Dintisorii, febra si diareea ???

Dintisorii, febra si diareea ??? | Autor: carmelica

Link direct la acest mesaj

Mai mamicilor,

Ia spuneti-mi si mie daca e normal ce se intampla cu puiuta mea, 9 luni.
I-au iesit pana cum 3 dintisori (2 jos si unul sus) si cred ca ne chinuim cu al 4 lea, sus. Pana acum nu au fost probleme, dar de marti noaptea are urmatoarele simptome care ma cam ingrijoreaza: marti noaptea kk mult, urat mirositor (asemanator cu oul stricat), un fel de diaree mai consistenta, galbuie. Ieri dimineata avea febra aproape de 40 asa ca am facut si eu ce stiam si ce am citit pe DC (sosete cu otet sau ceapa, supozitor paracetamol). Scaunele s-au repetat in aceeasi prezentare dupa fiecare masa, iar febra a scazut. Azi dimineata iar avea 38. I-am dat sa manance banana cu mar si dupa jumatate de ora a facut kk (elimina imediat ce mananca). Ii dau sa bea ceiut si apica ca sa nu se deshidrateze.
Intrebarea mea este daca toate astea se datoreaza dintisorilor sau pot fi alte cauze ?
In rest puiul e destul de vesel, nu vomita, nu e molicel.
Mersic de raspunsuri.
Carmelica si Ilinca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Probabil multa lume iti va spune ca nu are legatura eruptia dentara cu scaunele proaste si febra.
Eu iti spun de experienta pe care am avut-o eu cu 2 copii: intotdeauna cand le-au iesit dintii, au avut diaree si febra. Coincidenta? Poate. Eu am avut mereu copii sanatosi, fara probleme, insa problemele lor apareau doar in perioada eruptiilor dentare.
O singura mare problema au avut la un an si o luna: o enterocolita, care s-a manifestat cu spui tu: scaun moale urat mirositor(dar, de fapt era apa, nu moale!!!), febra... In plus, au vomat si au fost molesiti.
La febra mare(cand au avut si diaree), le-am dat mereu cateva picaturi de algocalmin (fiola)
Vezi ce-ti spun si fetele, consulta si pediatrul fetitei.
Noi va dorim multa sanatate.

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Eu una m-as duce azi cu ea la doctor sa fiu mai sigura avind in vedere ca urmeaza 4 zile libere(pina Marti), cred ca si la voi e miine liber???, asa ca sa ai constiinta impacata. Decit sa mai alergi cu ea pe la Notarzt in caz ca nu scade febra. In rest paracetamol supozitoare cred ca ajuta. Eu imi aduc aminte ca la Patrick am primit de la doctor in caz de febra pentru orice eventualitate sa le am acasa.
In alta ordine de idei, Patrick desi la 1 an inca nu avea nici un dinte in gura, au inceput pe la 14 luni sa-i iasa, n-a avut febra si nici alte probleme sau dureri mari. I-am dat de citeva ori cu gel cind i-au iesit unele dintre maselute. E foarte posibil sa fie normal, fiecare copil reactioneaza altfel.

toate cele bune
narcisa x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Febra 40 e prea mare ca sa fie pusa pe seama eruptiei dentare, la fel si scaunele urat mirositoare.
In plus, supozitoarele nu se pot da in diaree, pt ca oricum vor fi eliminate.
Eu zic sa mergi la medic, iar pana ajungi la cabinet nu-i mai da mancare solida, numai lichide. Poate fi o enterita ceva.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Singurele noastre semne cand mai aparea cate un dintisor, erau scaunele dese si foarte acide(daca nu il schimbam imediat i se facea fundul tot o rana). Ceea ce scrii tu seamana foarte bine cu enterocolita. Scaunele nu trebuie sa miroasa urat niciodata. Iar febra este prea mare. Noi am trecut peste enterocolita cu Smecta si Colistin. Si trebuie sa ii dai regim cateva zile pana cand isi revine, adica ceai de menta, orez, morcov fiert, banane, branza de vaci, biscuiti, in diverse combinatii. Apoi introduci treptat carnea fiarta si pe rand celelalte alimente. Dar, cred ca ar trebui sa intrebi si medicul.
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Hai sa va zic ce am facut in urma raspunsurilor voastre.

Am dat telefon la medicul pediatru sa vad daca pot face o programare (ca asa pe aici) si am vorbit cu asistenta prezentandu-i simptomele.
Mi-a zis sa NU ma ingrijorez ca febra de 38 nu e mare, ca daca nu vomita si nu face kk la fiecare ora sau jumatate de ora nu e grav si sa o tin pe regim, cum ati spus si voi, morcov fiert, orez fiert, sa diminuez cantitatea de lapte si sa-i dau si ceaiuri.

Incerc sa fac asa si daca nu-si revine o sa merg la urgenta cu ea.

Mersic mult de raspunsuri si daca mai sunt pareri sunt bucuroasa sa le citesc.

Carmelica si puiul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Noi nu am avut probleme cu dintisorii,insa din cate stiu datorita eruptiei dentare organismul este mai slabit si poate fi insotita de astfel de simptome si noi ne-am mai confruntat si cu nasuc infundat la primii doi dintisori.Si eu eram disperata de ce ii curge nasucul si se infunda si se pare ca de la dintosi a fost!In rest sfaturile fetelor sunt aceleasi pe care ti le-as recomanda si eu.Multa sanatate si dintosi sanatosi!
pupici!


"Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea"
Adina si bb Rares Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Carmelica, ce spui tu suna a enterocolita. Coprocultura te scoate din ceata si stii pe ce picior stai.

Pe de alta parte, din Elvetia am tot avut turisti cu o forma ciudata de viroza care se manifesta cu febra mare, scaune moi etc.

Medicul este cel care decide. Nu stiu cum este la voi dar aici medicii imediat recomanda coprocultura. Dintisorii nu dau astfel de simptome.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

De acord cu fetele ca s-ar putea sa fie vorba mai mult de acel virus de enterocolita care m-a terminat si pe mine si pe fica mea!Simptomele prezentate de tine au fost identice cu cele avute de fetita mea...la aparitia dintisorilor nu e febra asa de mare.Cel putin la fetita mea febra atunci nu a depasit 38 grade!Sa-i dai neaparat citeva zile papica de regim, nu laptic nu cartofi ...si multe f multe lichide sa se hidrateze.Aici sint la farmacii lichide speciale care se administreaza copiilor in perioada cind se deshidrateaza(diaree,voma)se numeste PEDiALLYTE-solution buvable pour le maintien de l'equilibre electrolytique(completeaza pierderile de apa si minerale in cazul diareelor usoare,sau moderate la copii) au diferite gusturi-arome! Sanatate multa si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Am avut si eu asemenea probleme cu baietelul meu cand au iesit dintisorii(nu la toti dintii).Eu am intrerupt laptele complet si i-am dat Smecta si Imodium.I-am dat lapte de soia care nu are lactoza si totusi e foarte hranitor,mai ales ca mie nu-mi manca nimic copilul in perioada aceea.Am introdus apoi laptele de vaca treptat.
Daca tine mai multe zile febra inseamna ca nu e numai de la dinti,e ceva infectie si atunci trebuie sa-i dai si antibiotic,dar bineinteles la indicatia medicului.Sa-i dea multe lichide sa bea.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Si Andrei a facut febra& diaree cand i-au dat primii dintisori insa i-a trecut destul de repede cu ciorapei cu otet si multe lichide. PLus ca il leganam toata noaptea ca sa poata dormi.

Sa vedem cum o sa fie acum la Matei, sper ca mai bine.

Pupici si sanatate multa,

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput