Stenoza hipertrofica de pilor???

Stenoza hipertrofica de pilor??? | Autor: Denisa

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
va rog sa ne lamuriti daca ati mai trecut careva prin asa ceva.
Am un nepotel de o luna, care de duminica a inceput sa vomeze. Nu reuseste sa manance nimic. Azi i s-au facut analize, pentru depistarea vreunei infectii, dar ni s-a sopus ca poate fi Stenoza Hipertrofica de pilor, care se rezolva numai chirurgical.
Stiti careva in ce consta aceasta interventie? E periculoasa, avand in vedere ca e asa de mic?
Precizez ca nu sunt regurgitatii, pana duminica nu a fost aceasta problema. Vomeaza si in timpul mesei, si dupa masa.

Va multumim, Denisa si Raducu (o luna si 3 zile)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisa spune:

Nu stie nimeni, nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Este o malformatie congenitala. Am fost si eu speriata ca ar avea fata mea, dar nu i s-a pus acest diagnostic. Pe intelesul tuturor se pare ca acel inel al stomacului care ar trebui sa inchida stomacul dupa hranire, se pare ca este largit, ceea ce duce la aceste varsaturi. Ele pot interveni in timpul meselor, sau chiar si la o ora dupa masa.
Grija mamei in aceasta situatie este ca tot ce administreaza copilului sa raman in stomac, pentru a asimila si a lua in greutate. Exista formule de lapte speciale pentru cei cu probleme, cum ar fi HN25( de la Humana sau Milupa, nu stiu exact).
Stiu ca bb este micut de tot, dar daca era mai maricel o solutie ar fi fost aceea de ai ingrosa mancare( cu cereale de ex.), adica sa devina ceva mai grea in stomac, pentru a nu mai varsa.
Imi pare nespus de rau, pentru ceea ce se intampla in familie si sper din tot sufletul sa treaca cu bine peste operatie, iar totul sa devina o simpla amintire.

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Alex a fost operat de stenoza hipertrofica de pilor la o luna. Da-mi un PM si discutam. Poti sa iti recomand si un chirurg excelent.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Crixia, dimpotriva, stenoza inseamna o strangere, o ingustare, nu o largire.
Stenoza hipertrofica de pilor inseamna ingustarea excesiva a orificiului piloric, cel care face comunicarea stomacului cu duodenul. Asta face ca alimentele sa se adune in stomac si la un moment dat sa fie eliminate numai prin varsatura, caci mai jos de stomac nu pot trece.
Se poate sa nu se manifeste neaparat din momentul nasterii, ci in primele 6-7 saptamani de viata, dar este o afectiune congenitala. Interventia este obligatorie pentru supravietuirea copilului, altfel varsa la nesfarsit. Cat despre ce fel de interventie, nu stiu, doar un chirurg pediatru poate sa se pronunte. Iar pana la interventie trebuie hranit prin perfuzie daca e cazul, ca sa nu se deshidrateze.
Mergeti urgent cu bebe la spital!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Imi cer scuze daca am derutat-o pe Denisa. Asa am inteles eu atunci, cand mi-a fost frica ca-mi va diagnostica si mie bb datorita varsaturilor. Cred ca de emotii nu am fost foarte atenta sau am inteles gresit.
Poate Alexa o va ajuta, iar Denisa ne va scrie ca totul s-a terminat cu bine.

CriXia

Mergi la inceput