Furuncul

Furuncul | Autor: GabrielaG

Link direct la acest mesaj

M-am pricopsit cu asa ceva cred. E mare, umflat locul si rosu(are cam 1,5 cm diametru) si un vf alb cu puroi.Nu e foarte dureros, dar stiu ca am mai avut in cls a 11 si in anul 1 de facultate unul.
Sa ii pun ceapa coapta sa-l fac sa colecteze si apoi sa-l sparg singura(brrrr.stiu ce doare, si mai rau e ca mi se intoarce stomacul...) sau sa merg pe mana chirurgului?
Se chinuie sa iasa mai demult, tot am dat cu propolis si a dat inapoi, dar acum vad ca e hotarat.
Stiti ceva tratamente care se pot face acasa?
Multmumesc mult,
Gabriela si baietii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Eu as spune sa mergi la medic.
Sanatate multa!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

oxacilina, 500 mg. la 6 ore, si mers la medic cit mai repede, oricum daca e furuncul (s-ar putea sa nu fie, eu am patit o data asa, si am scapat fara cutit...) nu scapi fara sa-l taie. Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa ti-l taie. A, si f. important, nu incerca tu sa scoti tu puroiul sau sa-l storci!!!! se poate raspindi infectia...
multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Am patit-o si eu acum ceva timp. Am gasit aici pe forum informatii legate despre Mibazon. Este un unguent cu antibiotc foarte-foarte bun. Se gaseste doar in farmaciile veterinare. Eu am dat dimineata cu Mibazon, am acoperit cu pansamanet steril pe care l-am fixat cu leucoplast. Seara cand am ajuns acasa si am luat pansamentul a iesit tot ceea ce era acolo. Te sfatuiesc din tot sufletul sa folosesti Mibazon.
Sanatate!
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Nitrat de argint, iti pui acolo, intreaba la farmacie cit.
Eu asa am facut si am scapat fara sa ma taie si fara sa iua antibiotic.
Mergi totusi la dr caci atunci cind va colecta trebuie sa traga cu o penseta tot puroiu ala.
O sa vezi ca nitratul de argint face minuni.

Sa fim fericite
http://community.webshots.com/user/valentina611969

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Eu am avut un furuncul, cand eram copil si mama m-a tratat cu frunza de floare de muscata. Iei o frunza, o speli bine si o pui pe rana, pansezi locul si verifici la cateva ore. Daca e nevoie, schimbi frunza de cateva ori, pana se colecteaza si o sa iasa singur.
Sper sa te ajute. La mine a functionat.

Saphir si Amos Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Daca e asa urat si a colectat puroi deja eu zic sa nu mai stai si sa mergi la medic.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Am avut si eu acum 2ani dar nu am ajuns la cutit.Am luat oxacilina 2 la 6ore si in 2zile mi-a trecut si nici nu mia- mai aparut de atunci.

Anita si Rachella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Mersi mult fetele.
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Daca e in zona cap-gat e periculos sa il deschida chiar si doctorul, cu atat mai mult tu. Ai grija, sa nu-l zgarmi!
Antibiotic (oxacilina, cloxacilina) si urgent la medic!
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

GabrielaG, sotul meu a avut vreo 9 furunculi. Ii ieseau cate 2,3 odata in cele mai ciudate locuri .
A fost la Institutul Cantacuzino unde i-au luat pentru analize putin din furuncul si i-au facut un vaccin.
De atunci nu i-au mai iesit niciodata.
Sanatate multa! Te pup!

Mergi la inceput