scurgeri maronii in sarcina

scurgeri maronii in sarcina | Autor: andrada coca

Link direct la acest mesaj

La 15 saptamani am avut singerari. Medicul a spus ca este vorba de un hematom situat intre placenta si peretele uterului care nu afecteaza bebele si sa nu ma speriu daca voi mai avea singerari. A doua zi singerarea s-a oprit. Am inceput sa iau alilestrenol de 3 ori pe zi. Acum, la 17 saptamini, am inceput sa am scurgeri maronii usoare. Stie cineva ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

In primele trei luni am tot avut scurgeri maronii. Ma dispera ideea de a merge la baie ca sa vad ca iar mi-a mai curs. La mine a fost problema cu RH-ul negativ. Totul a culminat cu o pierdere masiva de sange, am ajuns la urgenta, iar doctorul mi-a spus sa stau in pat sa ma dau jos atat cat sa ma duc la baie si sa nu fac altceva timp de o sapt. Dupa cateva zile sangerarea s-a oprit, iar totul a fost Ok de atunci. Doctorul nu mi-a dat nici o explicatie de ce s-ar fi intamplat, numai ca totul e in mainile lui Dzeu.
Acum am un baietel de 5 luni.
Doamne ajuta!
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada coca spune:

Am citit pe internet ca exista 3 cauze mai des intilnite pentru aceste pete maronii.
1) un hematom care se tot curata
2) administrarea de alilestrenol, respectiv de progesteron
3) intinderea ligamentelor datorita cresterii in volum a uterului gravid

La mine toate aceste 3 cauze s-ar potrivi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

prin luna a treia am patit la fel, recomandarea=repaos la pat o saptamana. si au trecut, iar acum am un bb de 8 luni
cristina si andrei
http://www.andreirazvan.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

In luna a doua am avut sangerari, mi-au facut ecografie si au gasit un cheag de sange. M-au pus pe concediu medical, evitarea eforturilor...Dupa doua saptamani cheangul s-a absobit si totul e bine.
Cel mai bine e sa mergi la doctor sa verifice care e situatia la tine si nu te speria, va stii doctorul ce sa-ti recomande.
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andrada, cel mai probabil este vorba de acelasi cheag sau unul nou. in orice caz trbeuie sa mergi la medic pentru a vedea prin ecografie ce se intimpla. dar sub terapie cu progesteron ff rar mai apar scrugeri ingrijoratoare, asa ca te sfatuiesc sa nu intri in panica.
asteptam vesti bune,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

daca petele si micile sangerari din primele 3 luni de sarcina pot fi mai greu explicate, cele din lunile mai mari de 4 pot fi destul de usor explicate, adica se poate cunoaste cauza (printr-o ecografie sau sau control amanuntit).

Nu am inteles insa un lucru cineva mai sus spunea ca una din cauzele sangerarilor poate fi progesteronul. Eu stiam ca de regula progesteronul este recomandat tocmai atunci cand apara sangerari in sarcina. Pe timpul tratamentului cu progesteron sangerarile pot aparea ori pentru ca pacienta a redus cant. de progesteron, ori pentru ca a intrerut tratamentul inainte de data indicata de medic (de regula progesteronul se ia pana in sapt. 12-14).

Una din cauzele pentru care mai pot aparea sangerari sau pete intre sapt. 14-18 este placenta. La inceput placenta este inserata mai jos si pe masura ce sarcina creste ea se ridica ajungand teoretic sus (de-aia diagnosticul de placenta previa nu se pune decat dupa sapt. 20 si ceva. Chiar daca la inceput pare a fi prea jos inserata, placenta are sanse mari sa se ridice pe parcurs). Pe ea nu trebuie sa apese nimic, bebelusul este situat sub placenta din punct de vedere vertical. In timpul acestei mutari line a placentei, cateodata mai pot aparea spargeri de mici vase de sange care se elimina nu neaparat imediat (ca urmare sangerarile/petele sunt maronii). Maro inseamna sange vechi, de mai mult timp si de regula nu indica prea multe probleme. Rosu inseamna sange proaspat, el este ce-l alarmant si in general atunci cand experimentati sange rozu, duceti-va imediat la doctor.
Placenta pe deplin intra in functiune incepand cu sapt. 13, dar nu e pe deplin maturizata decat la 18 sapt., pana atunci ea tot creste si isi dezvolta functiile. Creste pana la nastere, dar nu devine mai complexa, ci doar creste cantitativ.

12 sapt DNP 1 nov.

Mergi la inceput