comunicarea si rel parinti-copii

comunicarea si rel parinti-copii | Autor: CristinaT

Link direct la acest mesaj

REGULI PENTRU PARINTI,REGULI PENTRU ADOLESCENTI
http://www.unibuc.ro/eBooks/psihologie/rascanu/5-1.htm


4 ani - februarie 2004
http://community.webshots.com/user/cristinat7

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Cu toate ca mai avem "putin" pana la adolescenta ,interesant.
Multumim

Andreea si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Vin in seara asta de la slujba- ca omu, siii cand intru pe usa, parca era la balamuc: masa plina de vase nestranse (de adolescenta mea scumpa), fotoliu tras in mijlocul camerei in fatza tv-ului (n-are voie la tv in timpul saptamanii), podeaua (din fericire placi albe) patate de sos roshu, acelashi sos si pe fotoliu (noroc ca-i din piele si se sterge), chiuveta plina, podeaua in bucataria lipicioasa (cred ca a varsat suc pe jos), papucii in mijlocul casei, geanta la fel. Si duminica am avut o discutie indelungata si i-am explicat clar ca pentru urmatoarele 2 saptamani trebuie sa ne descurcam singuri (pana acum aveam pe cineva care ne ajuta in gospodarie) si ca fiecare dintre noi trebuie sa contribuie la pastrarea curatzeniei macar. Ea nu era acasa- era dusa la o lectie de scufundari. Buuuun! mi-am spus de 100 de ori ca trebuie sa ma abtin, ca trebuie sa fiu calma. Si am rezistat pana a inceput sa dea ochii peste cap la observatiile mele si sa tranteasca farfuriile (voia sa manance). Am luat-o de ciuf si am trimis-o in camera. Uuuf, si uite-asha ne-am stricat seara. E drept ca mai tarziu si-a cerut scuze, si mi-am cerut si eu de la ea, dar tare-as vrea sa evit situatiile de genul asta
Voi cum procedati, mamici de adolescente???

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Vin in seara asta de la slujba- ca omu, siii cand intru pe usa, parca era la balamuc: masa plina de vase nestranse (de adolescenta mea scumpa), fotoliu tras in mijlocul camerei in fatza tv-ului (n-are voie la tv in timpul saptamanii), podeaua (din fericire placi albe) patate de sos roshu, acelashi sos si pe fotoliu (noroc ca-i din piele si se sterge), chiuveta plina, podeaua in bucataria lipicioasa (cred ca a varsat suc pe jos), papucii in mijlocul casei, geanta la fel. Si duminica am avut o discutie indelungata si i-am explicat clar ca pentru urmatoarele 2 saptamani trebuie sa ne descurcam singuri (pana acum aveam pe cineva care ne ajuta in gospodarie) si ca fiecare dintre noi trebuie sa contribuie la pastrarea curatzeniei macar. Ea nu era acasa- era dusa la o lectie de scufundari. Buuuun! mi-am spus de 100 de ori ca trebuie sa ma abtin, ca trebuie sa fiu calma. Si am rezistat pana a inceput sa dea ochii peste cap la observatiile mele si sa tranteasca farfuriile (voia sa manance). Am luat-o de ciuf si am trimis-o in camera. Uuuf, si uite-asha ne-am stricat seara. E drept ca mai tarziu si-a cerut scuze, si mi-am cerut si eu de la ea, dar tare-as vrea sa evit situatiile de genul asta
Voi cum procedati, mamici de adolescente???

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm



Ana draga,
eu nu sunt mama de copil adolescent,dar sunt mama de copilash "fecioara" exact asa cum este si Magdutza a voastra
Ce am observat la copii din acest semn zodiacal, este ca sunt destul de constiinciosi si foarte tipicari ... fac doar cind vor ei ceva,deci in concluzie nu le place sa fie "impinsi de pe la spate",sa faca aia sau ailalta.Nu!
Ei au un ritm propriu,care trebuie respectat iar cind promit ceva,se tin de promisiune!
Sunt copii foarte atasati de parinti,pe care ii iubesc si ii ingrijesc pina la adinci batrineti.
Stiu ca tu esti capricorn, ei bine,sunteti amindoua semne de pamint si aveti foarte multe trasaturi,calitati si defecte asemanatoare!
De aici se pot risca unele divergentze,care sunt rezolvabile,daca incercati sa mai lasati cite un pic de la voi!
Incapatinarea si ambitia caracterizeaza atit pe"capricorn" cit si pe "fecioara".
Vai si sunt si atit de sensibili copii nostri, trebuie tratati cu foarte mult tact si fara multa cicaleala,asta le displace complet!
Au foarte mult bun simtz si nu ne vor dezamagi asteptarile,dar trebuie sa le acordam mai mult timp,deoarece fac totul cu foarte multa rabdare si chibzuintza!!!

de la Corina & Darian,cel nazdravan!!!



"Omul cel mai fericit este acela care face fericiti pe cit mai multi oameni".

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Corina, mesajul tau m-a lasat fara grai! Iti multzumesc pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari. Ai scris cu atata sensibilitate, ca-mi vine sa te pup
Ai dreptate, trebuie tact mult si rabdare. Sper sa reusesc, sa cladesc o relatie frumoasa cu fiica mea.
Sa fii fericita, si tu si Darian-nazdravanul din fecioara

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Am citit articolul si mi-ar place sa discutam despre "Dreptul de a pedepsi in limite rezonabile"
Voi va pedepsiti copiii? Ce fel de pedepse "inventati" la varsta asta? Nu de putine ori as fi vrut sa-l pedepsesc, dar nici una din pedepsele care-mi treceau prin minte nu mi se parea constructiva. Singura mea "pedeapsa" care mai da roade e “na, ca acum chiar m-ai suparat” si atunci imi explica ce si cum a gandit, cateodata e doar o mica neintelegere, alteori se vede obligat sa-si recunoasca greseala (care in ochii lui e de fapt pedeapsa in sine).

Drept de a pedepsi? Indatorire? Amandoua? Nici una nici alta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

mamica de baiat (zodia Pesti) de 15 ani. Ma lasati sa ma laud un pic? E cuminte, are mare grija de fratele lui de 3 ani jumate (zodia Sagetator, mama-doamne ce incapatinat!), e si pe post de baby-sitter cand cel mic nu merge la gradi si pot spune ca se descurca minunat, uneori gasesc bucataria luna, vasele spalate, cand vin de la servici (semn ca vrea ceva, de obicei supliment la banii de buzunar!), ce-i drept ne mai certam de obicei de la dezordinea din camera lui, el ma incurajeaza cand sunt suparata, e mereu alaturi de mine. Intotdeauna i-am cunoscut pe prietenii lui, mi-a spus singur cand a avut o tentativa de fumat, dar nu i-a placut. Am observat ca spiritul de "turma' e in floare! Daca unul fumeaza, ceilalti se apuca si ei. Cind l-am intrebat de ce a fumat, mi-a raspuns: "Pai colegii sau prietenii mei fumeaza de la 14 ani, din clasa a VIII-a, eu sunt ultimul din gasca care nu fumez". El trece acum a X-a. De baut, mai bea cite o , de Pasti si de Craicun cum s-ar zice, sau la un gratar la iarba verde, alcool nu, ca-l vede destul pe tatal vitreg "afumat" zilnic. Eu ii cumpar revista Playboy, recunosc ca o citesc si eu, comentam pozele, ne-am uitat la finala Miss Playboy Romania (si ce invidios era pe Pepe!), incerc sa-i arat ca poate discuta orice cu mine, sa fiu o mama open-mind. Cum o sa ma simt cand o sa-l vad prima oara cu o fata, sau cand va veni cu ea acasa, inca nu stiu. O sa va povestesc atunci!
In orice caz lui admin pentru aceasta rubricuta. Din noiembrie incolo, ma "abonez" si la rubrica celor de la 4 ani. Apropo, Alba, spune-mi si mie ceva despre copii pesti si sagetatori. Eu sunt Rac. Mersi. si tie. la toti.

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory66 spune:

alinush al meu e sagetator...ee un copil bun,foarte mamos si ne intelegem foarte bine ,reciproc.am comunicat mereu ,in orice problema si sunt tare fericita ca dumnezeu mi-a daruit un copil asa bun!mai rau e ca nu stiu cum sa il mai indrum sa isi faca un viitor in ziua de azi!el vrea sa plece in strainatate si eu,desi stiu ca aici nu are sanse sa se realizeze,mi se rupe inima ca va fi printre straini...dar nu am ce face!fiecare isi urmeaza cursul vietiiolanda...asta e tara unde vrea sa plece...trebuie sa fie bine!sper ca bunul dumnezeu vede totul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

... adolescenta mea are 12 ani, varsatoare, cu o personalitate ffff puternica (este lider oriunde merge)si.....de aici au cam inceput probleme noastre /// ... noi avem o relatie mai mult de prietenie, ea nefiind respinsa sau pusa la locul ei "ptr. ca-i mica"; mereu a avut si ea un cuvant de spus, doar ca acum...ceva se intampla,nu mai comunicam ca inainte//ea nu prea stie unde se termina prietenia si unde incepe relatia parinte-copil// ne certam din orice, vrea sa auda doar raspunsul care-i convine,sigur ca in mare parte sunt de vina si eu, ptr. ca am o perioada nu prea buna si....n-am rabdare prea mare, dar...e clar a devenit o adolescenta capricioasa// ...va pup

Mergi la inceput