Simptome sarcina extrauterina

Simptome sarcina extrauterina | Autor: annie_xtreme

Link direct la acest mesaj

Buna ziua...
In primul rand felicitari pentru forum...Suntetzi o comunitate super.
As avea si io o intrebare - care sunt simptomele sarcinii extrauterine? Am citit cate ceva dar nu m-am lamurit. La o sarcina extrauterina testul iese pozitiv dupa o luna de la "conceptie"? Nici cu asta nu m-am lamurit..
Ann
Poate intr-o zi mamica...mai tarziu...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Annie, din cate stiu la o extrauterina sunt sanse (parca 50-50) ca testul de sarcina sa iasa pozitiv (dupa momentul in care trebuia sa apara menstruatia, adica aprox 2 saptamani de la conceptie), dar poate la fel de bine sa iasa negativ. Chiar daca testul a iesit pozitiv, sarcina nu poate fi depistata ca extrauterina decat dupa 4 saptamani, insa de cele mai multe ori este descoperita abia la 6-7 saptamani.

Simptomele cele mai frecvente sunt durerile abdominale (de multe ori intr-o singura parte, dar nu neaparat), sangerari, greata si stari de voma (astea pot fi confundate cu greturile normale in sarcina), dureri in umar (in special in pozitia culcat).
Daca stii engleza, uite un articol destul de bine documentat aici: http://www.babycenter.com/refcap/229.html#2
Din el am extras eu informatiile de mai sus (din el si din memorie).

Eu sper sa nu ai parte de asa ceva, stiu din experienta unei cunostinte ca este traumatizant din toate punctele de vedere.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Pe mine ma chinuie o greata teribila de doua saptamani cu intermitente.Am avut ciclu in perioada asta,greata a disparut pentru cateva zile,acum a revenit,desi ceva mai potolita.Am facut si un test de sarcina,a iesit negativ.Nu am dureri abdominale,numai greata asta.Credeti ca ar putea fi semne de sarcina extrauterina,sa merg la ginecolog?

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Multumesc...
testele mele au iesit negative dar am dureri abdominale in stanga..ciclul a fost normal si nu am avut alte sangerari..Nu stiu ce sa mai cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Apai dragelor, parerea mea e ca numai un medic poate raspunde intrebarilor voastre. Din cate stiu, sansele sa apara ciclul peste o sarcina sunt foarte mici, iar extrauterinele nu fac exceptie de la regula asta. Durerea intr-o parte poa' sa fie o banala ovulatie (eu experimentez senzatii d-astea lunar dupa nastere) sau cine stie ce treaba serioasa, mai bine mergi la medic, te scuteste de multe batai de cap.

Iar greata ta, Rosa, poate avea zeci de cauze, si nu-i musai sa fie o problema ginecologica.


http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabrro spune:

sarcina mea extrauterina s-a manifestat exact ca o sarcina obisnuita - si dpdv hormonal (deci testul de sarcina a aparut cu cele 2 liniute) si fiziologic (sini mariti, ceva greturi, etc),dureri n-am avut de nici un fel ... a fost depistata ecografic (norocul meu) inainte de-a ajunge suficient de mare incit sa rupa trompa uterina (desi dupa operatie mi s-a zis ca mult nu mai avea) dar cert este ca de nu vedeam "poza" ecografului care arata clar ca e pe trompa, din senzatiile mele mi-as fi bagat ambele miini in foc ca-i sarcina normala. din pacate nu-mi mai amintesc cite saptamini aveam cind am depistat-o (si de la eco m-au trimis direct la spital, in aceeasi seara/noapte am fost operata) - e o amintire destul de neplacuta incit m-am straduit s-o las in uitare cit mai mult.
concluzia - uneori poate fi si fara simptome !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Sarcina extrauterina este caracterizata prin faptul ca dupa fecundare, oul se implanteaza in trompa, si nu isi urmeaza cursul obisnuit pana in uter. Sarcina crescand exista riscul fisurarii trompei. Reprezinta 2% din sarcini. Pierderea sangelui, dureri violente, ca o lovitura de cutit in burta, paloare si un puls rapid si slab - sunt principalele semne.
Dozajul HCG dovedeste faptul ca e vorba de o sarcina.Ecografia arata ca uterul este vid si uneori imagini suspecte ale trompelor. Colioscopia (coelioscopie in franceza, nu sunt sigura ca termenul e exact in romaneste) poate permite medicului sa vizualizeze trompa rupta (daca s-a ajuns pana acolo) si sangele care se scurge in cavitatea abdominala.

Daca vi se pune diagnosticul acesta, cand trompa nu s-a rupt inca, se poate evita interventia chirurgicala -singura posibila pt oprirea hemoragiei si repararea trompei. Sub control ecografic, cu o sonda intra vaginala, obstetricianul poate introduce un medicament care inhiba divizarea celulara a oului si dezagregarea lui. Gestul are avantajul de a nu avea nevoie de anestezie si de spitalizare. Veti fi supravegheata cu atentie in urmatoarele 2 saptamani care urmeaza.
Nu stiu daca in Romania se procedeaza asa, eu am fost suspecta de extrauterina si medicul a vrut sa imi faca chiuretaj. Poate s-au mai schimbat anumite lucruri de acum 13 ani. Spre nororcul meu nu i-am lasat sa ma chiureteze ori sa imi taie trompa cu pricina, de fapt aveam o anexita lezionara hemoragica, si n uextrauterina! M-a salvat doar faptul ca am refuzat interventia si am stat sub antibiotice mult timp. Dar pe atunci nu existau inca ecografele.

Parerea mea e ca nu trebuie musai sa va ganditi ca aveti o sarcina extrauterina! Stabiliti faptul ca sunteti insarcinata (testele de sarcina de pilda care se bazeaza pe prezenta hormonului specific sarcinii). Faceti o ecografie, dupa ce v-ati sfatuit cu ginecologul pt a vedea daca oul s-a implantat in uter sau nu.


Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Annie, poate o fi apendicita. Asa mi s-a intamplat mie mai demult, m-au suspectat la control ba de anexita, ba de sarcina extrauterina da' a fost apendicita.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

quote:
Originally posted by Oana_B

Annie, poate o fi apendicita. Asa mi s-a intamplat mie mai demult, m-au suspectat la control ba de anexita, ba de sarcina extrauterina da' a fost apendicita.

Oana_B




Si la mine a fost la fel..

Mihaela

Mergi la inceput