada de timp. Se mananca cu mustar si paine alba.
25 sapt.
rodika
rodika
membru incepator

Italy, torino
171 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/07/2004 :  01:28:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite rodika un Mesaj Privat
Se fierb scoicile si se servesc cu zeama de lamaie deasupra.

Sau PASTE CU SCOICI :Se fierb scoicile intr-o oala ,iar in alta pastele.Dupa ce scoicile au fiert ,se pun intr-o craticioara ,impreuna cu putin ulei de masline si un pic din apa in care au fiert ;se calesc un pic ,dupa care se adauga vin alb (un paharel),usturoi ,patrunjel ,ardei iute ,sare.Aceasta compozitie se adauga peste paste(care au fost fierte in apa cu un pic de sare si scurse)si se amesteca .Gata .pofta buna!

rodika
ange
ange
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Canada, montreal
4584 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 04/07/2004 :  15:49:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiange Adauga semn de carte la raspuns Trimite ange un Mesaj Privat
am sa incerc si retetele vostre.
Senx!

ange,mamica de 2 ori
simonab
simonab
membru incepator

Belgium, nossegem
481 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/07/2004 :  10:30:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui simonab Adauga semn de carte la raspuns Trimite simonab un Mesaj Privat
Eu iau de aici scoici d'alea negre gata spalate si o punga de legume pentru scoici. Pun apa la fiert, arunc scoicile cand apa fierbe si pun si smantana si vin alb, sare, putin piper si legumele. Se fac repede. Intre timp fac cartofii prajiti. Si asta-i tot ! Dar esentialul este sa iei scoicile gata spalate caci altfel Eu UNA nu am reusit sa le spal bine si tot dadeam de nisip. Uf !
Pofta buna !

Simona si Maria Alexandra
Lorelai
Lorelai
Sef de trib!

Canada, Ottawa
1388 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 06/07/2004 :  17:25:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lorelai un Mesaj Privat
ange, vrei reteta pentru clams sau pt mussels? Curatate sau necuratate?

Eu cumpar mussels vii, in cochilie si le gatesc la fel ca si Fabya. Mai schimb sosul sau adaug ceva arome in oala (cilantro, morcovi, un pic de vin).

Se mai gasesc mussels din New Zealand, in half shell, congelate. Astea le dezghet si bag la cuptor cu un sos alb cu vin, patrunjel, cream etc.

Clams cumpar la cutie (conserva) si fac supa (clam chowder). Daca vrei caut reteta si o postez. E delicioasa, mai ales cu baby clams.

simonab, ce contine punga cu legume? aici nu se gasesesc la punga dar e plin de legume. mi-ar placea sa stiu cum sa le combin sa merga bine cu scoicile.

Lorelai
simonab
simonab
membru incepator

Belgium, nossegem
481 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/07/2004 :  22:33:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui simonab Adauga semn de carte la raspuns Trimite simonab un Mesaj Privat
Lorelai,
Uite ca maine ma duc la supermarket si ma uit si iti spun precis ce legume trebuie....

Idora
Idora
*on black list*

Donator desprecopii.com
 Romania,
1947 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 08/07/2004 :  15:39:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiIdora Adauga semn de carte la raspuns Trimite Idora un Mesaj Privat
Scoici cu ciuperci

Portii: 2
Timp de preparare: 0.5 hours

Ingrediente:
- 50 grame unt (cred ca merge juma' unt, juma' ulei de masline)
- 2 cepe nu prea mari
- 150 grame ciuperci
- 2 rosii
- o capatana , (mai mare) de usturoi
- 1/2 lingurita de praf de ardei dulce,(paprika);
- 250 grame scoici fierte
- o lingura de patrunjel taiat marunt
- zeama de lamaie
- sare si piper dupa gust

Instructiuni pentru preparare:
Se taie ceapa "pestisori" si de rumeneste in unt. Ciupercile se curata, se se taie in felii subtiri si de adauga peste ceapa (se "rumenesc" cateva minute). Intre timp se curata rosiile de coaja, se curata de seminte, se taie in bucatele mici. Se adauga rosiile peste amestecul de ceapa si ciuperci. Se adauga sare, piper, praful de ardei si usturoiul presat (sau taiat foarte-foarte marunt). Se lasa amestecul sa fiarba incet, la foc mic, timp de 10 minute. Se adauga scoicile fierte si se lasa 2-3 minute sa fiarba impreuna cu amestecul pregatit ca mai sus. Inainte de a se servi, se adauga patrunjelul si picaturi de zeama de lamaie (dupa gustul fiecaruia). Se serveste cu franzela. Pofta buna! Ca o remarca: cred ca este bine sa gatiti totul intr-o cratita "de tuci"...ceapa si ciupercile sunt mai gustoase asa...
simonab
simonab
membru incepator

Belgium, nossegem
481 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2004 :  19:05:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui simonab Adauga semn de carte la raspuns Trimite simonab un Mesaj Privat
M-am uitat pe punga de legume pentru scoici: telina, morcovi,ceapa. Atat !

Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com