Botez cu doua perechi de nasi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nu tb sa fie casatorit/i si nici sa aiba copii. De ce 2? pt ca ne sunt dragi amandoua perechile si mai multi copii nu avem :)

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

De ce 2 perechi?
Pai, pt ca fratele meu a vrut musai sa ne cunune dar deja vorbisem cu altcineva, si asta a fost... iar a doua pereche - sunt nasii sotului meu, adica parintii nasului l-au botezat, si el l-a tinut in brate - au vrut si ei sa ne cunune, si daca nu s-a putut le-am promis ca primul copil il vor boteza ei...
Si daca era sa ma iau dupa cati amici de ai nostri voiau sa imi boteze copilul... faceam nunta nu cumatrie.
Uneori nu poti refuza, asa ca ne-am gandit ca mai bine nasi din familie decat straini, caci familia e familie, si asa nu mai e cu suparare printre prietenii nostri.

Asa am gandit noi.

Carmen si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Fetelor, multam' de raspunsuri , caci eram cam incuiata ...oricum ceva, ceva am ghicit eu...oferte multe care nu pot fi refuzate

si sa va bucurati de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Traditia spune ca orice persoana care vrea sa increstineze un copil o poate face , fara ca parintii sa se opuna. Deci daca cineva iti zice ca vrea sa-ti boteze copilul, bine este sa nu-l intorci. Acum fiecare cu traditiile pe care le stie. Fetita mea are 4 nasi de botez! 2 prietene ale mele care mi-am dorit foarte mult sa-mi boteze copilul, a mai vrut si sora sotului meu sa boteze si o verisoara, carora nu le-am putut spune NU.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by tinatache

auziti, da' oare eu sunt nebuna rau daca vreaus a cumpar singura hainutele si apoi sa imparta nashicile in doua si sa-mi dea banii? Eu nici nu tin neaparat sa mi le plateasca, dar daca asa "trebuie"... In schimb as vrea sa cumpar de aici ca sunt tare frumoase si mi s-a pus pata pe niste chestii. Plus ca nasele sunt din orase diferite si e cam greu sa mearga amandoua sa cumpere. Crisma o sa o ia una din ele din Ro., sau daca daca o sa avem pana la urma 2 lumanari, os a ia fiecare de pus la lumanarea proprie.
Da, stiu ca la catolici nu se baga in cristelnita, adica stiam ca daca tot discutaram aici, am uitat. In cazul asta nu stiu cum sa facem transferul ca sa il tina amandoua...
Cadourile si eu zic ca am sa iau identice. Ce mai e...? daca imi mai aduc aminte mai intreb. pupici.

Cristina



Cristina,
Nu cred ca este bine sa cumperi tu hainutele pentru botez.Fie ca nasele iti dau banii pe ele. Hainele noi pe care le aduc nasii la botez copilului simbolizezsa schimbarea din vechi (neincrestinat, pagan) a copilului, in nou( crestin). Hainutele cu care tu il imbraci pe copil cand il duci la botez, vor deveni vechi automat dupa ce preotul il boteza in crestelnita, iar nasele ( noii parintii spirituali ai copilului) il imbraca in haina noua! Asta mi-a explicat si mie un preot, si am observat ca se specifica si in slujba de la botez. Eu am botezat in februarie in bebe! Asta este valabil la ortodocsi.
Asa ca lasa-le pe nase sa cumpere ce vor ele,(cate un set de haine fiecare) sa imbrace copilul cu cate o hainuta fiecare( pentru ca trebuie si sosete, papucei, si pe dedesupt ceva ) si ce le ramane, vor imbraca copilul si a doua zi la baita de mir, sau scaldusca, cand trebuie tot cu hainute noi imbracat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

quote:
Originally posted by petra

Traditia spune ca orice persoana care vrea sa increstineze un copil o poate face , fara ca parintii sa se opuna. Deci daca cineva iti zice ca vrea sa-ti boteze copilul, bine este sa nu-l intorci. Acum fiecare cu traditiile pe care le stie. Fetita mea are 4 nasi de botez! 2 prietene ale mele care mi-am dorit foarte mult sa-mi boteze copilul, a mai vrut si sora sotului meu sa boteze si o verisoara, carora nu le-am putut spune NU.

La toti numai bine!



Draga mea, asa e, dar de multe ori simti ca e prea mult. Daca ai 20 de prieteni nu ii poti face pe toti nasi!!! ca asa vor ei... sau si mai grav, cum am patit chiar noi, din interes...
Cand botezi sau cununi o faci in fata lui Dumnezeu... nu poti sa o faci de forma, adica doar pt un interes, sau ca asa e moda. Eu nu am refuzat niciodata sa botez, de cununat insa da, mi s-a intamplat odata cand pur si simplu nu imi placea de ei. As fi fost falsa daca spuneam da si in sufletul meu ...
Vreau sa spun ca simti ca trebuie sa iti placa acea persoana, sa ai o afinitate cu ea. De aceea cred ca am procedat bine cand am ales nasii. La al doilea copil nu stiu cum voi face...
Oricum, sa ne traiasca copiii si finutii!

Numai bine,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

petra, mersi de sfat, dar noi botezam la catolici unde copilul nu este dezbracat/imbracat in biserica. I se toarna apa pe frunte si atat. Plus ca nu mai facem cu baie de a doua zi si alte chestii, pt ca venim, botezam si plecam. Sa zicem mersi daca o sa putem merge la o bere cu totii. asta-i :((


Cristina

Mergi la inceput