Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Am nascut normal dupa un travaliu,normal , de 12 ore. A fost super si am numai amintiri frumoase despre nasterea fetitei mele.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraa spune:

buna fetelor
acesta este primul mesaj...sper sa nu fac vreo boacana
eu am nascut prin cezariana...nu mi-am dorit acest lucru,dar din cauza bazinului foarte ingust si bb era destul de grasan si nici nu dadea semne ca ar vrea sa iasa...a trebuit sa nasc prin operatie...si nu a fost prea placut]...nu am simtit nimic in timpul operatiei,dar dupa a fost chin si jale..oricum mi-am revenit repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Am nascut prin cezariana la recomandarea medicului(am probleme cu coloana), a fost absolut ok, m-am refacut f repede, nu am avut nici o complicatie (nici nu ma asteptam sa fie asa usor). Pana la urma ma bucur ca a fost asa ptr ca am avut o sracina grea, cu multe iminente de avort si spitalizari. Copilul daca ar mai fi suferit si la nastere nu stiu cat ar fi fost de bine ptr ca a fost si mare (4 kg la 38 de sapt)si probabil nasterea nu ar fi fost usoara. Singurul regret este ca nu l-am vazut si auzit cand s-a nascut ptr ca mi s-a facut anestezie generala si cand nasti asa ca mine parca nu ai sentimentul ca ai nascut... te trezesti direct cu copilul... Este adevarat ca a fost usor dar parca mi-as fi dorit sa simt macar cateva contractii de nastere(cezariana s-a hotarat sa se faca mai devreme de termen ptr ca aveam permanet contractii nedureroase dar care nu au putut fi oprite cu nimic si il puteau afecta pe copil)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

eu am nascut prin cezariana si asta nu din comoditate ci asa s-a vrut pana la urma. am stat pana la 42 de sapt, si nu aveam contractii, dilatare numai de 3. asa ca era ultima zi deja si cupilu nu vroia afara. totul a fost ok multumita dr. Bunescu care este un dragut si m-a ajutat sa aduc pe lume um praslea voinic.

Veronica si bebe Stefan Peter ( 7 nov. 2005)
http://community.webshots.com/user/hildegard122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonica spune:

Eu am nascut in conditii excelente, nastere naturala cu anestezie epidurala la maternitatea Giulesti asistata de Dr. Ion Ionut.

Felicitari d-lui doctor, echipei intregi si intregului spital.

Baietelul meu are 1 an si aproape 2 luni si ma simt o femeie implinita.

[url=http://www.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Hello tuturor! Eu am nascut prin nastere naturala un baietel de 3900,care s-a nascut in prezentatie faciala, am fost in travaliu 12 ore, in ultimele 3 ore mi-au pus peridurala. Am aminitiri foarte frumoase, a fost o experienta uimitoare si placuta. Am facut pe perioada sarcinii un exercitiu de relaxare special pentru nasterea naturala si in tot timpul travaliului m-am descurcat excelent, fara dureri prea mari. Daca as avea de nascut inca o data as proceda exact la fel, conteaza foarte mult sa te pregatesti emotional pentru travaliu si sa nu-l percepi ca pe ceva groaznic.
Silvi si bebe Alain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ch spune:

Cezariana amandoua nasterile,prima de urgenta dupa un travaliu prea lung iar adoua motive medicale.

Poze cu Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mildi spune:

Durerile au inceput pe la 2 noaptea. Aveam contractii cam la 30 de minute. Pe la 7 dimineata aveam contractii cam la 15 minute. Pe la ora 10 am ajuns la spital. Eram dilatata doar 1 cm. Mi s-a facut o injectie si apoi contractiile erau tot mai dese. In 3 ore m-am dilatat 9 cm. La ora 14 am nascut normal o fetita de 3150, Daria - Stefania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns supermomy05 spune:

Am nascut prin cezariana. Si nu pentru ca am avut sarcina gemelara. Copilasii (amandoua) erau cu caputul in jos. Puteam sa le nasc normal. Parerea mea. Dar din pacate am ajuns "la cutite" pentru ca nu am dat "atentia" doctorului inainte de a intra in sala de nasteri. El credea ca nu va primi nimic, eu asteptam pe masa sa vina sa ma asiste... Orele treceau astfel. Pe cand m-au apucat adevaratele dureri, eram foarte epuizata, si n-as fi fost in stare sa nasc normal, ne avand putere, energie, etc, si domnul doctor primindu-si mica "atentie", imediat am fost operata. Nascand fetite la 36 de saptamini. Prima de 2,200 kg, cu caputul mai sus, inghitea deja din lichid. Acest fapt datorat travaliului de o zi si o noapte intreaga. A doua 2,400 kg, ar fi putut iesi prima prin nastere normala, daca ar fi stat doctorul sa ma asiste. Si as fi nascut-o pe amandoua normal. Asa cred si in ziua de azi. Dar de atunci au trecut 14 saptamini si cu toti suntem bine, sanatoase. Multumit Celui de sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucarenii spune:

Eu am nascut prin cezariana (sarcina gemelara), chiar daca ar fi fost un singur bebe si daca ar fi fost pozitionat regulamentar tot cezariana as fi ales-o. Mi se pare normal ca o femeie sa poata decide in ce fel sa nasca si mi se pare absolut anormal faptul ca medicii nu prezinta si numeroasele riscuri ale nasterii vaginale, dupa cum nu informeaza si ca in Romania nasterea "normala" este incurajata din cauza ca asigurarile medicale nu deconteaza cezarienele si prin urmare spitalele in dorinta de a avea un numar cat mai mic de asemenea interventii lasa de multe ori femeile in travalii prelungite inainte de a interveni.

Mergi la inceput