luare in spatiu- ce implica?

luare in spatiu- ce implica? | Autor: cori

Link direct la acest mesaj

buna dragilor,

intrebarea mea nu face obiectul forumului dar eu nu mai intru de mult aici ca pe un forum ci pur si simplu vin la "gasca mea virtuala" de prieteni.

asadar...va rog mult, cei care aveti experienta legislativa...sfatuiti-ma...

am o garsoniera..am inchiriat-o unei tipe ce nu-i din bucuresti...
ea imi cere insistent sa o iau in spatiu...tipa pare ok, dar cum nici o data nu stii ce pramatii ai langa tine, as fi vut sa stiu ce implica aceasta luare in spatiu..si de ce nu ii convine ei numai viza de flotant.
ea imi spune ca doreste sa faca scoala de soferi si ca d'aia vrea sa o iau in spatiu...

mai precizez ca nu am nici un contract cu ea si va intreb ce ar implica asta?

ma tem de:
- dificultatea evacuarii in caz de...
- posibile probleme de instrainare frauduloasa..(avand buletin pe apartament..eu stiu? ...

nu stiu..teoretic ce spun eu nu are sens...dar practic am auzit atatea ca...suflu si in iaurt..

so..
help !!!!!!

pupilici
cori



bb Bia si mami Cori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Luarea in spatiu este primul pas pentru obtinerea buletinului si a actelor pe acea adresa. Evident vei intampina greutati la o eventuala evacuare.
Daca nu-i trebuie decat pentru scoala de soferi, poti face un contract pe termen limitat si cu acela sa se duca la politie pentru domiciliu flotanta (cel putin asa era acum vreo 6 ani )
De asemenea daca o iei in spatiu pot interveni alte probleme (banci sau mai stiu eu ce) pentru care da adresa garsonierei tale, si in caz de ceva tot pe capul tau o sa aterizeze tot felul de scrisori si plangeri.
De vandut locuinta n-o poate vinde, chiar daca are buletin pe acea adresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Cori uite ce am gasit eu pe net privitor la viza de flotant si luarea in spatziu. " A lua pe cineva in spatiu presupune o sedere nelimitanta in apartamentul respectiv, cu titlu gratuit. Viza de flotant presupune in general, un contract pe o anumita durata, ceva limitat in timp (contract de inchiriere, comodat, etc).Contractele nu pot fi reziliate in mod unilateral de dvs, decat daca cel care este beneficiarul contractului (sa ii zicem chirias), incalca anumite clauze contractuale. Altfel sunteti obligata prin lege sa ii respectati contractul, chiar daca sunteti proprietar. Daca vreti sa vindeti apartamentul, noul proprietar, este obligat sa respecte termenul de inchiriere. Nu exista diferentieri in ceea ce priveste declararea la intretinere, in ambele cazui persoanele trebuiesc declarate." Sper sa te ajute cu ceva!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Parerea mea e nu o iei in nici un spatiu, scoala de soferi o poate face chiar daca nu are buletin de Bucuresti, numai examenul nu-l poate da aici. Si nu poate sa mearga o zi acasa sa dea examanul? Asta ca sa nu ai probleme mai tarziu, se intampla o gramada de chestii in ziua de azi.
Si din cate stiu eu nu poti lua in spatiu pe cineva daca nu e ruda apropiata cu tine.

Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput