Cit trebuie sa fie umiditatea in camera?

Cit trebuie sa fie umiditatea in camera? | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Am citit ,undeva la un subiect pe forum, ca unul din motivele pentru care BB are nasul infundat este umiditatea insuficienta din camera.Eu am un indicator de umiditate(de ex. acum umiditatea este 62%) dar nu stiu cit trebuie sa fie umiditatea ideala?Cum poate fi influentata?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jul spune:

Din cate am citit, umiditatea ideala este intre 40-50%, peste 60% fiind deja prea mult. Camera in care doarme ar trebui sa fie foarte bine aerisita, evitand astfel sa se trezeasca cu nasul infundat.
Eu pastrez umiditatea in jur de 50%, aerisesc de cateva ori pe zi si cu toate astea bebe tot se trezeste cu nasul infundat ...asa ca nu mai stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Dulcetzica,

asa e ideal e 40-50%, dar Olanda si Long Island-ul pe unde s-a vanturat bebe sunt destul de umede. Si e mai bine sa nu aiba varitzii chiar de la simplu la dublu cand iese afara. (Adica noi afara aveam si 87% umiditate). La o luna cand ieseam dimineatza afara se umezea toata si respira tare greu. Asa ca am reajustat totul ca sa nu fie asa mari diferentze. Deci eu zic ca in jur de 60 nu e rau, ba dimpotriva. Deci umiditate ai destula.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Aveam 61% pentru ca tocmai plouase,presupun.De regula este chiar intre 40-50%.Cu toate astea are permanent nasul infundat.Se subintelege ca toate metodele de desfundat(spray cu apa de mare,ser cu pipeta,pompita,betisoare inmuiate in ser) il irita la maxim ca mi-e si mie mila sa mai incerc.ORL-istul spune ca nu are nimic!Pe mine insa ma deranjeaza sa-l aud tot timpul respirind greu.In timp se mai regleaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Imi amintesc ca am auzit la TV ca umiditatea ideala este intre 50-55%.
Si la noi oscileaza mult, intre 45-67%, depinde daca a plouat sau nu, daca am aerisit sau nu si depinde mult si de temperatura (cind e mai frig umiditatea creste si scade cu cresterea temperaturii) Noi stam si intr-o zona destul de umeda (avem o clima temperat-oceanica, stam aproape de ocean si ploua destul de des)
Dar e OK, nu am fost bolnave niciodata...

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput