Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

scurgeri maronii in sarcina

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

andrada coca
andrada coca
nou venit

Romania
cluj-napoca

8 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 19/04/2004 :  16:33:29 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite andrada coca un Mesaj Privat

scurgeri maronii in sarcina

La 15 saptamani am avut singerari. Medicul a spus ca este vorba de un hematom situat intre placenta si peretele uterului care nu afecteaza bebele si sa nu ma speriu daca voi mai avea singerari. A doua zi singerarea s-a oprit. Am inceput sa iau alilestrenol de 3 ori pe zi. Acum, la 17 saptamini, am inceput sa am scurgeri maronii usoare. Stie cineva ceva?

andrada
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Marianar on 12/05/2004 14:44:38

ciuf
Penduland intre doua lumi

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru diana
 USA, Colorado Springs
4212 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2004 :  16:57:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiciuf Adauga semn de carte la raspuns Trimite ciuf un Mesaj Privat
In primele trei luni am tot avut scurgeri maronii. Ma dispera ideea de a merge la baie ca sa vad ca iar mi-a mai curs. La mine a fost problema cu RH-ul negativ. Totul a culminat cu o pierdere masiva de sange, am ajuns la urgenta, iar doctorul mi-a spus sa stau in pat sa ma dau jos atat cat sa ma duc la baie si sa nu fac altceva timp de o sapt. Dupa cateva zile sangerarea s-a oprit, iar totul a fost Ok de atunci. Doctorul nu mi-a dat nici o explicatie de ce s-ar fi intamplat, numai ca totul e in mainile lui Dzeu.
Acum am un baietel de 5 luni.
Doamne ajuta!
Ciuf
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
andrada coca
andrada coca
nou venit

Romania, cluj-napoca
8 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2004 :  17:17:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andrada coca un Mesaj Privat
Am citit pe internet ca exista 3 cauze mai des intilnite pentru aceste pete maronii.
1) un hematom care se tot curata
2) administrarea de alilestrenol, respectiv de progesteron
3) intinderea ligamentelor datorita cresterii in volum a uterului gravid

La mine toate aceste 3 cauze s-ar potrivi.

andrada
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

cristinamh
mama lu' Bing si Bong

Romania, Bucuresti
4809 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2004 :  17:52:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui cristinamh  Trimite mesaj yahoo luicristinamh Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristinamh un Mesaj Privat
prin luna a treia am patit la fel, recomandarea=repaos la pat o saptamana. si au trecut, iar acum am un bb de 8 luni
cristina si andrei
http://www.andreirazvan.home.ro
monbb1
monbb1
membru incepator

Romania, Bucuresti
286 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2004 :  17:55:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui monbb1 Adauga semn de carte la raspuns Trimite monbb1 un Mesaj Privat
In luna a doua am avut sangerari, mi-au facut ecografie si au gasit un cheag de sange. M-au pus pe concediu medical, evitarea eforturilor...Dupa doua saptamani cheangul s-a absobit si totul e bine.
Cel mai bine e sa mergi la doctor sa verifice care e situatia la tine si nu te speria, va stii doctorul ce sa-ti recomande.
Monica

membru veteran roxanaz
Rainbow in the dark

Romania, constantaCONSTANTA
18695 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 19/04/2004 :  18:30:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
Andrada, cel mai probabil este vorba de acelasi cheag sau unul nou. in orice caz trbeuie sa mergi la medic pentru a vedea prin ecografie ce se intimpla. dar sub terapie cu progesteron ff rar mai apar scrugeri ingrijoratoare, asa ca te sfatuiesc sa nu intri in panica.
asteptam vesti bune,
Roxi
try
try
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Canada
4946 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2004 :  22:05:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite try un Mesaj Privat
daca petele si micile sangerari din primele 3 luni de sarcina pot fi mai greu explicate, cele din lunile mai mari de 4 pot fi destul de usor explicate, adica se poate cunoaste cauza (printr-o ecografie sau sau control amanuntit).

Nu am inteles insa un lucru cineva mai sus spunea ca una din cauzele sangerarilor poate fi progesteronul. Eu stiam ca de regula progesteronul este recomandat tocmai atunci cand apara sangerari in sarcina. Pe timpul tratamentului cu progesteron sangerarile pot aparea ori pentru ca pacienta a redus cant. de progesteron, ori pentru ca a intrerut tratamentul inainte de data indicata de medic (de regula progesteronul se ia pana in sapt. 12-14).

Una din cauzele pentru care mai pot aparea sangerari sau pete intre sapt. 14-18 este placenta. La inceput placenta este inserata mai jos si pe masura ce sarcina creste ea se ridica ajungand teoretic sus (de-aia diagnosticul de placenta previa nu se pune decat dupa sapt. 20 si ceva. Chiar daca la inceput pare a fi prea jos inserata, placenta are sanse mari sa se ridice pe parcurs). Pe ea nu trebuie sa apese nimic, bebelusul este situat sub placenta din punct de vedere vertical. In timpul acestei mutari line a placentei, cateodata mai pot aparea spargeri de mici vase de sange care se elimina nu neaparat imediat (ca urmare sangerarile/petele sunt maronii). Maro inseamna sange vechi, de mai mult timp si de regula nu indica prea multe probleme. Rosu inseamna sange proaspat, el este ce-l alarmant si in general atunci cand experimentati sange rozu, duceti-va imediat la doctor.
Placenta pe deplin intra in functiune incepand cu sapt. 13, dar nu e pe deplin maturizata decat la 18 sapt., pana atunci ea tot creste si isi dezvolta functiile. Creste pana la nastere, dar nu devine mai complexa, ci doar creste cantitativ.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
12 sapt DNP 1 nov.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com