novocalmin- la 2 ani?

novocalmin- la 2 ani? | Autor: cici

Link direct la acest mesaj

Fetita mea care face 2 ani luna viitoare face de 2 zile febra
mare dimineata.Am fost ieri la doctor cu ea ,nu are nici rosu in gat ,nici alte simptome caracteristice vreunei boli,in schimb e mai
putin vioaie ,si din cand in cand mai geme prin somn ca si cum ar avea o durere mare.
Neputand sa i se stabileasca deocamndata un diagnostic ,o tratez cu Nurofen sirop pentru copii si mi s-a recomdat si novocalmin supozitoare.
Problema e ,ca la doze si mod de administrare indicatiile se refera la copii peste 4 ani.
ce fac ?
Ii administrez sau nu novocalmin?
Ati avut probleme cu astfel de simptome la BB-ii vostri?
Sa fie doar o mica viroza?

cici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Eu i-am dat pt ca fetita mea era foarte bolnava si i-am dat doze din ce in ce mai mari.
Asta desi citisem ca nu se administreaza decat copiilor peste 4 ani si daca depasesti doza poate da nu stiu ce la rinichi, cu care noi oricum avusesem probleme.
Ca si tie si noua ni l-a dat doctorul Oanei si dupa ce a facut febra mare o saptamana a trecut. Acum nici nu vreau sa ma gandesc la cele 10 pic de novalcalmin cu gust groaznic pe care le cerea mititica singura, doamne ce bolnava a mai fost.


4 ani - februarie 2004
http://www.babiesonline.com/babies/o/oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Eu le-am dat tot la sfatul doctorului cind aveau temperatura foarte mare si nu ceda cu altceva. Nu au patit nimic si temperatura scadea destul de repede. Le-am pus supozitor si de citeva ori le-am dat si picaturi cind a fost nevoie.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Poate fi o viroza la care simptomele sa apara ulterior. Noua ni s-a intimplat. Dupa doua zile de febra s-a ivit, timid, niste rosu in git.
Supozitoarele de novocalmin...la 2 ani jumatate eu ii pun un supozitor intreg. Poti incerca numai cu jumatate de supozitor, vezi daca-i scade febra. Oricum, nu se administreaza medicamente inrudite cu algocalminul la intervale de mai mici de 8 ore.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Buna Cici!
Eu am avut cam aceeasi problema cu fetita mea ,febra , numai ca facea mai mult seara.
Daca nu are nici un simptom de raceala poate o fi de la dintisori.I-au iesit absolut toti dintii si maselutele.Daca nu , poate fi si asta un motiv din cauza caruia sa faca febra.
Novocalmin supozitoare i-am pus si eu la fata pt. febra chiar si cand avea varsta mai mica decat a fetitei tale,dar ii puneam jumatate de supozitor.
Cristina15 saptamani&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Novocalminul inlocuieste algocalminul. Poti sa ii dai algocalmin 1 picatura/kg corp.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Mie mi-a recomandat medicul de cand era Miruna de cateva luni, in caz de febra mare, supozitorul Novocalmin.
Deci la 2 ani eu nu cred ca mai sunt probleme.
S-ar putea sa fie vreo boala contagioasa, si asta ar putea fi motivul pentru care medicul nici nu a trecut la antibiotic sau tratament mai sever.
Ai grija cu hidratarea si sanatate multa,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Si mie mi-a recomandat pediatra, novocalmin supozitor ( o jumatate) pentru febra, de cind avea Mihai 2 luni, preventiv dupa vaccinari contra febrei.
Dupa un an i-am administrat un supozitor intreg. Scade rapid febra. Probleme de genul asta, cu febra fara alte semne, am avut la aparitia dintisorilor.

Sanatate !

Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Novocalmin=algocalmin
Se da la copii pentru ca scade foarte repede febra, intrarectal are efect rapid. In functie de varsta se administreaza ori un supozitor mic(de copii) ori jumate... Trebuie sa vorbesti cu doc.
Insa nu se da in combinatie cu alte medicamente.. nurofen, etc... Trebuie sa mai astepti 4-6 ore pana la administrarea altei doze..


Adriana, Codrin si Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

multumesc mult fetelor
i-am administrat supozitorul ,bineinteles nu odata cu nurofenul ci la diferenta de cateva ore si s-a simtit mult mai bine azi.
am riscat si am iesit cu ea si afara ,unde parca inviase.
acum a adormit (la noi este foarte devreme pt ca de obicei adoarme pe la ora 1 noaptea )dar azi a sarit somnul de pranz.
traiesc cu speranta ca o fi doar o mica si nesemnificativa viroza
sau sunt reactii de la maselutele care se zbat sa rasara.

daca tot sunteti pe fir mai am o dilema
in ultima saptamana s-a plans de vreo cateva ori ca o doare "buta"
punea manuta la burtica , se ghemuia si spunea "buta buba"
ar putea simptomele astea sa fie caracteristice si parazitozelor?

oricum am sa-i fac analizele respective dar din experientele voaste ce ziceti?


http://poze.acasa.ro/poze/album?id=2648






cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Si eu i-am dat novocalmin lui Moni de la 2 luni...dupa primul vaccin.Nu sunt probleme.Mie dr imi spunea ca nu prea are efect la multi copii...adica il dai degeaba.La a mea are efect.Pt oprirea febrei sa-i dai la 4 ore Nurofensi la 4 ore calpol-intercalat,adica fiecare din 2 in 2 ore.Comprese cu otet la picioruse.Eu i-am luat otet aromat de la farmacie.A mea facut in iarna 40 de grade si m-am speriat de moarte!
Despre durerile de burtica si a mea mi-a spus acum 2 saptamani ca o doare burtica.Eu ii dai Debridat suspensie.Problema e ca se foloseste doar o luna dupa care se arunca.Debridatul e bun pt digestie si constipatie.




Gabi.

Mergi la inceput