COLUL IN TIMPUL SARCINII

COLUL IN TIMPUL SARCINII | Autor: anne-marry

Link direct la acest mesaj

mei fetelor care sunteti sau ati fost gravide, imi ziceti si mie daca stiti, CUM ESTE COLUL IN TIMPUL SARCINII? adica: eu de regula, cand trebuie sa vina ciclul, il simt fffff sus si abea il ating cu degetul (si aici cred ca ma refer ca...cervix...sau cum ii zice, stit voi la ce ma refer ), iar acum il simt desi jos, inchis...adica il simt? voi ce ziceti? cuma a fost?
pupi cudlci si........HRISTOS A INVIAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


anne-marry
si...albumul meu cu poze:
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513


NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Este normal sa-l simti mai jos din cauza sarcinii care apasa. Important este sa fie inchis si dur. Cand va sosi sorocul se va "sterge" cum spun doctorii, adica se va inmuia si se va deschde.
Daca acum nu ai si alte simptome nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Iti doresc o sarcina suportabila si o nastere usoara!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Anne,

Tu iti cunosti corpul mai bine decat eu pe-al meu. Nici la prima sarcina si nici acum nu pot spune ca simt unde e colul. Si atunci, ca si acum, am facut cerclaj tocmai pentru ca la palpare, doctorita a sesizat ca am orificiul extern al colului deschis. La 27 de saptanmani la prima sarcina la eco 3D mi-a aparut ca era colul si scurtat (noroc ca aveam cerclaj). Acum, la 20 de saptamani la a doua sarcina (am cerclaj) la eco 3D aveam colul OK in sensul ca era inchis si lung de aproape 4 cm (deci nescurtat).
Deci, ca sa concluzionez ca am fost cam aburitoare, cred ca doar la ecografie poti aprecia daca e scurtat sau nu, la palpare poti vedea daca orificiul extern e inchis (cum e normal) sau deschis (si atunci trebuie sa iei masuri).

Doamne ajuta!

Pupa Crisa, mamica burticoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

eu cred ca tu, anne-marry, te refera la pozitia cervixului in primele zile de dupa ovulatie pana la urmatorul ciclu.
Banuiesc ca esti in perioada de asteptare de dupa ovulatie cand nu stii daca esti insarcinata sau nu, e prea devreme sa faci un test de urina si totusi cauti semne care sa-ti dovedeasca ca acolo s-a instalat o minune mica.
Banuiesc ca intrebarea ta se adresa celor care isi monitorizau pozitia cervixului in lunile de aspirante si nicidecum celor are au sarcini de nu stiu cate saptamani.

Eu mi-am monitorizat si pozitia si consistenta cervixului 2 luni inainte de a ramane insarcinata. Chestia este urmatoarea, pozitia cervixului (sus, mediu sau jos), consistenta cervixului (moale, mediu tare) si tipul mucusului cervical (uscat, cremos, apos, albus de ou) pot sa-ti dea indicii pana in momentul producerii ovulatiei. Odata ce ovulatia s-a produs nici unul din elementele de mai sus nu mai au valabilitate. Adica acestea sunt semne care pot prevesti o ovulatie, in nici un caz nu-s semne de prevestire/atentionare ca o sarcina s-a instalat sau nu.
Deci pozitia cervixului e recomandat s-o notezi doar pana observi ovulatia, apoi ea poate fluctua sus, jos sau mediu fara sa urmeze un criteriu anume asa cum o facea inainte de ovulatie (cand era la inceput jos, apoi mediu, iar in perioada fertila era sus). Dupa ovulatie cervixul poate fi la fel de bine sus, mediu sau jos si nu-ti poate da nici un fel de semnalment cum s-a instalat o sarcina sau nu. La fel si mucusul cervical nu mai respecta nici o regula si poate fi de orice fel dupa ovualtie.

Stiu ca esti o aspiranta si iti doresti foarte mult un bebelus (imi aduc aminte bine ca ai pierdut o sarcina sau te confund?)si stiu ca e cumplita aceasta asteptare intre ovualtie si venirea sau intarzierea ciclului, dar efectiv nu poti face altceva decat sa astepti.
Sper sa fie cu ochisori luna asta.

11 sapt DNP 1 nov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

fetele va multumesc pt raspuns si ...gata!...mai mult nu mia zic


anne-marry
si...albumul meu cu poze:
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513


NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput