Cele 126 zile

Cele 126 zile | Autor: Dana P

Link direct la acest mesaj

Sora mea este insarcinata in 22 saptamani, avand o sarcina cu probleme a inceput sa isi mai ia cate un concediu medical in fiecare luna.

intrebarea ei este: cele 126 zile cum pot fi luate? este obligata sa aiba un anumit nr de zile inainte si dupa eveniment, sau nu conteaza? de ex.: se poate ca nr acestora sa se termine la o saptaman dupa nastere.

multumim

dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Dana e habar n-am cum e cu cele 126 de zile, dar vrea sa-i urez Nicoletei sarcina usoara si un bebe sanatos si voios!
Iulia

PS:
Uite ce scrie pe site la MMSFF despre cele 126 de zile (http://www.mmssf.ro/concediumaternitate.htm):

Asiguratele au dreptul, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.

Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului i de optiunea persoanei beneficiare.

Concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mama are obligatia sa il efectueze dupa nastere, in cadrul concediului pentru sarcina si lauzie cu durata totala de 126 de zile, de care beneficiaza salariatele in conditiile legii.

Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepānd cu luna a 6-a de sarcina, daca prezinta certificatul de persoana cu handicap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Concediul medical dat pentru probleme in sarcina nu are nici o legatura cu concediul pentru sarcina si lauzie (prenatal si postnatal). Postanatul (concediul pentru lauzie) trebuie sa fie de minim 42 de zile (calendaristice). In total (postnatalul si prenatalul) sunt 126 de zile (calendaristice)care pot fi luate oricum (cu postanatul minim 42 de zile).

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Ea are uter infantil si placenta lipita aproape de colul uterin, la inceputul sarcinii a tot avut sangerari si a facut tratament. Multumim lui dumnezeu ca acum e bine dar doctorul i-a spus ca e de preferat in situatia ei sa sta cat mai mult la pat, sa nu faca nici un fel de efort pt ca sa nu se deslipeasca placenta. Copilul e sanatos si s-a dezvoltat normal (asa a iesit la eco si la masuratori). Dar ea are si probleme cu coloana, era sa intre la cutit inainte se sarcina. CVrea sa faca tot ce e posibil pentru a duce la bun sfartit aceasta sarcina, sau cel putin sa depaseasca cele 7 luni.

multumesc de raspunsuri, am sa mai caut sa citesc

dana si nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Stie cineva sa ma lamureasca si pe mine intr-o privinta: de la RU mi-au spus ca pot "solicita" medicului de familie sa-mi treaca pe certificatul medical pentru maternitate(cele 126 zile) cod 107, ceea ce inseamna ca se plateste 100% din salariu si nu 85%. A mai auzit cineva asa ceva, este real?

Daca da,atunci ...

Multumesc

Monique si bebe mic 31 sapt.,DNP 28 august 2004
28 ani, sagetator
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Nu e corect. 100% se plateste concediul medical urgenta, iar prenatalul si postnatalul nu se pot incadra la urgente.

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

doamna bibi

fiind un caz deosebit care se intampla in timpul sarcinii, totul depinde cum este eliberat certif medical. Daca sus pe certificatul medical aveti cod 07 si viza, SE PLATESTE URGENTA 100%.
Daca are cod 09-pentru sarcina Nu se plateste 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by Adela Iepure

Anca,

Eu am presupus asa (ca CM s-ar scadea din cele 126 de zile) pentru ca mie medicul de familie mi-a dat 2 saptamani de CM pentru "iminenta de avort" (la recomandarea ginecologului - col scurt) si mi-a trecut la cod diagnostic 42. Cand l-am dus la contabilitate mi-a spus ca avand in vedere ca e codul 42 si ca la 42 in lege scrie "sarcina si lauzie" atunci va trebui sa imi scada cele 14 zile din cele 126. Acelasi lucru mi-a spus simedicul de familie cand mi-a dat hartiuta, ca se vor scadea din cele 126.

Inteleg ca nu e asa?!?

http://community.webshots.com/user/adutaiepure




Parerea mea e ca nu e corect sa ti se scada CM din cele 126 de zile. O gravida isi poate lua CM mai multe luni pe perioada sarcinii.
Apropos de chestia cu iminenta de avort, am avut si eu un astfel de CM (3 sapt. si urgenta) dat de medicul de familie inaintea celor 126 de zile (eu am prins pe legea veche si mi-am luat toate 126 de zile ca prenatal, dar oricum am nascut mai devreme). Deci in nici un caz nu se scade CM pt.iminenta avort (care se da pe urgenta cu 100%) din cele 126 de zile. Eu iti propun ca daca nu pricep cei de la RU sa faci o cerere la Casa de Pensii de care apartii sa explici ce se intampla si sa ceri interpretarea legala si sa mergi cu raspunsul la RU.
Incearca sa cauti prin arhiva desprecopii.com caci sigura liviu's sau marius au raspuns undeva la fel ca mine si au dat si legile (CM si cele 126 de zile sunt reglementate de legi separate)

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Asa cum spune Cool: un certificat medical se plateste in functie de codul inscris la rubrica "COD INDEMNIZATIE DE ASIGURARI SOCIALE" (primul rand sub titlul "Certificat medical"), astfel:

- cu 100% din baza de calcul daca acest cod este "07" (incapacitate temporara de munca datorata unei urgente medico-chirurgicale)(aceste zile NU se scad din cele 126, care sunt acordate pentru sarcina si lehuzie);
- cu 85% din baza de calcul daca acest cod este "09" (sarcina si lehuzie, sau de maternitate) (aceste zile se scad din cele 126).

Codul de boala ("42" de ex scris de Adela) se scrie in dreptul diagnosticului si are alt scop, nu pe acela de a determina procentul cu care se va plati indemnizatia.

Ambele tipuri de concedii sunt reglementate de Legea nr 19/2000, legea pensiilor si a altor drepturi de asigurari sociale.

Mergi la inceput