leacuri anti-migrene?

leacuri anti-migrene? | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

Stiti ceva leacuri anti migrene?
Ma intereseaza, in special, ceva plante sau uleiuri...
Am niste dureri de cap si niste greturi infernale care ma tzin aproape 24 de ore.
Heeeeeeeeeeelp!
päpä

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga papa,sotul meu sufera de migrena de ani de zile si singurul lucru care îi face bine e aspirina!
Soacra-mea i-a cumparat de curind o pomada pe baza de uleiuri esentiale,f.scumpa dar se pare ca la el nu prea are efect.Imi pare rau ca nu stiu cum se numeste,dar cind vine el acasa o sa iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Papa... ai greturi?! Poate ca pana la urma Mosul Nicolae s-a tinut de cuvant si ti-a adus un ? Iti doresc din suflet sa fie asa...
Leacuri nu prea stiu, eu ma tratez cu algocalmin, lapte cald cu zahar si...somn!

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Draga papa, la mine au funtionat; ceaiul verde saiu cafeaua cu multa lamaie- gust rau dar merge. apoi, masaj la tample cu ulei de lavanda, portocal si statul la intuneric...Sanatate!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Papa daca vorbesti de acele dureri de cap incit iti vine sa-l spargi, insotite de greata, dificultati de vorbire si vedere, atunci pot sa-ti spun ca eu timp de 3 ani n-am gasit nici un leac babesc sau ulei care sa-mi aline, asa incit am ajuns in final la medic ... momentan iau niste pastilute Zomig Rapimelt (zolmitriptan 2,5mg)... sunt niste pastilute care se dizolva sub limba si daca iei una in momentul cind incepe durerea, nu mai ai treaba. Eu am migrene din astea cel putin 1-2 ori pe saptamina, dar de cind cu pastilele, parca nu mai sunt asa de "criminale" ... cauza, nu stiu deocamdata, medicul mi-a zis ca sunt sute de motive care cauzeaza migrene (mi-a si enumerat o gramada : vinul rosu, brinza, ciocolata, calculatorul, tvul, ochelarii, soarele, lumina halogena, etc) ... si sa ma consider norocoasa ca nu sunt in situatia de a lua sedative ...

Sarbatori fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

nu-mi trece cu aspirina, cu ceaiuri,cafea cu lamaie, cu ulei japonez de menta, cu etc etc etc recomandati-mi ceva "strong" dar mai putin dureros decit glontul si mai putin mirositor decit cianura ca detest mirosurile in clipe din astea:(
nu suport lumina, vocile, televizorul...nu pot decit sa zac si sa pling de durere de cap. sufar de treaba asta de ani de zile dar acum s-au indesit durerile si nu mai pooot:(

multzam de sfaturi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

ma scuzati ca nu-s prea coerenta dar tre sa recunosc ca inca nu mi-am revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Si eu am migrene, ma doare capul cu ureche, ceafa, ochii, dar numai pe partea dreapta, si am stare de voma. Ma apuca in general de la curent si cand ma spal pe cap. Remediul e sa ma usuc foarte bine, sa ma sterg bine in urechi, sa am grija sa nu-mi intre apa. Si-mi trece dupa cateva 'sedinte' de masaj cu varful degetelor pe pielea capului, la tample, la ceafa. Si cu paracetamol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Pai daca nu trece cu nimic incearaca TANAKAN, dar tratamentul e de durata insa ptr. un timp 6 luni la mine, n-am mai auzit de migrene!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

m-am luptat si eu cu migrenele muuuuuult timp si le-am venit de hac cu ceai de busuioc FOARTE CONCENTRAT, avea un gust oribil dar imi trecea capul. am baut ceai de busuioc multa vreme, beam si cind nu aveam migrene doar ca sa fiu sigura ca nu ma apuca iarasi durerile... acum nu mai am probleme, nu stiu daca din cauza cantitatii industriale de ceai de busuioc sau...?
sanatate si pupici

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Cand am o migrena foarte puternica iau doua algocalmine la interval de 20 minute sau nurofen unul sau doua in cazul in care nu imi trece cu unul.
Sanatate!

ponici daniela

Mergi la inceput