Scaun moale, de mult timp

Scaun moale, de mult timp | Autor: joxy

Link direct la acest mesaj

Ana, 1 an si 4 luni, are scaunul moale de 4 saptamani.
nu e diaree.. este doar 1 scaun / zi.. moale, nemodificat, cu alimentele digerate, fara mucus, culoare si miros normale.

Ce am facut: medic...(medici)

regim, ceai de menta, furazolidon, smecta...
coprocultura, coproparazitologic.. urmeaza si proba de digestie.
nistatin pt. candida, dar a iesit analiza negativa...
lapte NH humana, orez in toate felurile, banana-morcov-biscuite digestiv.. (regim ca la carte)

acum suntem pe acidophilus-bifidus(praf naturist).. bla bla.. pt. posibila refacere a florei intestinale(desi nu a avut ce sa o distruga)

Posibil sa fie de la dintzi... posibil sa fie o enterocolita ce nu mai trece.. posibil sa...

Copilul este vioi, fara febra, cu pofta de mancare.. perfect normal si sanatos. Deja fuge cand ne vede cu farfuria cu mancare de regim sau cu banana.

Ati mai avut careva probleme cu scaun moale timp mai indelungat ? si daca da.. cu ce ati scapat ?!

Sar`na.

Cu respect,
Florin

"Give me what I want and I'll go away."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Daca nu e diaree si nici la analize si doctorii nu au gasit nimic, probabil asa face ea si asa o fi normal pentru organismul ei! Si al meu face moale, (Erik 9 luni) si nu m-am gandit niciodata ca e anormal!!! Uneori face tare de la fier...
Dar cum e normal?

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Nu stiu daca iti pot da un raspuns care sa te satisfaca, dar incerc sa-ti povestesc logica pediatrilor din Belgia: si Andrei al nostru a avut intr-o vreme scaune moi si l-am intrebat pe doctor ce poate fi. Ne-a spus ca, un singur scaun pe zi nu inseamna nicidecum diaree si ca nu trebuie tratat nicicum! Ei nu recomanda tratament sau regim alimentar nici in cazul diareei veritabile fiindca, spun ei, prin diaree organismul elimina infectia din organism. Noi ne-am mirat de ce ne-au spus dar am tratat copilul cu furazolidon. Asa i-a trecut.

Dar tu spui ca ati incercat deja furazolidonul... Pe de alta parte, mai spui ca fetita e bine merci, are pofta de mancare. Asta-i foarte bine, poate ar trebui s-o lasati in pace cu regimul. Poate isi revine singurica, nu stiu ce sa zic...

Multa sanatate!

Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Si fetita mea(2 ani) are aceeasi problema ,pe care eu nu o consider
chiar problema pentru ca inca ii dau Milumil.
Nu stiu la Humana daca are acelasi efect ,dar la Milumil scrie ca scaunele pot deveni mai moi.

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Carina are colon iritabil, ceea ce inseamna ca are perioade de scaun tare care altrneaza cu perioade cu scaun mai moale dar nu diaree. In perioadele din urma ni s-a recomandat debridat. Sa stii ca e ff bun si se regleaza cam in doua-trei zile.

Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Si noi am avut aceeasi problema, care s-a rezolvat cu DEBRIDAT sirop. Cere sfatul medicului.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

jox, exact de debridat vroiam sa-ti spun si eu. Alexei, la 6 - 7 luni i-am dat si pt dureri de burtica dar si pt normalizare scaun cate 1 linguritza pe zi (atat trebuia pt varsta si greutatea ei).

sanatate,

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Analiza pentru giardia ai facut-o?
De obicei prezenta acestui "individ" provoaca modificari ale scaunului!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Noi patim asa cind bem foarte mult suc de portocale. Chiar mai mult de 500 ml.
Cu drag, Mihaita (3ani si 7 luni) si mami Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si noi am patit asa ceva si a durat vreo 6 luni. A inceput cu o enterocolita urata (copilul avea cam 1 an si jumatate, atunci), pe care a avut-o la mare. Dupa un regim destul de dur (si cu medicamentatia corespunzatoare) am rezolvat-o in cateva zile. Dar au ramas scaunele moi (cam 3/zi), care nu erau diaree, dar nici normale nu erau. I-am facut coprocultura si coproparazitologic, care au iesit negative si apoi niste analize de sange. La formula leucocitara au iesit eozinofilele mari, ceea ce arata fie un fond alergic fie paraziti intestinali. Asa ca pediatrul, lund in considerare si scunele moi a banuit giardia si ne-a dat tratament cu Flagyl. Am facut trei analize consecutive pentru giardia, la Spitalul Municipal, care se pare ca au un medic (dr. Condurat) foarte bun in astfel de probleme si abia la a treia proba au iesit chisturile de giardia. Cu tot tratamentul cu Flagyl de giardia nu am scapat si pana la urma pediatrul mi-a spus sa-l las in pace. Copilul avea o stare foarte buna, manca, nu era nervos ci doar scaunele astea care ma disperau. Dupa vreo 3-4 luni, totusi medicul a zis sa incercam iarasi cu regim (dupa o anumita schema data de el). Adica primele zile anumite alimente (orez, morocov fiert), apoi incetul cu incetul introduse si altele. Tin minte ca vorbeam cam la 3 zile cu medicul si el ma sfatuia ce sa-i dau in continuare. Dupa vreo luna, doar cu schema asta de regim problema s-a rezolvat complet. Acum Victor are 4 ani si 4 luni si de atunci nu a mai avut probleme cu scaunele moi. Se pare ca a fost un dezechilibru la nivelul florei intestinale.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Activia de la Danone ,nu rezolva reglarea tranzitului intestinal??

cici

Mergi la inceput