Cum se ia Utrogestanul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu la inceput am luat 3 pe zi..apoi doar 2, iar cand am intrat in luna a 7-a mi l-a oprit...Mie mi-a zis dr. ca le pot lua pe cale orala sau vaginala...Cum vreau, cum imi e mai usor...Tin minte ca le luam si pe gura...Le mai introduceam si in vagin...Cum se nimerea....Dar parca mai mult am luat pe cale orala, pentru ca intravaginal...mai aparea si o scurgere dupa ...
Te sfatuiesc insa sa intrebi doctorul, sa nu te iei dupa noi...Fiecare dr. prescrie medicamentul in functie de pacient...

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Andra,
Eu am pus utrogestan vaginal de cand am aflat ca sunt insarcinata pana in saptamana 13-14 de sarcina, cand mi-a zis doctora ca deja placenta e formata si preia sarcina de a crea hormonul continut de utrogestan. Puneam cate doua pe zi: unul dimineata si unul seara.

Doamne ajuta sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!!

Pupa Crisa, mamica burticoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

acum doua zile avand in vedere ca am mereu gretzuri ,m am dus l farmacie si i am povestit farmaistei ca ma simt...ca o leguma...din cauza faptului ca orice mancare imi pica rau...sunt mereu ..apatica.
mi a zis ca pana nu mi prescrie medicul ceva nu pot bea nici apa(asta in gluma).
aici nu se da nici un medicament fara retzeta-cred si din cauza ca unele pot crea dependetza si asa ar fi favorizati cei care se drogheaza.
mi a dat medicul de familie ac.folic ,mi a zis sa l iau 4 luni.
acum dupa ce vom vedea rezultatul analizelor...vom vedea daca e nevoie sa iau ceva sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Buna

Eu sunt insarcinata (15 saptamani) si la recomandarea medicului iau 2 utrogestan/zi, seara inainte de culcare

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pibilica spune:

Si eu am avut ceva probleme cu sustinerea sarcinii la inceput (saptamana 3) si, la recomandarea medicului, am luat 1 pastila de Utrogestan, seara, inainte de culcare.

Doctorita mi-a spus ca daca imi creeaza stari de voma il pot lua si...altfel. Desi stari de voma am avut... cu duiumul... am preferat sa-l iau oral. Tratamentul l-am facut pana in saptamana 19 sau 20. Oricum, cantitatea o poate stabili doar medicul, in functie de gravitatea problemei tale si de rezultatele obtinute pe parcurs.

Multa sanatate iti doresc, multa bafta si nastere usoara!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna Andra!
Eu sunt insarcinata in 17 sapt. si vreau sa-ti spun ca am avut ceva problemute cu sarcina(dureri ca la ciclu, contractii uterine, placenta jos inserata-si inca mai am problemele astea).
Asa ca sa-ti zic ce si cum am luat pana acum: la inceput , pana prin sapt. 14 am luat acid folic, Duphaston(care contine progesteron, la fel ca si utrogestanul) si No-Spa), toate la indicatia medicului!!
Din sapt 14 am luat numai No-Spa, pana acum, cand am fost iarasi la medic cu dureri nasoale de burtica si mi-a dat si Utrogestan 3tb/zi(+No-Spa ).
Eu iti spun sincera ca nici un paracetamol nu iau dc nu vb cu ginecologul meu intai, ca nu vreau sa-i fac vreun rau la bb.
Asa ca, sfatul meu e sa vb cu medicul tau ginecolog, care dupa ce te vede(consulta), va stabili ce e mai bine pentru tine si bb sa iei.
Sa ai o sarcina usoara, fara probleme si un bb scumpic si sanatos!
Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 1 zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

MI E NU MI A DAT NIMENI NIMIC.MA REFER CA NICI UN MEDIC ,NU MI A RECOMANDAT NIMIC.
CAND AM AFLAT CA SUNT GRAVIDA MI A DAT MEDICUL DE FAMILIE AC FOLIC SI GATA.
PUPI¿?
E BINE SAU E RAU CA NU MI AU DAT NIMIC¿?


Mergi la inceput