Bebelusi pe avion?

Bebelusi pe avion? | Autor: ciuf

Link direct la acest mesaj

Poate sa-mi spuna si mie cineva care a mers in tara cu bebelusul pe avion cum a fost? Cum a suportat micutul zborul?
Ce trebuie procedat? Am inteles cand e mic-mic, nu platesti nimic pentru el. Nici macar taxe de aeroport? Beneficiezi de scaunel pentru el?
Astept detalii.
Multumesc mult
Ciuf

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Costinescu spune:

Dar un copil de 3 ani ?
Cum reactioneaza la primul zbor cu avionul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Noi aveam 1 an si un picut cind am poposit in canada, si a fost relativ linistita, nu a mincat nimic era obisnuita cu papica facuta de mine, si nu a vrut nicicum sa manince din mincarea speciala de bb-lusi!Apoi a fost si schimbarea de fus orar , lipsa baitei, etc...dar una peste alta m-a calarit continuu numai pe mine ,ma rugam sa ajungem odata , drumul asta desi l-am parcurs de multe ori ..acum cu copilul ptr. prima data mi s-a parut infernal! Mentionez ca fetita mea este asa de activa incit ar sari continuu,si ar alerga continuu, si din lipsa de spatiu va imaginati .,..prin ce-am trecut! Problema nu a fost asta ci faptul ca pe avion aerul conditionat a fost dat asa de tare eu (recunosc)nu m-am gindit ca ar putea sa-i faca asa de rau, adica a racit ptr. prima data dar atit de tare, incit am ajuns la antibiotice,aveti grija de bb-lusi..aerul conditionat din avion e inselator, lasati-le copiilor o bonetica -caciulita pe cap, si nu-i tineti prea dezbracati.Eu am platit Emiliei bilet intreg ca sa beneficieze de spatiu sa poata dormi, dar din cite stiu, bb-lusii pina la 6-8 luni parca au o cutiuta speciala in care stau f bine ca in patut, nu stiu cum trebe procedat ca sa poti beneficia de ea, ma gindesc ca in momentul in care cumparati biletele trebuie sa anuntati virsta bb-lusului..noua ne-a cerut compania resp. copie dupa certif. de nastere a copilului.Asta a fost anul trecut!Bafta multa si drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Multam mult Simona.
Ma gandesc cu groaza cum se va comporta micutul meu la varsta de 7 luni pe avion pana in Romania.
Ma bucur ca ai mentionat cu aerul conditionat. Problema asta am avut-o in spital, in camera in care am nascut. Am cerut apoi sa ne mute ca deja mi se infundase nasul.
Toate cele bune,
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Off topic...
Numele Simona trage spre Montreal , vreo 4 cazuri stiu numai de pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellap spune:

Buna,
Si eu intetionez sa merg cu a mea bebelusa ( 8 luni ) in iunie in Romania. Ma sperie insa schimbarile de presiune ... la ultima mea calatorie am facut o gafa si nu am cascat cand trebuia si am ramas cu o durere in ureche ...dar pentru copii asa mici cum ii ferim de fazele astea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Eu cu Yasmine nu am avut probleme de presiune....doar ca nu a avut stare si neavand loc a trebuit sa facem cu schimbul la tinut in brate.
Zbor usor!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu cand am venit cu Andrei in state, avea 9 luni. I-am luat loc si lui, avand in vedere ca eram doar eu cu el, nu-l puteam tine in brate tot drumul. Nu a racit desi nu i-am pus caciulita, si nici nu am avut alt fel de probleme cu el.
Dupa cate stiu eu, indiferent daca bebeul are loc sau nu, tot se plateste o taxa, dar cred ca asta depinde f. mult de compania cu care calatoriti. Noi ne intoarcem peste 2 luni in ro., si nu i-am mai cumparat si lui loc, pentru ca ma intorc impreuna cu sotul, dar am platit cam 180$ pentru Andrei.


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ii dai sa bea putin lapte ca sa inghita in momentul decolarii/aterizarii, sau ii sufli in fata ca sa inghita si sa elibereze urechile de presiune... sau suzeta. Zbor usor...ca placut nu cred ca are sa fie..

Adriana, Codrin si Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu am fost cu bb de 7 luni pe avion. Totul a decurs foart ebine spre RO dar inapoie a fost un iaddd. S ava zic cum am procedat si cum a fost.
Pecat din USA seara, cu ocazia asta bb doarme de avion, dupa ce ne-am suit in avion ne-am instalat, am preparat laptele si am ashteptat decolarea, in timpul decolari i-am dat la bb sa papa lapte sa nu il doara urechile de la presiune, si la aterizare i-am dat lapte, nu a plans deloc din cauza presiuni. Dupa ce avion a luat altitudinea necesara mi sa instalat in fatz aun patuc mic in care bb a dormit tot drumu. Trebe sa ceri loc in fatza acolo unde este mult spatzi si perete liber sa poata instala patutzu. Am platit un pic si pt el ... nu mai retzin cat. Am luat cateva jucari noi si cateva vechi, pantaloni si bluza mai gorasa, sosete si caciula, pt ca pate aeru conditzionat foarte tare in avion.
Inainte sa pleci sa ii zici la pediatru sa pleci cu bb la zbor de multe ore si itzi va da sa ii dai cand te sui in avion niste picuri care nu ii va da voie sa se infunda la nas.
La mine la intoarecere a fost rau ca nu am primit loc bun si atrebuit sa stau cu bb in bratze tot zboru si nu s-a putut odihni micutzu.
Cu deferentza de fus orar in 2 zile si-a regrat somnu.
Calatorie ushoara si bb linishtit in avion.
PS: Uni medici recomand sedative in timpu zborului, pun bb la somn obligatoriu, eu nu am recurs la asha ceva si a fost bine, nu itzi recomnad sedative dar daca tzie teama ca va fi prea agitat... sti ca exista asha ceva. tu shti ce este mai bine pt bb tau
Gabbriela & Julian


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

plecam si noi in RO si am niste emootiii! va intreb si eu ceva - acel patut (basinet?) care se da in avion are limita de varsta/greutate? :)) cu rusine tre' sa spun ca as minti putin relativ la asta (noi avem 15 luni si 11 kg), doar ca sa-l obtin :)) asta miku', de cand se stie, a dormit numai la el in pat. daca-l iau cu mine, crede ca-i rost de joaca :))

ah, si apropo de locuri - trebuie sa specific ca vreau loc in fata :) cand cumpar biletul sau in aeroport? habar n-am cum e cu chestiile astea... deci, scuze pt. intrebarile puerile...

multumesc!


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput