Cine a fost Mafalda?

Cine a fost Mafalda? | Autor: T@vi

Link direct la acest mesaj

Tot vad peste tot expresii de genul '...ca doar nu-i Mafalda', insa, cautand pe net n-am gasit nici o referire, multe din pagini referindu-se la o serie de benzi desenate...

Stie cineva povestea acestui personaj (pentru mine cam misterios :)) ?

T@vi

Tavi, Violetzyka si Alex cel ager [;-)]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

de un' sa stiu io, ce-s mafalda?!

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

nici io nu stiu exact, da' e clar unu' care le stia pe toate...

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Eu am citit undeva ca a fost o EA. O printesa, ceva ... un fel de intelept Solomon in varianta feminina. Nu stiu daca e doar un mit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by Adela99

Eu am citit undeva ca a fost o EA. O printesa, ceva ... un fel de intelept Solomon in varianta feminina. Nu stiu daca e doar un mit ...



Cam asa ceva stiam si eu, dar nu mai tin minte daca prezicea si viitorul sau nu...

Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Mafalda a fost o printesa care facea mai multe lucruri deodata.....gen Napoleon......

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Mafalda a fost fiica contelui de Savoie si sotia Regelui Portugaliei Alphonse I. In arborele genealogic, alaturi de numele ei este scris si Sfanta Mathilda. A trait intre 1125 si 1157 si face parte din una din ramurile dinastiei Capetiene.

Dar numele acesta este asociat din vremuri stravechi unei vrajitoare care se pare ca le stia pe toate, avea darul prezicerii.......; de aici si expresia gen "Nu sunt Mafalda sa le stiu pe toate" . Numele e de origine germanica si inseamna putere, lupta, opozitie.
Se mai vorbeste despre o "principesa Mafalda" care a murit intr-un lagar de concentrare dar fara prea multe amanunte.
Asa ca bine ai spus, pluteste un mister in jurul povestii acestei Mafalde, atoatestiitoare.

...Am incercat si eu! Mai mult de-atat, zau, nici Mafalda nu putea face!





Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

O Mafalda mai 'moderna', probabil cea despre care ai gasit tu informatii pe net, Tavi, este un personaj dintr-o serie de benzi desenate din Argentina, din anii '60-'70, care reprezinta o fetita de scoala primara care isi pune tot timpul intrebari despre probleme globale, politice, economice, demografice, etc. Seria respectiva de benzi desenate este extraordinara, pare (si poate fi) pentru copii, dar este gustata de multi adulti pentru ca are foarte multe (si inteligente) referiri politice si sociale, un umor foarte fin.

Lai

Mergi la inceput