Informatii despre viata in Brazilia sau in Ar

Informatii despre viata in Brazilia sau in Ar | Autor: Corina dora Visinoiu

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
daca ma puteti ajuta cu o parere despre viata in Brazilia sau in Argentina.
Poate multe dintre voi stau prin America de Sud si pot sa-mi spuna mai multe! Ma intereseaza, pentru ca s-ar putea ca si eu si sotul sa avem peste putin timp ocazia sa plecam acolo.
Mersi mult, Dora

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Draga Corina,

A fost mai demult un subiect "America de Sud?" tot aici, la Calatoriile Sufletului. Acum este la pagina 8. Povestioara pe care am postat-o eu acolo este din Brazilia (mai precis, din Rio de Janeiro). Nu defineste decat o fateta a realitatii braziliene, este o poveste dintr-o 'favela', echivalentul unui cartier-ghetou, in cazul respectiv un 'ghetou dezvoltat'. Iar comentariile mai generale din postul anterior povestioarei se aplica foarte bine la Brazilia. Depinde foarte mult si unde va duceti - sudul Braziliei de ex. e foarte diferit de nord (facand o analogie, sudul Braziliei e un fel de nordul Italiei, in vreme ce nordul Braziliei e un fel de sudul Italiei). Ce-mi place cel mai mult la Brazilia: oamenii - sunt extraordinar de prietenosi si au o pofta de viata molipsitoare. Ce-mi displace cel mai mult: violenta, in orasele mari mai ales este, din pacate, o problema foarte mare; exista oameni foarte bogati care au acces la ce-ai visat si la ce n-ai visat, au o viata cum putini au in Europa sau America de Nord, dar aloca sume foarte mari pentru paza proprietatii lor si circula in masini blindate (anti-glont). Bine, asta nu inseamna ca tot omu' in Brazilia traieste cu frica-n san, eu am fost si singura si m-am preumblat prin fel si fel de locuri, si ziua si noaptea, dar daca as creste un copil acolo, mi-as pune mai multe intrebari decat altundeva in lume.

Argentina e o tara aparte in America de Sud. Foarte europenizata. Populatia are aproape in totalitate descendenta europeana, indicele de inegalitate socio-economica nu este atat de ridicat ca in tarile vecine, nivelul de educatie al omului de rand este destul de ridicat, Buenos Aires arata ca Paris-ul, despre argentinieni se spune in gluma ca sunt 'niste italieni (f. multi argentinieni sunt de origine italiana) care vorbesc spaniola si se cred englezi' (ceilalti latino-americani ii considera pe argentinieni foarte aroganti, plini de sine). E un fel de Europa veche in Argentina, in Buenos Aires cel putin; oamenii sunt ceva mai retinuti decat in Brazilia; in Recoleta, unul dintre cartierele mai chic din Buenos Aires, vezi tot felul de doamne pe la 60 de ani imbracate in blanuri scumpe, plimband catelusi de lux pe strada (asa blanuri in Europa nu prea mai vezi, cu drepturile animalelor :-) Insa in ultimii ani i-a afectat puternic criza economica si politica si o consecinta a fost destabilizarea sociala, oamenii iesind in strada la greu, proteste, demonstratii, nesiguranta, i-a afectat pe toti foarte mult; acum politic s-a mai stabilizat, da' economia tot nu merge prea bine si a scazut dramatic nivelul de trai. Eu o sa fiu in Buenos Aires in a doua jumatate a lui iunie, pot sa-ti scriu atunci amanunte mai 'calde', de la fata locului.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina dora Visinoiu spune:

Draga Lai,
iti multumesc tare mult de raspunsul tau, care e foarte vast, inca nu stim din pacate unde exact vom pleca, oricum mai dureaza. Daca poti din cind in cind sa-mi mai scrii cu privire la acest subiect, ti-as ramine profund recunoscatoare!!
Te pup,Dora.

Mergi la inceput