Cum se prepara cascavalul de casa?

Cum se prepara cascavalul de casa? | Autor: pengunica

Link direct la acest mesaj

Cand eram micuta mami al meu mi-a facut o data cascaval de casa dar au trecut ceva ani buni de atunci iar mami al meu a uitat reteta.
Stie careva dintre voi reteta?Daca da va rog sa mi-o spuneti si mie....mii de

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Si eu sunt curioasa daca iti raspunde cineva la mesajul asta. Si eu am facut o singura data cascaval de casa dupa o reteta pe care n-o mai am. Imi amintesc ca era ceva in genul un pachet unt topit (sau margarina) intr-o cratita, se adauga branza de vaci, se amesteca mereu, cand branza de vaci se inmoaie se opreste focul si se adauga 1 sau 2 oua. Nu stiu cantitatea de branza de vaci. Minunea asta se punea in alta cratitza unsa cu unt si se baga la frigi.

Astept confirmarile,
Caroline

P.S.Eu oricum nu fac pentru ca aici in Ca., ingredientele cumparate separat sunt mai scumpe decat cascavalul gata facut. Asa ca prefer sa cumpar direct cascavalul. Poate doar varianta "cascaval afumat" sa merite incercata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

si eu imi adc vag aminte de ingrediente dar speram ca cineva sa stie intradevar reteta......mai astept poate totusi din atatea gospodine o fi stiind cineva reteta...eu astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

O varianta simpla pe care mi-o amintesc din satul bunicii consta in oparirea branzei cu zer fierbinte. Branza se face din lapte prins pe care-l amesteci bine si-l pui pe foc pana se coaguleaga, lichidul ce ramane este zerul. Storci branza parca si apoi torni peste ea zer fierbinte si amesteci iar abia apoi pui la stors in tifon si cu greutate deasupra. Daca te incumeti incearca, alta reteta nu stiu oricum.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

Asa se face branza de vaci cascavalul se face cu branza de vaci draga scarmanus .....intradevar dar in amestec cu branza de oi si margarina cred ......poate stie cineva reteta totusi...ca vreau sa fac ...imi lasa gura apa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Fetelor, ma scuzati, nu are legatura cu subiectul, dar parca se vorbea undeva si de branzica de casa, insa nu reusesc sa gasesc. Stiti voi?



Gata fetelor, am gasit la arhive, nu mai este nevoie. Multumesc si va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Buna,
mai trag si eu cu ochiul din cand in cand "la bucatarie" si am vazut ca e criza de cascaval de casa ....
Am o reteta pe care o face soacra mea (eu am ajutat-o doar).

1 kg branza de vaci
2 oua batute bine
1 litru lapte fiert (fierbinte)
1 lingurita amoniac
1 pachet margarina (250 g)
1 felie branza de oi sarata

Se pune laptele clocotit peste branza de vaci si se lasa 15 minute, apoi se scurge, se amesteca cu branza de oi rasa, amoniac, sare si ouale batute. Totul se pune peste margarina topita, se pun la foc si se amesteca continu sa nu se prinda.
Se toarna intro cratita in care s-a pus un celofan uns si se lasa la rece.
Este foarte bun dar e diferit de cel de fabrica (ei au alte tehnologii de fabricare cu pastile de cheag, cas, emulgatori)
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

..ce fel de brinza de oaie?burduf,telemea de oaie...?thanks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Mai Florina "ai uitat tot de cand ai plecat ..."

branza de vaci - scoapta (asa se spune in Moldova)-din aia pentru clatite
branza de oi - cas sarat de la putinica

(uite asa va reinprospatez vocabularul...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

Sar`na draga mea Ellena,am sa o incerc dar acum mai am o dilema ....cum fac eu branzica de vaci aici ca nu se gaseste decat lapte pasteurizat....ca de branzica de oi ....am facut rost de la mamicuta mea de acasa....dar oi vedea eu ...multam pt reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

habar n-am (n-aveam) de brinza scoapta...eu stiu de telemea de oaie sau vaca,brinza de burduf,brinza de vaci,cascaval...dar brinza de oaie habar n-am cum se tine la putina..in forma de calup sau altfel...sorry.......asa ca o sa cred ca ramin cu cumparatul..nu si cu facutul........

Mergi la inceput