Sunt nasa de cununie, cu ce ma imbrac?

Sunt nasa de cununie, cu ce ma imbrac? | Autor: miguela

Link direct la acest mesaj

Peste 1 luna voi fi nasa de cununie. Sa port rochie lunga sau scurta (putin deasupra genunchilor)? Nu vreau sa port dres ... ce merge mai bine pe piciorul gol (sandale? pantofi? pantofi decupati?)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

In general ziua merge o tinuta putin mai lejera, nu chiar atat de pretentioasa, dar seara merge ceva elegant(care in general este o rochie lunga).

Acum tu decizi cu ce sa te imbraci( cu ce iti vine mai bine si care sa mearga la un astfel de eveniment)!

In privinta incaltarilor, pe piciorul gol nu merge decat sandaua sau pantofi decupati . Si pantofi decupati si sandalele daca sunt eleganti merg bine la tinutele de zi si de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

SUBSCRIU, DANA

Albinutzza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Am aflat de curand ca nu e bine sa te imbraci in rosu sau in negru la nunta, mai ales daca esti nasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Pe piciorul gol nu merg decat sandalele sau un pantof decupat.
Nu uita insa sa iti pui in geanta si niste plasture transparent pentru orice eventualitate.
Lungimea rochiei depinde in principiu de "look-ul " picioarelor- daca ai picioare de aratat opteaza linistita pentru o rochita deasupra genunchilor (o nasa mai sexy). Ar fi bine daca ai pielea dechisa sa folosesti in acest caz o crema autobronzanta si eventual putin ulei de plaja inainte pentru un aspect cat mai placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Fetelor, dar niste magazine cu rochii de seara frumoase (asa ca de nasa, domisoara de onoare, soacra etc) in Bucuresti stiti sa-mi spuneti?

Va multumesc,
AnaMaria

quote:
Initial creeata de miguela

Peste 1 luna voi fi nasa de cununie. Sa port rochie lunga sau scurta (putin deasupra genunchilor)? Nu vreau sa port dres ... ce merge mai bine pe piciorul gol (sandale? pantofi? pantofi decupati?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu sunt nasa in august si inca nu mi-am gasit rochie .

Ca magazine, depinde foarte mult si de ce buget ai. Daca vrei sa investesti mai mult, poti incerca la Doina Levintza, in spate la Eva, are toalete deosebite dar destul de scumpe.

Alte magazine unde mai poti incerca sunt:
- Irina SAhrotter, in Mall - rochii mai tineresti, voal, vaporoase
- la Agnes Toma, in Unirea
- la Mistral, intre Alba Iulia si p-ta Muncii (nu am fost inca, dar pe vremuri erau specializati pe toalete de seara)
- la casa de moda Venus (la Universitate, langa magazinul Victoria)
- la magazinele de pe straduta care merge din calea Victoriei spre catedrala Sf. Iosif (spre magazinul Gang, daca o mai exista)

Eu votex pentru rochie mai scurta, mi se pare mai deosebit, daca nasa este mai tanara. Si nu prea decoltata in biserica, eventual daca iti face rochie decoltata ceva de pus pe deasupra, mie asa mi se pare frumos fata de preot...

Cat despre dresuri: daca nu vrei si nu vrei e decizia ta, dar exista o regula nescrisa care spune ca nu e elegant ca o femeie sa mearga fara dresuri, nici chiar daca are sandale. Poti sa iti iei un dres foarte fin (8 deni) care nici nu se vede pe picior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Eu sunt nasa in august si inca nu mi-am gasit rochie .

Ca magazine, depinde foarte mult si de ce buget ai. Daca vrei sa investesti mai mult, poti incerca la Doina Levintza, in spate la Eva, are toalete deosebite dar destul de scumpe.

Alte magazine unde mai poti incerca sunt:
- Irina SAhrotter, in Mall - rochii mai tineresti, voal, vaporoase
- la Agnes Toma, in Unirea
- la Mistral, intre Alba Iulia si p-ta Muncii (nu am fost inca, dar pe vremuri erau specializati pe toalete de seara)
- la casa de moda Venus (la Universitate, langa magazinul Victoria)
- la magazinele de pe straduta care merge din calea Victoriei spre catedrala Sf. Iosif (spre magazinul Gang, daca o mai exista)

Eu votex pentru rochie mai scurta, mi se pare mai deosebit, daca nasa este mai tanara. Si nu prea decoltata in biserica, eventual daca iti face rochie decoltata ceva de pus pe deasupra, mie asa mi se pare frumos fata de preot...

Cat despre dresuri: daca nu vrei si nu vrei e decizia ta, dar exista o regula nescrisa care spune ca nu e elegant ca o femeie sa mearga fara dresuri, nici chiar daca are sandale. Poti sa iti iei un dres foarte fin (8 deni) care nici nu se vede pe picior.



Poti sa dai si niste preturi informative, te rog?
Si eu voi fi nasa in septembrie - si inca nu mi-am pregatit nimic, dar pe mine ma intereseaza rochie lunga, pe crinolina.
Pentru cununia civila ati vazut ceva? M-ar interesa un costum cu pantalon lung!
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

O intrebare: la casa de moda Venus au si rochii de-a gata sau fac numai pe comanda?

mersic,
AnaMaria

quote:
Originally posted by Kehleyr

Eu sunt nasa in august si inca nu mi-am gasit rochie .

Ca magazine, depinde foarte mult si de ce buget ai. Daca vrei sa investesti mai mult, poti incerca la Doina Levintza, in spate la Eva, are toalete deosebite dar destul de scumpe.

Alte magazine unde mai poti incerca sunt:
- Irina SAhrotter, in Mall - rochii mai tineresti, voal, vaporoase
- la Agnes Toma, in Unirea
- la Mistral, intre Alba Iulia si p-ta Muncii (nu am fost inca, dar pe vremuri erau specializati pe toalete de seara)
- la casa de moda Venus (la Universitate, langa magazinul Victoria)
- la magazinele de pe straduta care merge din calea Victoriei spre catedrala Sf. Iosif (spre magazinul Gang, daca o mai exista)

Eu votex pentru rochie mai scurta, mi se pare mai deosebit, daca nasa este mai tanara. Si nu prea decoltata in biserica, eventual daca iti face rochie decoltata ceva de pus pe deasupra, mie asa mi se pare frumos fata de preot...

Cat despre dresuri: daca nu vrei si nu vrei e decizia ta, dar exista o regula nescrisa care spune ca nu e elegant ca o femeie sa mearga fara dresuri, nici chiar daca are sandale. Poti sa iti iei un dres foarte fin (8 deni) care nici nu se vede pe picior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Acum 4 ani am fost o nasa cam asha: http://community.webshots.com/user/ooanaa2003
Rochia e cumparata din Bucuresti de la o casa de moda de langa Cocor, de putin timp am pus-o pe net la vanzare

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

La Casa de mode Venus au si lucruri de-a gata, din cate stiu eu. Au si site pe net: http://www.triumf.ro/modavenus/. La magazin eu nu am ajuns inca, deci nu pot spune preturi.

La Agnes Toma rochiile sunt cam de la 4 mil in sus. Foarte multe insa sunt pe stilul ei care este destul de incarcat, cu volane, pampoane etc, flori multe. Nu aveau cu crinolia, din cate am vazut eu, dar nu m-am uitat in mod special dupa asa ceva. Costume nu aveau decat cu fusta scurta, si din acelea in culori foarte puternice (roz etc.)

Am fost ieri si la Mistral. Au foarte, foarte multe modele, cred ca sunt cel mai bine dotati, au si pe crinolina, dar sunt destul de scumpe, cel putin dupa parerea mea, cam de la 10 milioane in sus. Este singurul loc insa, unde eu am gasit ceva sa imi placa, dar era 13 mil , asa ca trebuie sa ma mai gandesc.

Tot ieri am fost la magazinele de pe calea Victoriei, sunt vreo 3 sau 4, e si un magazin Irina Shrotter de care nu stiam, rochii intre 5 si 10 milioane, dar mai mult de voal. Cred ca totusi merita incercat si acolo.

Pentru cununia civila eu mi-am luat ceva de la Dika, din Romana, un sarafan de in de care sunt foarte incantata. Insa nu au decat lucruri de in, daca vrei ceva mai elegant nu are rost sa te duci.

Daca mai gasiti magazine spuneti-mi si mie,pana nu iau rochia de 13 mil

Mergi la inceput