medicamente prin posta

medicamente prin posta | Autor: louisea

Link direct la acest mesaj

am si eu o intrebare.. se pot trimite medicamente prin posta??
o pun pe maica-mea sa-mi trmita din ro un colet cu diverse chestii si as vrea ca sa-mi trimita si anticonceptionale ca ma cam ramas fara..
se poate???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Draga Louisea,
Dupa cate stiu eu, pentru medicamente ai nevoie de o aprobare speciala, stiu pe cineva care a incercat sa trimita ceva medicamente naturiste si i s-a spus clar ca nu se poate fara aviz de nu stiu care..:(
Insa:)Eu am sa iti spun ca am trimis medicamente in strainatate,printr-o metoda mai ingenioasa, fara sa ajung la o vama posta, ci chiar la o posta obisnuita, trimitand un plic cu greutatea pana intr-un kg si in care mama ta iti poate pune ce doreste, il ambaleaza frumos, declara ca trimite harti, fotografii, mape, ma rog, cred ca depinde de imaginatia fiecaruia, plateste taxa respectiva, pune timbrele pe el si gata, asteapta sa suni tu si sa ii spui ca a ajuns.Poate nu este cea mai buna metoda, dar este una care la mine a mers, de multe ori si sa fiu eu sanatoasa cata vitamina C, aspirine, saridon, creme demachiante, CD-uri si carti am trimis:)):) Sper sa reusesti.
Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

:)tot eu:)
Sa nu uit:doar nu e obligatoriu ca plicul sa aiba 1 kg:)
Pentru ce-ti trebuie tie, pune doar un pachet de o jumatate de kg; iti mai pune si vreo doua "Draga mea" si niste "Practic in bucatarie" si gata, problema e rezolvata, taxa mai mica si fata multumita:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Andrada, tot eu..scuze...
deci tu imi recomanzi sa nu fac colet ca e controlat?? si sa fac plic pana la un kg??
cred ca e o solutie buna...

restul populatiei cum procedati??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

andrada....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

:):)
Louisea,
uite, este cam asa: pentru un colet, te duci la vama posta, stai acolo pana ti se lungesc urechile si se indura una din doamnele care au "sedinta de vorbit nimic" in spate sa vina sa vada despre ce este vorba, verifica frumos -frumusel tot tot tot, declari Tot ce ai in pachet, daca este ceva ce nu trebuie asta e, pa si vino in alta zi..daaaaaar, sa nu cumva sa vii fara scotch si coala pentru ambalat pachetul, ca doar nu o sa indraznesti sa le ceri lor, ca n-au..
a, si pix, of course, pentru completat formularele si scris adresa.Iti trebuie timp!astia iti fura timpul, ca doar nu e al lor, ce le pasa?

Asa cum am spus eu, este simplu..vii de la serv., sau ma rog, de unde vii tu, ai pliculetzul in geanta (vezi ca sunt si plicuri speciale, cu protectie, unele pot fi gasite si la librarii), intri la o posta normala (eu le prefer pe cele care au si magazin filatelic, fiindca imi pot alege timbrele:),si eu am trimis afara si timbre care alcatuiau harta Romaniei:), pui plicul pe cantar (sfatul meu este sa il cantaresti si acasa, sa nu ai surprize), fiindca si pt 5 grame mai mult taxa cresteeeee simtitor, pui timbrele, achiti, multumesti frumos si gata, medicamentele tale au plecat in zbor:) ca doar mentionezi ca vrei sa il trimiti par avion:), nu?
Gata.succes!
te-am zapacit, dar vreau sa iti spun mai multe fiindca si eu am avut o perioada de "ucenicie".
Am trimis pana si nuci si alune de padure ha ha:)..

Salutari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

Perfect de acord cu recomandarea de mai sus, mai ales ca si eu o folosesc intensiv.Ambaleaza mamica mea frumos in mai multe ziare sau reviste si imi trimite medicamente (pastile, evident) si chiar tigari ca aici, la 5 euro pachetul........ne-au cam cocosat!Si ajung fara probleme, eventual cu o spaguta la posta, ca sa nu faca nimeni galagie si sa nu inceapa sa "palpeze" plicul.Lucru care ar fi imposibil prin colet si chiar prin firmele de transport, care uneori mai arunca un ochisor inauntru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Mie mi-a trimis o prietena pastile intr-un plic din acela special, care 'protejeaza' obiecte fragile. Adica un pilc, care are pe interior plastic- ca niste balonase mici(nu imi vine denumirea in cap). Si mi-a trimis practic o hartie A4 impaturita, de care a lipit cu scotch 6 folii de anticonceptionale. Deci cutiile de la anticonceptionale le-a aruncat, a oprit numai pastilele si 1 'foaie' cu instructiuni, in caz ca mai uit eu cate ceva. Asa pachetul are mai putin de 1 kg, te costa mai putin si nu se uita nimeni inauntru, caci oamenii banuiesc ca sunt CDuri sau mai stiu eu ce.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Luisea, eu acum 3 luni am primit prin posta madicamente intr-o cutie de pantofi ..avea 1.700kg.Mama mi-a trimis de toate medic. ptr. noi si ptr. bb-le meu (antibiotice, siropuri picaturi.)..o lista intreaga si a platit aproape 600.ooo lei ,dar le-am primit si asta f repede.Nu trebuie sa se specifice ca acolo sint medicamente.(vezi tu, ce scrii ca e acolo!).Repet, in pachetul meu au fost numai medic.BAFTA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Buna Louisea,
Iti poate trimite mama ta medicamente si ca sa evitati durerile de cap si eventuale neplaceri iti dau si eu un sfat.
Mama ta iti poate expedia prin posta romana medicamente insotite de o reteta eliberata pe numele dansei. Spune-i mamei tale sa incerce la Oficiul postal de langa piata Bucur Obor din Bucuresti ( daca locuieste in Bucuresti) sau orice alt oficiu din alt oras de la care se pot expedia pachete si colete in strainatate.
Bafta multa
Ana

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput