Nasii de cununie - cununati religios sau nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Nu intzeleg o treaba:LA CE MAI VREI SA CUNUNI RELIGIOS daca nu crezi in treaba asta ,ba chiar spui ca o urasti??
Asta inseamna ..ca nasi fiind..sub acoperamantul bisericii..sa ai grija de finii tai..devenindu-le un soi de parintzi..dar daca tu nu crezi in ideea bisericii..ce rost mai are??Doar ca sa te imbraci in rochii luxoase si sa devii "nasa"
Mi se pare ceel putin o absurditate..e un nonsens...
Stiu ca o sa saritzi pe mine...nu sunt nici eu o credincioasa inraita..da nici chiar asa...aud ca atzi vrea chiar sa-i ascundetzi protului treaba asta!!
Pai va m,ai intreb odata??Daca nu credetzi in ce facetzi..la ce mai facetzi??
Pe treaba cununatului religios ma face sa simt ca nu traiesc ca o pacatoasa...pt ca aveam doar starea civila si eram insarcinata..nu am vrut ca bebelusul sa se nasca in pacat...asa ca atunci cand aveam 6 luni am facut jumatate de cununie.La Toamna fac nunta si restul de cununie.
Ce sa va urez???
Habar n-am!!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Singurul motiv pentru care totusi am fi acceptat "oferta", ar fi fost de dragul lor, pentru ei, pentru faptul ca ne-au rugat atat de mult sa le fim alaturi in acel moment. Pentru ca suntem cei mai apropiati de ei, si ne-ar fi fost jena sa-i refuzam, chiar daca asta ar fi insemnat sa ne calcam pe noi pe "coada" . Pentru ca ea spunea ca deja isi imagineaza momentul acolo la altar, cu noi alaturi. Oricum, cred ca e mai bine asa. Chiar daca nu le vom fi alaturi ca nasi, le vom fi in mod sigur ca prieteni buni. Pentru mine este echivelent.
Si, nu Korinna, nu pentru mirajul unei rochii luxoase, deoarece probabil ma voi imbraca in pantaloni(rochiile nu sunt genul meu de imracaminte).
Happy end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Dragilor... cate biserici atatea obiceiuri. Eu sunt catolica si m-am casatorit cu un ortodox. Un preot a vrut sa ma boteze orodox inainte de nunta ca cica altfel nu se putea... Ne-am casatorit ortodox fara ca sa ma boteze... si cu nasi necasatoriti (civil/religios). Preotul este profesor universitar la Teologie. A spus ca nasii sunt de fapt martori la eveniment (doar in traditia populara sunt parinti spirituali). Ideea e ca s-a putut.

Si eu ca si catolica si necasatorita am botezat catolic. Deci se poate si asa. La ortodocsi la botez stiu sigur ca nu e musai sa fie casatoriti. Noi acum la botez vrem 2 per. de nasi. Preotul ne-a dat "unda verde". Ramane de vazut practic "ritualurile" cum o sa se desfasoare.

Eu zica ca daac cauti gasesti preoti luminati si deschisi. In fond nu conteaza pentru ca toti suntem crestini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Am uitat sa spun ca nasii nostri aveau in plan sa se casatoreasca. Nunta lor este peste aproape 2 luni. Si preotul nu mne-a casatorit pentru bani. Cred ca a fost data cea mai mica suma pe care am auzit-o pana acum. SiA tinut o slujba tare frumoasa. Si o predica la final la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

si eu cu sotul meu ne-am casatorit anul trecut desi in urma cu 2 ani o pereche ne-au ales sa le fim nasi cu toate ca nu eram casatoriti in nici un fel pe atunci. nu i-am refuzat totusi (baietii sint prieteni din clasele primare, fara gluma!) si i-am cununat - preotul de atunci a fost de acord (i-am spus de fapt ca peste 1 an aveam de gind sa ne casatorim si noi)... si a fost totul ok. n-am avut pb. singurul sfat pe care ni l-a dat a fost sa nu cumva sa ii punem si noi pe ei nasi adica sa inchidem cercul
bineinteles ca am avut nasi alta pereche.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Initial creeata de pulstar

Buna ziua,
as avea si eu o nedumerire referitor la nasi.
Anul acesta se casatoresc doi prieteni buni de-ai nostri, si ne-au rugat sa le fim nasi. Problema este ca noi suntem cununati doar civil, nu si religios(nici nu vrem sa ne cununam religios), iar dilema este ca ei nu cred ca un preot ar accepta sa cunune doi tineri avand ca si nasi o pereche ne-cununata religios. De fapt au si intrebat preotul care vor sa-i cunune despre aceasta problema, acesta spunand ca neaparat, noi ca si nasi sa venim la el ca sa ne cunune la biserica, ca sa putem fi Ok pentru a le fi nasi lor. I hate this!!! E o situatie tare imbarligata. Noi nu vrem sa ne cununam religios iar preotul nu accepta sa-i cunune avnd nasi necununati religios. Dealtfel, daca nu ar fi conditia mai sus amintita, noi am vrea cu draga inima sa le fim nasi. Chiar nu stiu ce sa mai cred.
Voi cum stiti ca se procedeaza. Trebuie intr-adevar ca nasii sa fie cununati religios? De unde ar sti preotul daca nasii sunt sau nu cununati religios daca nu i-ar spune cineva inainte treaba asta? Sau mai bine zis inaintea oficierii cununiei preotul ii intreaba pe nasi problema asta? Tare as vrea sa ma lamuresc. Mie sincer totul mi se pare o prostie...



cu siguranata trebuie sa fiti cununati religios, dar SIGUR! altfel sunteti considerati traind in pacat, nu aveti voie sa va impratasiti, etc

nasii sunt cei care -nu doar simbolic- trebuie sa-i indrume pe fini in viata

cum sa-i indrmati voi, care in ochii Bisericii, nici pe voi nu v-ati indrumat?

scuze pentru tonul mesajului, nu se voia asa dur... e vorba insa de ceva extrem de serios si nu de o formalitate, asa cum este casatoria civila

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput