ce medicamente pot sa iau in timpul sarcinii?

ce medicamente pot sa iau in timpul sarcinii? | Autor: Crisa30

Link direct la acest mesaj

Salut tuturor!
Sunt insarcinata in 8 saptamini.La inceputul sarcinii(fara sa fiu convinsa inca ca sunt insarcinata) am luat la un moment dat un paracetamol sinus,iar citeva zile mai tirziu un analgin(metamizol sodic).Acum citeva zile pt ca ma chinuia o durere de cap foarte puternica am luat jumatate de analgin.

In ce masura au cauzat puiului meu hapurile astea?Ce analgezice(medicamente) pot sa iau in timpul sarcinii?

Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:


Citeste in prospect la "Sarcina si alaptare" sau la "Contraindicatii" si vei afla. In cazul in care scrie "la indicatia medicului", ai nevoie de un raspuns din partea unui medic, logic.
Incearca totusi sa nu mai iei medicaminte, caci urmarile pot fi fatale, in comparatie cu o durere de cap.
SANATATE MAXIMA, sarcina usoara si bb sanatos!

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_g spune:

Daca vrei sa iei ceva poti sa apelezi la paracetamol simplu, dar nu foarte des. Cel mai bine e sa te consulti cu medicul tau si sa iti iei si o tensiune!
Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AL spune:

Paracetamol da, Analgin nu!
Paracetamolul e unul dintre foarte putinele medicamente ce se pot recomanda in sarcina, fara influente nocive asupra puiului tau. Asta nu inseamna si ca poti abuza de el!
Corect ar fi sa se depisteze cauza durerilor de cap, insa acestea sunt destul de comune la gravide in primul trimestru de sarcina si, la nevoie, 1-2 tablete de Paracetamol (de preferat efervescent, cu mai buna toleranta gastrica) fac minuni.
Am trecut si eu prin aceste probleme (in primul si ultimul trimestru de sarcina), am tot discutat si cu ginecologul meu si totul a fost ok. La mine durerea ceda la 2 tablete dizolvate in putina apa, fara sa mai repet in aceeasi zi.
Fetita mea are 3 luni si e sanatoasa tun.

Sarcina usoara si mama si BB sa fie sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Crisa citeste aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=257

Sanatate multa si sarcina usoara.

Ela2001 - 10 saptamini de la UM

Mergi la inceput