Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Am nascut prin cezariana. Pentru binele copilului am ales ceea ce mi s-a recomandat. Dar mi-am dorit intotdeauna sa nasc normal, de aici si marele meu regret ca nu a fost sa fie asa.
Cu siguranta fiecare are dreptul de a alege atata timp cat exista posibilitati. Mult mai important consider sa ai sufletul impacat si sa fii in cunostinta de cauza in orice situatie te-ai afla (si daca alegi nasterea normala - in cazul cand stii ca pot aparea probleme; si daca alegi cezariana - desi nu ar fi motivata de ceva).

P.S.
S-a spus: `fie ca e nastere vaginala, fie ca e cezariana, finalitatea e tot bisturiul, locul e diferit doar`. Diferente: anestezic, taierea uterului...


Alexandra si mami Elena
sasha - uite ce frumusica`s
colectiadepalarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami-mami spune:

Eu am nascut normal, la aproape 38 de saptamani mi s-a rupt apa.Aveam o infectie vaginala pe care o tratam la momentul respectiv cu antibiotic.
Nici nu am stiut la momentul respectiv care ar fi consecintele, as fi putut sa cer atunci cezariana ( am inteles ca s-ar fi putut, dar nu s-a obosit nimeni sa ma lumineze atunci) , asa copilul s-a infectat la nastere, am stat in maternitate 5 zile cu el pe antibiotice pana a facut o reactie alergica. La 3 saptamani ne-am internat iar, copilul nu luase deloc in greutate, pana la urma s-a descoperit ca avea o infectie urinara, eu cred ca problema data de la nastere.
Cam asta ar fi unul din dezavantajele nasterii normale. Eu mi-am revenit intr-adevar destul de usor,cusatura s-a vindecat fara probleme, lactatia s-a instalat imediat, dar as fi preferat sa-mi revin eu mai greu si sa nu aiba copilul de suferit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady23 spune:

Am nascut prin cezariana dar nu pt ca asa am vrut eu ci pt ca asta a fost solutia cea mai buna pt bebe si pt mine. Bineinteles ca mi-as fi dorit si eu sa nasc narural si sa o vad pe bebela mea dar asa a fost sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Am nascut prin cezariana, pentru ca am avut tensiune si medicul a considerat in final ca asa e cel mai bine pentru amandoi. Mi-am vazut copilul in timp ce eram pe masa de operatie inca, i-am atins manutele...
M-am refacut foarte repede si m-am miscat foarte usor spre deosebire de mamicile care au nascut normal si care saracele abia se tarau pe coridor.
Daca as mai avea un copil as naste tot prin cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Robert s-a nascut natural fara epidurala la varsta de 40 de saptamani si 1 zi cu greutatea de 3.550 kg si 50 cm - o nastere pe care as vrea sa o uit.
Anastasia s-a nascut tot natural cu epidurala la varsta de 40 de saptamani si 1 zi cu greutatea de 3.770 kg si 51 cm - o nastere de care imi aduc aminte cu placere toata viata. M-am internat la 12.30 in spital si la 14.40 am nascut.

Poate ca sunt eu mai insensibila, dar imediat dupa nastere eu nu am simtit decat o mare usurare, nici vorba de o stare de beatitudine, descrisa in carti.
Cu toate ca am nascut natural, laptele mi-a venit a treia zi dupa nastere, la ambele nasteri. Asa ca mitul cum ca daca nasti natural, vine mai repede laptele, la mine s-a destramat.
Pentru ca copii mei au stat prea mult pe canal, pana la expulzie, au primit note apgar 8 si 9. Nu au respirat singuri, decat dupa ce li s-a administrat oxigenul de rigoare si dupa ce i-au curatat cu tubul de secretii. Multumesc lui Dzeu ca au respirat.
Cat priveste refacerea dupa o nastere naturala, la mine a durat 2 luni. Chinuri zilnice: nu puteam sa stau in fund dupa prima nastere, usturimi, dureri, creme de 10 ori pe zi. Si toate astea adunate cu alaptatul, m-au facut sa imi pierd laptele dupa o luna.

Asadar totul tine de organism.
La mine nasterea naturala nu a fost o fericire.
Copii mei in schimb da.

Paste Fericit!
Cu drag
Liana
http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Am nascut prin cezariana la 39 de saptamani si 2 zile.Sebastien a avut 3.600 si 50cm.Apgar 10.Arespirat singur.Nu prea se dadea josdin cocot abia din 4 impunsaturi l-au coborat jos.

irina mami de Pierre-Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Normal fara anestezie doar cu o injectie de forta in mana la 37 de saptamani.Am avut o nastere foarte usoara si fara dureri prea mari...sa tot am asa nasteri

Ali si IARINA (16.02.2006)
www.dropshots.com/ali-iarina" target="_blank"> poze si filmulete Iarina (1), www.dropshots.com/ali-iarina2" target="_blank">(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuele4u spune:

Am nascut prin cezariana datorita unor probleme de sanatate, dar nu imi pare rau. Avantaje si dezavantaje exista si intr-un caz, si in celalta, insa cand citesc cati copii au avut de suferit din cauza unui travaliu prelungit si a unor medici incompetenti, chiar ma bucur ca a fost sa nasc prin cezariana, mai ales ca dupa 3 luni de zile, nici macar nu mai simteam ca sunt operata. Am avut parte de un medic exceptional, si daca ar fi sa mai raman odata insarcinata, as face acelasi lucru. Am totusi un mic regret...ca mi s-a facut anestezie totala si nu mi-am vazut fetita decat dupa 24 de ore de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Am nascut destul de greu, mi s-a rupt apa pe 23 Martie la 6 dimineata si am nascut pe 24 Martie la 3 fara 5 noaptea. M-am chinuit, si chiar si cu epidurala ma durea, dar in momentul in care l-am avut in brate, am uitat tot!



Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Eu am nascut prin cezariana pt ca fetita mea nu s-a asezat cu caputul in jos si nu am avut ce sa fac pt ca altfel nasteam natural.Asa a fost sa fie voia Domnului.

"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


poze

Mergi la inceput