tusea si Flixotide la copii sub 3 ani

tusea si Flixotide la copii sub 3 ani | Autor: Ancade

Link direct la acest mesaj

Fetelor, revin iar in leg. cu tusea.
Am fost azi la pediatru( a 3 -a oara in ultimele 3 luni si de 10 ori la medicul de famile). In sfarsit se pare ca a gasit ce are Vlad insa nu stiu cum sa va traduc: tuse si pip.Pt ca aude cica un pip la plamanii lui.In trecut cica s-ar fi numit aceasta boala;forma usoara de astm.Deci el tuseste din decembrie cu 2-3 saptamani pauza in aprilie apoi a luat-o de la capat.Si nu asa tuse usoara ci terminata cu voma si cu n nopti de nesomn pt toti caci accesele de tuse dureaza intre 4-6 ore fara sa exagerez, continuu 5-6 ore tuseste.
Ce ne-a prescris acum vom vedea daca ajuta:Phenergan sirop (dar la farmacie ne-au dat Promethazine sirop caci cica e la fel si mai ieftin).Si picaturi pt nas.Si Flixotide (un spray cu aerosoli) pe care trebuie sa-l foloseasca de 2 ori/zi cate 5 inspiratii, atata timp cat are aceste neplaceri.Siropul il ia seara cu 1/2 ora inainte de culcare ca sa il calmeze.Tot pe perioada nelimitata pana ii trece.I l-am dat la 19.30 si e 21.30 si nu a tusit de la 19.50;dar noaptea abia incepe...)))sper sa fie bine de acum incolo.
Ce vreau sa va intreb este daca ati folosit pt copii sub 3 ani aceste medicamente si pt ce anume au fost prescrise , daca au ajutat si dupa cat timp s-au vazut efectele?
Multumesc,
Anca si Vladimir

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Anca, denumirea comerciala nu ajuta. Trebuie sa te uiti pe cutii si si sa vezi care e substanta continuta. Denumirea comerciala e diferita de la o firma producatoare la alta. Substanta activa e de obicei scrisa tot pe cutie, iar daca nu, uita-te pe prospect.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Anca, Tudor a folosit Flixotide (avea 2 ani si 7 luni atunci), ca tratament de intretinere dupa o bronsiolita mai urita. Pentru a fi scos din criza a avut trament cu aerosoli, antibiotic, miofilin etc. Apoi am continuat cu puff-uri cu Ventolin si Becotide la inceput din 6 in 6 ore apoi marind progresiv intervalul, urmind apoi tratament de intretinere cu Flixotide 1puff/zi(depinde de gramajul Flixotide-ului noi am avut de 50 mg/puff). Am mers pe Flixotide vreo luna de zile, pina cind pediatra a hotarit ca-l putem opri, era totul in regula, copilul nu avea nimic. Tudor ia de atunci in fiecare seara 5ml Ketof.
Uite aici un link cu prospectul Flixotide
http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3689&b444c9795ff3b26f933a4790c34cd33e=1228010500

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Pentru toate cele ce aveti probleme cu tusea la copii chiar si sub 3 ani, va recomand un integrator natural 100%, produs prin excelenta detoxifiant, proiectat de Dr.Arthur Furst, renumit toxicolog, inventatorul citostaticelor. Este vorba de Betaguard un integrator alimentar ce contine b-caroten, vitamina E, vitamina C, seleniu, zinc si cupru adica cele mai eficace elemente nutritive cu activitate antioxidanta. Eu i l-am administrat baietelului meu la varsta de 3 ani si 2 luni timp de 4 luni (cate o pastila pe zi) in urma unei complicatii pulmonare. Mama mea a facut in iarna anului 2003 pneumonie si in urma unei cure de cateva saptamani cu Betaguard plamanii ei si-au revenit complet. In afara de acest integrator mai sunt si alte produse 100% naturale ce au rol in ridicarea sistemului imunitar. La noi se gasesc in Bucuresti. Daca vreti detalii va las adresa mea saxi1999@hotmail.com unde astept sa ma contactati.
Sa va ajute dumnezeu sa alegeti ce e mai bine.
Samy

Mergi la inceput