Dureri la genunchi la 2 ani si 5 luni

Dureri la genunchi la 2 ani si 5 luni | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Moni a mea imi spune ca o dor genunchii,uneori cade.E constienta...nu are probleme!
Am citit in revista Farmacia Ta de un caz asemanator.O dna spunea ca fetita ei are aceleasi probleme si ii da cu diclofenac crema.Dr de acolo spunea ca din cauza cresterii copilul are nevoie de calciu,vit D si soare.
Eu nu ii dau cu diclofenac...durerile sunt rare...totusi sunt!Calciu ii dau si VIT D 2(vigantol).

Oare ce sa fac?Sa merg la un dr?Merge bine,nu am probleme de acest fel!

Care doctori se ocupa de asa ceva?




Gabi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Bineinteles ca trebuie sa mergi la doctor.
Trebuie si pentru linistea ta si pentru fetita ca sa fii sigura ca nu are nimic.
Multa sanatate la fetita!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Si eu cred ca ar trebui sa o vada un doctor. Totusi, am auzit ca in perioada de crestere intensa, pe bietii copii ii dor oasele care se lungesc, ca pe reumatici. S-ar putea sa fie asta. Si Andrei se plinge din cind in cind de o durere la genunchi si el a crescut vreo 5 cm in ultima luna, de m-a speriat si m-a bagat la cheltuiala cu hainutzele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna Gabi,
Poate f.bine sa fie de la crestere sau de la o infectie cu streptococ in care te dor articulatiile.
Nu o ungi cu diclofenac decat daca iti recomanda medicul.
Cel mai bine ar fi s-o vada pediatrul!Ptr.linistea ta.
Va pupam,July si bb.Teodora Cristiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu stiu ca diclofenacul este interzis la copii...sau ma rog este contraindicat.
Nu o dor genunchii tot timpul...uneori imi spune dar nu stiu daca ma pacaleste sau o dor cu adevarat.Eu am avut un genunchi dislocat si ma doar genunchii pe vremurile astea...ma gandesc sa nu ma imite ca o maimutica ce e!
Oricum vreau sa merg la un doctor dar la ce profil oare?Reumatolog,chirurg...sa-i fac radiografie...


va multumesc pt sfaturi!

Si Moni a crescut f.tare in ultima vreme...are 2 ani si 5 luni sia arata de 3 ani jumatate.E inalta si slabuta.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Ortoped pediatru sau daca nu,un medic de chirurgie infantila.
Va pup,July.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Buna, Gabi....subscriu la ce-a zis July....
Spre linistea ta consulta un pediatru, care o sa te indrume spre ortoped sau undeva unde sa ii faci analize(in caz ca exista creo posibilitate sa fie sindrom poststreptococic, care se manifesta activ prin articulatii dureroase)........
Sau poate fetitza doar creste, dar e mai bine sa stai linistita, nu????
Florinutza& burtica sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

AAAAAAAAHHHHHH, SI MULTA SANATATE, CA NICIODATA NU-I DE-AJUNS!!!!

Tot eu, Florinutza, impreuna cu bb-lul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Cu baiatul meu cel mare am avut probleme cu durutul picioarelor. Numai ca pe el il durea laba piciorului(pe la 3 ani se plangea) si de atunci mai patesc sa se planga de durere cand e foarte obosit, dar acum cica il dor oasele lungi. Am fost la un ortoped, a zis ca are platfus si de asta, altul, care e profesor, a zis ca n-are nimic sa merg la un pediatru.
Chiar nu s-a mai plans de vreo juma de an (si acus face 6).
Ortopedul e cel mai indicat, dupa parerea mea. Mult soare, calciu si vit D.
Sanatate,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput