antibiotic zinnat???

antibiotic zinnat??? | Autor: tedita

Link direct la acest mesaj

buna fetelor, va rog sa imi spuneti daca cunoasteti acest antibiotic, pentru ce afectiuni ati dat copilasilor acest medicament; fetita mea de trei ani si trei luni dupa ce trei zile i-a curs nasucu si a tusit accidental, azi noapte mia facut febra sispunea ca o doare capul si burtica( nu are diaree); doctorul mi-a spus ca este laringita si mi-a dat zinat..totusi?? nu este cam tare acest antibiotic???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aniela spune:

In iarna fiica-mea( avea atunci 5 ani si 5 luni) a luat Zinnat, dar pentru ca tocmai capatase o pneumonie. Cat despre febra, durerea de cap si burtica( o durea burtica tare de tot), acum o luna tot a mea mandra a avut o amigdalita purulenta pentru care medicul ne-a prescris tot un antibiotic puternic, dar imi scapa numele lui acum.
Zinnat-ul este un antibiotic puternic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

noi am facut tratament cu zinat 7 zile pt streptococul auriu . Nu te speria , este un zinat special , pentru copii , sirop cu gust de guma de mestecat de fructe - yummy - yummy ! Marc l-a tolerat f bine ( avea 7 luni atunci ) , si daca medicul ti l-a recomandat , foloseste-l cu uncredere . SI eu m-am speriat dar apoi am vazut ca degeaba !

Roxana & Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

si mara (2 ani si 10 luni) tocmai a terminat zinnat. dupa o sapt de ospamox, pe fundul unei raceli rele, a facut otita. dr a spus sa ia zinat suspensie, ceva mai tare decat ospamoxul, care aparent nu a fost eficient. dupa 5 zile de zinat a trecut si otita. la gust este destul de rau. aparent dulce, iti lasa u iz amar ingrozitor. mara l-a inghitit foarte greu!

sanatate
mada si mara(aproape 3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Noi am folosit de trei ori acest antibiotic. Sirop pentru otita timp de 5 zile, a doua oara injectabil Zinacef (in branula) 9 zile ca avea pneumonie, saptamana trecuta pastile Zinnat- 5 zile, ca tusea de 2 saptamani. Este bine tolerat si am fost multumita de rezultat. Este un medicament puternic cu spectru larg.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio spune:

Buna,

si baietelul meu (3 ani jumate) a avut cam aceleasi simptome ca fetita ta (febra, durere de cap si burtica), plus durere de urechi. El merge de vreo doua luni la gradinita si tot cam de atunci a facut cunostinta cu antiobioticele si cu nasul infundat. Si el tocmai a terminat tratamentul cu Zinat suspensie. Mie mi s-a parut ca are gust rau (adica era amar dupa ce initaial era duulcee), dar el l-a inghitit. E drept ca dupa ce inchitea se strimba... L-a tolerat bine, dar inca mai are ceva probleme cu nasul.

Vineri s-a simtit foarte rau si seara i-am dar prima lingurita de zinat. Nu stiu cit a contat dar simbata era alt om și nici urma de febra.
Numai bine,
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Si noi am folosit Zinnat pentru pneumonie.5 zile pastile si fiindca pneumonia trena , am facut si 3 zile Zinacef in branula.
Este un antibiotic puternic dar cica f bun in afectiuni la fel de grave.

multa sanatate
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANA98 spune:

Ioana mea are 6 ani si a luat de mai multe ori Zinat pentru bronhopneumonii si laringite .Cu alte antibiotice nu i-a mers.Si eu avut si am retineri in privinta antibioticelor dar nu am alte solutii .Oricat as incerca sa o tratez cu antibiotice mai usoare sau cu remedii naturiste tot la Zinat ajungem.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Si eu am folosit Zinnat pt Luca (avea cam 1an si doua luni). Dra de familie l-a recomandat pt pneumonia pe care el nu o avea. Mergand la alta dra am aflat ca Luca nu avea pneumonie si ca Zinnatul este unul din cele mai puternice antibiotice (in doze mari afecteaza ficatul) si nu este recomandat decat in cazuri destul de grave.
Asa ca iti recomand sa mai mergi cu copilul la un medic (ca sa fii sigura ca nu il intoxici pt ceva banal)
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Noi la zinnat reactionam de obicei ( 3 ani). Este antibioticul care ne rezolva de fiecare data problemele ( amigdalita pultacee , de exemplu). parerea mea este ca fiecare medic are un antibiotic pe care il agreaza. Stiu , de exemplu , caa in Tg Jiu , seful sectiei de pediatrie, prescrie de obicei Augmentin, medicul x Klacid si medicul Y Zinnat. Au ei cate un fix asa , dar noua ne-a priit zinnatul.
Din ce s-a postat mai sus mi se pare, de exemplu, mai graj faptul ca un medic zice ca ai pneumonie ( si-ti prescrie tratament in consecinta) si un altul zice ca nu ai pneumonie.

Sanatate puiului tau!

Mergi la inceput