Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Cum se ia Utrogestanul?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2
pisi_ella
pisi_ella
Forever in love...

Romania, bucurestiBUCURESTI
2877 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2004 :  23:31:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipisi_ella Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisi_ella un Mesaj Privat
Eu la inceput am luat 3 pe zi..apoi doar 2, iar cand am intrat in luna a 7-a mi l-a oprit...Mie mi-a zis dr. ca le pot lua pe cale orala sau vaginala...Cum vreau, cum imi e mai usor...Tin minte ca le luam si pe gura...Le mai introduceam si in vagin...Cum se nimerea....Dar parca mai mult am luat pe cale orala, pentru ca intravaginal...mai aparea si o scurgere dupa ...
Te sfatuiesc insa sa intrebi doctorul, sa nu te iei dupa noi...Fiecare dr. prescrie medicamentul in functie de pacient...

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
crisotexa
crisotexa
membru junior

Romania, Bucuresti
908 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/04/2004 :  10:10:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crisotexa un Mesaj Privat
Andra,
Eu am pus utrogestan vaginal de cand am aflat ca sunt insarcinata pana in saptamana 13-14 de sarcina, cand mi-a zis doctora ca deja placenta e formata si preia sarcina de a crea hormonul continut de utrogestan. Puneam cate doua pe zi: unul dimineata si unul seara.

Doamne ajuta sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!!

Pupa Crisa, mamica burticoasa
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
vivian
vivian
membru incepator

Spain,
167 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/04/2004 :  11:52:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite vivian un Mesaj Privat
acum doua zile avand in vedere ca am mereu gretzuri ,m am dus l farmacie si i am povestit farmaistei ca ma simt...ca o leguma...din cauza faptului ca orice mancare imi pica rau...sunt mereu ..apatica.
mi a zis ca pana nu mi prescrie medicul ceva nu pot bea nici apa....(asta in gluma).
aici nu se da nici un medicament fara retzeta-cred si din cauza ca unele pot crea dependetza si asa ar fi favorizati cei care se drogheaza.
mi a dat medicul de familie ac.folic ,mi a zis sa l iau 4 luni.
acum dupa ce vom vedea rezultatul analizelor...vom vedea daca e nevoie sa iau ceva sau nu.

....
georgiana.david
georgiana.david
membru matur

Romania, Bucuresti - Pantelimon
1634 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/04/2004 :  12:22:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui georgiana.david  Trimite mesaj yahoo luigeorgiana.david Adauga semn de carte la raspuns Trimite georgiana.david un Mesaj Privat
Buna

Eu sunt insarcinata (15 saptamani) si la recomandarea medicului iau 2 utrogestan/zi, seara inainte de culcare

Geo DPN 06 oct.
pibilica
pibilica
nou venit

Romania, Bucuresti
13 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2004 :  12:54:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite pibilica un Mesaj Privat
Si eu am avut ceva probleme cu sustinerea sarcinii la inceput (saptamana 3) si, la recomandarea medicului, am luat 1 pastila de Utrogestan, seara, inainte de culcare.

Doctorita mi-a spus ca daca imi creeaza stari de voma il pot lua si...altfel. Desi stari de voma am avut... cu duiumul... am preferat sa-l iau oral. Tratamentul l-am facut pana in saptamana 19 sau 20. Oricum, cantitatea o poate stabili doar medicul, in functie de gravitatea problemei tale si de rezultatele obtinute pe parcurs.

Multa sanatate iti doresc, multa bafta si nastere usoara!!

Pibilica fara frica

pufymic
plutesc in ireal

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Afghanistan, Kandahar
6756 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2004 :  13:16:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite pufymic un Mesaj Privat
Buna Andra!
Eu sunt insarcinata in 17 sapt. si vreau sa-ti spun ca am avut ceva problemute cu sarcina(dureri ca la ciclu, contractii uterine, placenta jos inserata-si inca mai am problemele astea).
Asa ca sa-ti zic ce si cum am luat pana acum: la inceput , pana prin sapt. 14 am luat acid folic, Duphaston(care contine progesteron, la fel ca si utrogestanul) si No-Spa), toate la indicatia medicului!!
Din sapt 14 am luat numai No-Spa, pana acum, cand am fost iarasi la medic cu dureri nasoale de burtica si mi-a dat si Utrogestan 3tb/zi(+No-Spa ).
Eu iti spun sincera ca nici un paracetamol nu iau dc nu vb cu ginecologul meu intai, ca nu vreau sa-i fac vreun rau la bb.
Asa ca, sfatul meu e sa vb cu medicul tau ginecolog, care dupa ce te vede(consulta), va stabili ce e mai bine pentru tine si bb sa iei.
Sa ai o sarcina usoara, fara probleme si un bb scumpic si sanatos!
Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 1 zi)
vivian
vivian
membru incepator

Spain,
167 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2004 :  13:44:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite vivian un Mesaj Privat
MI E NU MI A DAT NIMENI NIMIC.....MA REFER CA NICI UN MEDIC ,NU MI A RECOMANDAT NIMIC.
CAND AM AFLAT CA SUNT GRAVIDA MI A DAT MEDICUL DE FAMILIE AC FOLIC SI GATA.
PUPI┐?
E BINE SAU E RAU CA NU MI AU DAT NIMIC┐?

....
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com