Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Ambele nasteri au fost normale...La prima am vrut cezariana fiindu-mi frica de dureri pentru ca suferisem destul pana la momentul respectiv...Medicul a zis ca mine si a facut ca el,adica mi-a provocat nasterea la 39 de saptamani...travaliul si nasterea propriu-zisa au durat 2 ore...durerile au fost intense,crunte,insa pentru putin timp...refacerea putin mai greoaie...
A doua oara aceeasi problema ...am vrut cezariana si acelasi medic ...aceeasi metoda numai ca timpul a fost mai scurt...noroc ca medicul a fost pe faza,si scos dintr-o cezariana,ca altfel trebuia sa nasc singura fata fiind foarte grabita...De data aceasta refacerea a fost mult mai rapida,dupa jumattae de ora defilam prin spital...
Daca situatia nu o impune,o nastere normala este mai benefica decat cezariana...



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Am nascut normal si fara epidurala o fetita minunata.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina-aspirina spune:

quote:
Initial creeata de Julie

Mamici DC, cum i-ati adus pe lume pe puii vostri?

Fetelor eu am avut o nastere vaginala cu analgezie epidurala si a fost super. Le priveam pe celelalte gravide cum plingeau dar pe mine nu ma durea nimic. Aceasta analgezie te ajuta sa ai un travaliu fara dureri. Se efectueaza prin montarea unui cateter peridural cind ajungi la dilatatie 4. Pe acest cateter se injecteaza un analgezic care te ajuta sa nasti fara dureri. As sfatui toate gravidele sa nasca cu analgezie peridurala decit prin operatie cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Am nascut prin cezariana de doua ori, dar nu a fost optiunea mea. Prima data m-am dus la maternitate hotarata sa nasc absolut natural, numai ca dupa un travaliu de peste 8 ore, care se anunta mult mai lung, s-a constatat ca fetita mea nu suporta deloc bine contractiile si m-am ales cu o cezariana de urgenta. A doua oara travaliul a fost foarte intens si rapid, dar nici n-au vrut sa auda de nastere normala si mi-a fost si mie teama sa-i contrazic, poate aveau dreptate. M-au operat cand aveam deja dilatatie 7.
Ma simt cumva inselata, nu o sa stiu niciodata au adevarat cum se nasc copii, dar, pe de alta parte, as fi nascut un copil mort sau handicapat, cel putin prima data, daca nu ar fi existat cezariana.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze septembrie - octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

am nascut prin cezariana, desi nu a fost optiunea mea. tinand cont ca au fost doi, nu prea am avut de comentat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Am nascut natural, dupa doar 2 ore de contractii. Nici nu m-am dezmeticit bine si baietelul meu de 4100 se afla in bratele mele. Pe parcurs tot insistam sa fac cezariana sau macar anestezie epidurala dar cand am aflat la spital ca am deja dilatatie 7....
Le doresc tuturor mamicilor sa aiba o nastere usoara, la fel ca a mea!

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

am nascut natural vorba cuiva de aici dupa 5 ore am si nascut o fetita de mai mare frumusetea

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca26 spune:

Pana sa raman insarcinata declaram sus si tare ca eu vreau sa nasc prin cezariana, ca daca medicul meu ma pune sa nasc normal il dau in judecata.Am ramas insarcinata, am tot citit tot felul de articole si am avut si o doctoritza extraordinara si deci am decis sa nasc normal. Totul era ok, pe data de 13 sept. 2005 am mers la control si mi-a zis ca pe 15 oct. aveam sa nasc, copilul era angajat cum trebuie, deci sa nu-mi fac probleme. Insa asa cum si pe timpul sarcinii am avut tot felul de peripetii, in dimineatza zilei de 14 sept.mi s-au fisurat membranele. Am plecat la spital cu sotzulmeu, care nu mai putea de fericire, iar cand m-a vazut dna doctor a incremenit, nu-i venea sa creada. Desi din luna a V-a am tot avut contractzii, acum ioc, doar ca mi se rupsese membrana. Am pierdut mult lichid pana la ora 19, asa ca dna doctor a hotarat sa nasc prin cezariana, mandra mea se infasurase cu cordonul ombilical. Si uite asa am nascut eu cu o luna mai devreme si prin cezariana o madretze de fetitza sanatoasa tun.

bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Am nascut normal,fara anestezie si sper ca si la urmatorul bb sa nasc la fel.
La 8.30 am ajuns la spital si la 10 am nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella@ spune:

Eu am nascut normal dupa 4 ore de dureri.A fost mai nasol ca mi se scursese tot lichidul si asistentele tot spuneau ca pana a 2-a zi nu nasc ca aveam dilatatia 3,5.
Dar a trecut ,daca mai nasc o sa nasc cu anestezie sa nu mai stiu nimic

Mergi la inceput