vopsea structurata

vopsea structurata | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

vreau sa vopsesc camera pustoaicei cu vopsea lavabila structurata. mi-a recomandat-o cineva, spunindu-mi ca asa nu se vor mai vede evetualele (multele....) imperfectiuni ale peretilor.....
stiti ceva de vopseaua asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Nu ma pricep, dar poate te ajuta adresa de mai jos.
http://www.policolor.ro/detalii.php?246&casa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

multzam, am intrat si eu si am citit, dar eu va ceream parerea la modul daca stiti ceva concret din experienta proprie sau din auzite, de pe la cunostinte....e destul de vag ce srie acolo, ma interesa sa stiu daca se comporta bine si merge pe pereti busiti, deoarece pustoaica mea si-a incercat geniul artistic pe pereti cind era mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Cere sfatul unui zugrav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mamalia,vopseaua structurata iese ceva in genul la calcio vechio,stii tu cum se zice la noi,calciu.Doar ca este mult mai fina.Prietena mea si-a facut asa si este multumita.Daca este alba cu atat mai bine.
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

multumesc mult de raspuns, valentina. asa am citit si eu pe internet, dar cind am intrebat lumea....pauza, nimeni nu auzise de asa ceva.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Nu stiu daca tencuiala structurata si vopseaua structurata sunt unul si acelais lucru, insa eu n-as prea crede.... Ce-am vazut eu ca tencuiala sunt mai mult chestii utilizabile pentru exterior, din care se desprindeau bucatele daca insisti...nu cred ca asta iti doresti in camera copilului.
Din cate am mai auzit si eu, vopseaua structurata e tot un lavabil care la uscare capata niste nervuri sau bubulite. Insa nu sunt convinsa ca peretele neindreptata ar arata bine chiar si cu ea.
daca faci asa si iti iese bine, da-ne si noua de veste!

Pupici,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Eu stiam ca se numeste var texturat, adica are in compozitie niste granule care il fac sa fie usor reliefat. Are 2 mari avantaje: este usor de intretinut iar copilu' nu poate sa scrie pe perieti (fiind zgrumtzurutzat- cuvantul asta nu cred ca exista in dictionar )
Dezavanataj: daca treci din greseala cu mana peste el s-ar putea sa ti se ia pielea (depinde cu cata nadejde o faci). Anca se mai juleste din cand in cand....
Numai bine.

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Eu n-am auzit pana acum de vopsea structurata , dar parerea mea este ca un perete stramb, cu orice vopsea i-ai da , tot stramb ramane.
Si ma indoiesc ca o vopsea poate sa dea o asemenea iluzie optica , incat sa faca sa para drept....

Daca te lamuresti totusi, zi-ne si noua ca si eu am pereti cu ceva denivelari ( si pictati , si scrisi cu creta colorata....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

fetelor, m-am lecuit de vopsea structurata...am fost in magazinele de specialitate si am intrebat....pe linga faptul ca e mult mai scumpa, ai nevoie de o cantitate mai mare de vopsea (nu am inteles prea bine de ce) si trebuie folosit un trafalet special.....parte proasta e ca aduna praf si nu mi-au recomndat sa vopsesc cu ea camera copilului.....
cind am incercat sa vad cum se ia de pe pereti vechea zugraveala (ma batea gindul sa zugravim noi...) am constat cu stupoare ca se duce cu tot cu glet...si in afara de asta cei care mi-au pus termopanul m-au sfatuit sa dau cu o solutie speciala pe peretele exterior...ceva anti mucegai, nu retin exact...plus ca trebuie turnata sapa pentru parchet....asa ca am chemat zugravii.................

Mergi la inceput