Ce gatim azi (propus de schuster-laura) ???

Ce gatim azi (propus de schuster-laura) ??? | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

original posted by schuster-laura

Fetelor tot cautind si ratacindu-ma pe aici mi-a venit
o idee si as vrea sa v-a intreb daca este buna si sa deschidem poate un subiect nou cu ea
Suniectul ar fii CE GATIM ASTAZI SAU MIINE?
Si sa scriem fiecare ce gatim in data respectiva si asa vom avea idei de gatit si retete.Cred ca asa v-om gasi mai repede de ce avem nevoie.
Ce ziceti?

schuster laura

Eu maine voi gati ardei si rosii umplute!
Azi am facut spanac cu orez si carne tocata de pui,gemenii s-au lins pe bot!!!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Eu nu gatesc zilnic, dar acum am sarmalute in foi de vita si friptura de pui pe varza dulce (reteta am dat-o pe forum). Sambata fac pui cu smantana cu mamaliguta si branza cu smantana cu mamaliga, iar duminica musaca de cartofi.

Duminica trecuta a fost ziua baiatului meu si am facut sufle (budinca) de cartofi la cuptor cu friptura de pui unsa cu miere amestecata cu mustar si salata de varza noua, morcov si marar. Am mai facut oua umplute si pateuri cu ciuperci si cu carnaciori (cu aluat foetaj Bella, cumparat din comert). Si un tort foarte bun si usor de facut, trebuie sa scriu reteta cand oi avea timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Azi voi face rosii si ardei umpluti,fara carne!
Si pentru ca m-am sculat cu chef,o sa fac si un keik cu ciocolata,am pus undeva reteta pe forum!!!
Rosiile dupa ce le goliti de miez,puneti-l in blender si sosul obtinut puneti-l in orez,la fiert,in loc de apa.
Si intre rosii si ardei taiati felii groase de cartofi si asezati-le ca sa nu se strice aspectul rosiilor.
Daca va place,puneti si putin usturoi!
Pofta buna!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Fetelor...cred ca mi-ati citit gandurile. Eu am o mare problema cu timpul si cu gatitul, adica nu am timp, gatesc tot timpul pe fuga, doar in weekend am ceva mai mult timp.

Theodora, buna ideea cu rosiile umplute, chiar mi-e pofta...crezi ca merge sa umplu si dovlecei??? Cred ca da..

Eu am facut spanac, ciorbita de scaricica si ciuperci cu smantana.

Va asteptam cu "gatelile" voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

ca bine facura-ti, de multe ori ne intrebam peste zi ce sa mai facem bun de papa(noi gatim amandoi care cand are chef), iar la servici avand doar baieti care nu sunt priceputi in ale bucatariei, enumara ca pe cifre bunatatile pe care le pregatesc nevastuicile lor, asa ca de multe ori nu ma incumet sa deschid subiectul cu ei.

ieri am avut clatite umplute servite cu sos de usturoi si smantana.
eu am facut clatitele (sunt experta la clatite) iar sosul si umplutura le-a facut omu'.
pentru astazi nu avem nici un plan, dar mai citesc aici la voi si poate salivez la ceva si gatesc deseara.
pana acum imi face cu ochiul puiul cu varza dulce, dar cine stie pana ajung acasa la ce mi se mai zbate ochiu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo fetelor!
Eu gatesc astazi LASANIE sau LASAGNE exact nu stiu cum se numesc in RO.
Eu cumpar un plic de LASANIE MAGI FIX si reteta este pe dosul plicului este f.buna.
Daca vreti am si reteta de pregatit intreaga acasa.
La cerere o sa o scriu.
Miine fac PIZZA cu SALAM si MATARELA si linga un pahar de vin rosu.
O rezeta buna de aluat am scris cred ca la rubrica COVRIGEI si SARATELE.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu am facut azi pulpe de pui cu ciuperci si ardei copti. Si m-am si cozonacit putin... am facut si o pasca cu branza ca maine e Inaltarea. Acu ma duc sa fac si un compot de tot felul de fructe (ananas, mango, mere si struguri) pentru ca mi-am cumparat prea multe fructe, am mai si primit si incep sa dea semne ca s-ar strica.
Buna ideea asta, mai fur si eu de pe la voi. Eu gatesc aproape zilnic si raman de multe ori in pana de idei.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu la prinz am facut peste la cuptor ,iar garnitura broccoli !
Acum am pus la copt niste vinete,voi face o salata de vinete cu rosii si ardei.

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

meniu de gatit azi pentru miine: bors de loboda si stevie si iahnie de fasole cu cirnaciori afumati. desert: clatite.
asta ajunge pentru 2 zile (chiar 3), apoi....mai vedem
pupici si idei bune la bucatareala,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu am facut ieri ciorba de pui si varza dulce cu costita.Ajunge vreo 2 zile.Pe seara cand ajung acasa vreau sa vopsesc cateva oua ca sa impart miine si sa fac o prajitura,nu m-am hotarat ce inca.Caut pe aici poate gasesc ceva sa-mi sara in ochi.
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

pt ca´s acasa singura "gatesc" o pizza congelata pusa la cuptor 15 min...

Mergi la inceput