Vaccinuri Rele, Vaccinuri Bune

Vaccinuri Rele, Vaccinuri Bune | Autor: Midori

Link direct la acest mesaj

Ce alegere sa fac pt vaccinuri?

Trebuie sa facem DTP, antihepatita si antipolio.
Sunt complet derutata.

In J nu se face anti hepatitata B si am zis sa profit aici in Ro sa le fac.
Cele de la dispensar sunt cuplate DTp cu antihepatita injectabil si antipolio oral.
La farmacie Tetracock (DTP + antipolio) si Engerix B (antihepatita )
Ambele injectabile.

Doctorita m-a intrebat ce aleg?
Am ales prima varianta de la dispensar ca mi s-a parut mai putin traumatizant,
fiind o injectie in minus.

Ei bine acum a venit vremea sa mai facem odata aceasta serie de vaccinuri.
La care asistenta m-a luat pe mine la intrebari ca de ce nu le iau de la farmacie ca ar fi mai bune.
Adica cum mai bune?
Ce alea de la dispensar sunt proaste?
Acum am devenit de-a dreptuf ezitanta , mai ales ca ultima data a durut-o piciorusul
si s-a simtit si cam rauc.

Voi ce ati ales, ca sunt tare curioasa?
Exista asa un crirteriu stiintific?

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri

C & Mi (1 an

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Eu si la primul bb si acum i le-am cumparat pe toate - nu i-am facut nici un vaccin in policlinica.

Cele cumparate stiu ce ii fac copilului- ele tb duse pe gheata acasa si tb tinute pe usa frigiderului. Nu dau reactii, au un ac f mic si special ptr copii si sunt f bune. Este adevarat ca si costa insa ce nu facem noi ptr scumpii nostri,nu?

Andrei nu a avut niciodata probleme cu piciorusele sau sa faca febra in urma vaccinului - eu sunt cam paranoica cand vine vb de ace mai ales la baietii mei.

CONCLUZIA - te sfatuiesc sa le cumperi. Poti intreba la farmacia 2NA de la Unirii sau in reteaua SENSIBLU.

Succes si sanatate ca-i mai buna decat toate


Andra mamica lui Matei (5 saptamani) si Andrei (4 ani si 6 luni)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

La amandoi copii le-am facut vaccinurile de la dispendar, cele gratuite. In mare parte, sunt cam aceleasi cu cele din farmacii. Tot seringi gata umplute, cu acul lor fiecare, le desface din ambalaj sigilat in fata ta si poti verifica valabilitatea.
Pe langa vaccinurile gratuite, am facut la 3 ani antihepatita A, de la farmacie (se gaseste doar la EuropHarm, in RO), si Priorix (sau Trimowax), contra varicelei, rujeolei si a oreionului, la 13-18 luni, parca (scrie in prospect) - acesta in locul vaccinului gratuit, care se facea la 9-11 luni, insa este doar impotriva rujeolei.
Nu am avut probleme deosebite, durerile locale apar indiferent de unde iei vaccinul, ca si unele reactii normale (febra, agitatie, lipsa poftei de mancare).
Repet, daca verifici termenul de valabilitate si sgiliul e desfacut in fata ta, nu inteleg de ce sa cheltui niste bani frumusei degeaba... ca doar de-aia platim asigurari babane pt sanatate, nu???

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Baietelul meu a fost vaccinat conform schemei de vaccinare de aici. Le-a facut pe toate care se fac si in Romania, mai putin BCG-ul. N-am cumparat nici un vaccin, toate ne-au fost puse la dispozitie de pediatru si au fost platite de Casa de Asigurari de Sanatate. Primul vaccin a fost de fapt o combinatie de 6: Difterie, Tetanus, Pertussis (DTP), Meningita virala (Hib), Poliomielita, Hepatita B, iar al doilea de 3. Rujeola, Oreion, Rubeola. Deci prima data au fost 6 intr-unul singur si apoi 3 in 1, deci nu l-a intepat de prea multe ori. E mult mai bine asa, daca pot fi combinate.
Cat despre aprecierea ca unele vaccinuri ar fi mai bune decat altele daca sunt luate de la farmacie, chiar nu stiu de ce discuti numai cu asistenta de la dispensar, mergi mai bine cu copilul la pediatru si discuta direct cu el. Mie nu asistenta, ci pediatrul mi-a vaccinat de fiecare data copilul. Si tot el procura vaccinurile. Poate la voi e altfel...


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu i-am facut baietelului meu toate vaccinurile obligatorii de la dispensar si nu am avut nici o problema.Cele din farmacie sunt mult mai scumpe si sunt straine,dar nu cred ca sunt mai cu "mot" decat astea romanesti.Reactii adverse poate avea orice vaccin,cum ar fi febra si durere la locul injectarii,asta depinde de fiecare copil in parte.De exemplu pe mine m-a durut foarte rau mana dupa ce am facut vaccinul antigripal,si l-am luat din farmacie si a fost strain.
De precizat:si la dispensar se tin vaccinurile in frigider si sunt aduse de la Sanepid inainte cu cateva zile de vaccinare,sunt transportate cu geanta frigorifica obligatoriu.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Initial creeata de Midori

Ce alegere sa fac pt vaccinuri?

Adica cum mai bune?
Ce alea de la dispensar sunt proaste?
Acum am devenit de-a dreptuf ezitanta , mai ales ca ultima data a durut-o piciorusul
si s-a simtit si cam rauc.

C & Mi (1 an




Noi le-am cumparat de la 6 luni, Tetracoq + Engerix+ Priorix (la 1 an) + ActHib.
"Dai un ban, dar stii ca face". Adica: la antipolio oral, pot aparea reactii urite (v. un subiect postat tot aici, de un tatic). Si nu conteaza o intepatura in plus, crede-ma, "tragedia" asta trece repede... Nu pun la indioala profesionalismul celor care prepara aceste vaccinuri in Romania dar, daca sunt puii nostri, vrem tot ce-i mai bun pentru ei, nu?
Daca ar fi sa fac economii undeva, m-as stringe la punga in fata jucariilor, la cheltuielile pentru noi, adultii, dar in nici un caz la capitolul "sanatatea copilului".
ActHib-ul e bun, desi putini medici din Romania iti pomenesc de el. Se cumpara din farmacii. Iar Priorixul este si impotriva oreionului, eu cred ca imunizarea este necesara, desi sunt, si pe acest forum, pareri pro si contra...

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Noi le-am facut pe cele gratuite pentru ca medicul ne-a explicat ca sunt bani aruncati in vant cele cumparate. Le vom cumpara numai pe cele care nu au corespondent gratuit.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina_Anca spune:

Am si eu o intrebare...Copiii mei au facut la 11 luni doar vaccinul contra rujeolei. Nu le-am facut Trimovax la recomandarea pediatrului care mi-a motivat ca nu e necesar. Ce credeti... era mai bine sa le fac Trimovax ? Se poate face si alta virsta ? Ma gindesc mai ales la un vaccin contra oreionului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

in Romania exista 2 scheme de vaccinare, una gratuita si una cu plata...diferenta consta in faptul ca la cea cu plata , pe langa Engerix B ( la nastere,2 si 6 luni), BCG (la iesirea din maternitate) , Priorix ( 12 -13 luni)se face la 2,4,6 luni si un an jumate un alt tip de vaccin cu mai multe valente si care are antipolio numai injectabil (de ex , daca la schema gratuita se face un vaccin continand DTP + antipolio oral, sau exista si toate injectabile, prin schema cu plata toate aceste 4 valente sunt injectabile plus o a 5-a HIb )...eu am optat ptr schema cu plata (bb meu a fost nascut acolo, ne-am mutat de putin timp aici) si sunt f multumita, vaccinul care trebuie cumparat se gaseste in farmaciile 2NA si e in jur de 700.000 lei, cred ca ptr bb nu trebuie sa ma apuc sa fac economii daca am posibilitatea sa ii ofer ceva mai bun (aduce totusi o valenta in plus, il apara de o anumita forma de meningita)...asa ca sfatul meu e sa va interesati si sa alegeti ce credeti ca ii ofera o mai buna imunitate...

Andreea si Sebastian - 07.10.2003

http://community.webshots.com/user/andreeacc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

mai bine cumpara-le.
BB al meu are 4 luni si un pic si i-am facut Tetracoq ( 500.000 lei la sensiblu) si la 2 luni inca un vaccin mi se pare ca Engerix ( tot vreo 500000lei).
E mult, intr-adevar, dar mi-am spus ca decit sa-mi cumpar tigari si cola mai bine iau copilului ceva de calitate.
Citeste si alte subiecte sa vezi cite probleme pot genera vaccinurile astea gratuite din Ro.


Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Acuma chiar m-am ingrijorat.
Noi i-am facut piticului vaccinurile gratuite, mai putin cel antirujeolic (am preferat Priorix-ul). Chiar si antigripalul i l-am cumparat de la policlinica, Vaxigrip preparat la Cantacuzino. N-a patit absolut nimic niciodata. Nici medicul nu ne-a atras atentia ca ar fi ceva in neregula, sigur ca le-as fi cumparat de la farmacie daca mi s-ar fi parut ceva dubios.
Urmeaza vaccinul (DiTePer, parca) de la 2,5 -3 ani.
Chiar e de rau cu astea de la dispensar?

Mergi la inceput