Laptele praf-milupa sau humana?

Laptele praf-milupa sau humana? | Autor: madalina chiriac

Link direct la acest mesaj

Bine v-am regasit!
Vreau sa va spun ca m-am hotarit sa ii dau completare lapte praf ,deoarece cred ca nu ii mai ajunge numai titzica.Cum am ajuns la aceasta concluzie?Bebe,6 luni si jumatate ,se trezeste noaptea din ora in ora uneori,nu mai am sinii parca asa de incarcati si cred ca oboseste tot tragand din ei.
In concluzie vreau sa incep prin ai, da si completare (cu toate ca as fi vrut sa imi pastrez laptele pina la un an macar) lapte humana sau milupa.Cred ca laptele meu a devenit apa chioara deoarece mi se pare ca nu prea a luat nici in greutate(astazi mergem si la pediatru).
Voi cum ati procedat si ce lapte sa ii dau?
V-am pupat dulce!
MADY&DAVID

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Eu i-am dat Ancai Milupa , inca de la inceput.
N-a vrut sa suga asa ca i-am dat Milupa.
Eu sunt multumita de felul in care s-a dezvoltat si i-a priit foarte bine.
Si acum , cand are aproape 3 ani , tot Milupa vrea.
Humana , n-am incercat niciodata.
Milupa este in jur de 400.000 cutia de 900 grame.
Din experienta noastra se consuma cam 3 cutii / luna.

Bafta si sa-ti creasca puiul mare , frumos si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Eu, ambii copii i-am crescut cu Milupa Milumil.Am fost si sunt foarte multumita...

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

maria a crescut de la 2-3 sapt exclusiv cu humana. Nu am avut probleme niciodata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Noi le-am incercat pe amindoua: de la 2 sapt. pina la 4 luni a mincat Humana (intii mixt cu sin, apoi de la 2 luni jumate doar Humana 1), pe la 3 luni jumate nu mai minca bine, si i-am introdus la sugestia pediatrei Humana 2, dar tot n-am avut mare succes, asa ca am trecut la Milumil. Pe care l-a iubit din prima, si azi (aproape 11 luni) tot asta bea, Milumil-ul are ceva vanilie in el cred si ii da o aroma placuta. In plus ne-am inteles fr. bine si cu cerealele de la Milupa, care sint cu acelasi lapte, desi a mincat si de la Humana, Nestle, Bebelac, tot la Milupa ne intoarcem.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu i-am dat si ii dau in continuare lui Cristi (aproape 17 luni) Milupa - Milumil si sunt foarte multumita. N-am incercat Humana asa ca nu pot sa fac o comparatie, dar Milumilul este bun.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Noi am inceput la 4 luni cu Milupa, in paralel cu tzitzi pana la 6 luni, apoi numai Milupa. Cu Humana nu am incercat.

Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa spune:

Noi suntem pe Humana de la 2 luni, cand am inceput cu completare. Acum avem 11 luni si suntem pe Humana 2, e super bun, ambii pediatrii la care mergem, ni l-au recomandat ca fiind cel mai apropiat de laptele de mama. Pretul este in Cluj 450.000/900 gr.
Nu zic ca celalalt nu e bun, dar noi am inceput cu Humana si cu asta am mers mai departe.
Si sora mea care are bb de 2 luni jumate e tot pe Humana.

Pupici, Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Nu stiu daca ai mai spus, asa ca intreb: i-ai diversificat deja alimentatia? Eu nu am mai alaptat de cand avea fata doua luni, pentru ca am fost constransa sa reincep serviciu. Am inceput cu Milupa. Humana ni s-a parut extrem de scump. Pe de alta parte, din ce am mai discutat cu alte mamici, am constatat ca Si Milupa si Humana creaza dependinta. Asa ca i-am dat alternativ mai multe marci, dar abia dupa 6 luni. Intre timp i-am diversificat alimentatia, cu fructe, supica, dupa 6 luni si carnita, etc... Fata mea se dezvolta foarte bine, ia in greutate "ca la carte" si suntem foarte multumiti.
In plus, am inteles ca dupa un an i se poate da copilului si lapte integral, noua pediatrul ne-a recomandat Parlamat sau Dorna 3%.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mariuca a trecut prin toate tipurile de Humana:1,2,3 fara absolut nici o problema.Trecerea la lapte Dorna albastru s-a facut repede.Ea are 12kg la 15 luni si n-am avut niciodata probleme cu greutatea(inaltime la 15 luni 81 cm).Humana este mai scump (cam 2 milioane pe luna),dar este foarte bun.A fost o perioada de vreo 4 luni cand a avut alimentatie mixta:4-5 mese san,1-2mese lapte praf si n-a zis nimic:manca si laptele natural si pe cel praf cu placere.Lore si Mariuca(15 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Noi am folosit, ca si tine in completarea sanului, Milumil 2. Despre humana nu stim nimic, nu am incercat.



Daca tot vorbim de lapte, voi cele care da-ti copiilor vostri Milumil, vin si eu cu o intrebare:

Milumil 3 ? Cum il accepta copii? Ce parere aveti?


CriXia

Mergi la inceput