Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Dureri la genunchi la 2 ani si 5 luni

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

gabid
gabid
mami de Moni

Canada
Lachine/Quebec

2994 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 17/03/2004 :  07:38:49 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui gabid Adauga semn de carte la mesaj Trimite gabid un Mesaj Privat

Dureri la genunchi la 2 ani si 5 luni

Moni a mea imi spune ca o dor genunchii,uneori cade.E constienta...nu are probleme!
Am citit in revista Farmacia Ta de un caz asemanator.O dna spunea ca fetita ei are aceleasi probleme si ii da cu diclofenac crema.Dr de acolo spunea ca din cauza cresterii copilul are nevoie de calciu,vit D si soare.
Eu nu ii dau cu diclofenac...durerile sunt rare...totusi sunt!Calciu ii dau si VIT D 2(vigantol).

Oare ce sa fac?Sa merg la un dr?Merge bine,nu am probleme de acest fel!

Care doctori se ocupa de asa ceva?

Gabi.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
gabrielat
gabrielat
membru incepator

Romania, Botosani
414 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/03/2004 :  11:44:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabrielat un Mesaj Privat
Bineinteles ca trebuie sa mergi la doctor.
Trebuie si pentru linistea ta si pentru fetita ca sa fii sigura ca nu are nimic.
Multa sanatate la fetita!

gabi
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Anamaria-Livia
Anamaria-Livia
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
278 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/03/2004 :  13:55:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anamaria-Livia un Mesaj Privat
Si eu cred ca ar trebui sa o vada un doctor. Totusi, am auzit ca in perioada de crestere intensa, pe bietii copii ii dor oasele care se lungesc, ca pe reumatici. S-ar putea sa fie asta. Si Andrei se plinge din cind in cind de o durere la genunchi si el a crescut vreo 5 cm in ultima luna, de m-a speriat si m-a bagat la cheltuiala cu hainutzele.

Anamaria si Andrei (28.04.2002)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
July
July
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Constanta
496 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/03/2004 :  15:15:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite July un Mesaj Privat
Buna Gabi,
Poate f.bine sa fie de la crestere sau de la o infectie cu streptococ in care te dor articulatiile.
Nu o ungi cu diclofenac decat daca iti recomanda medicul.
Cel mai bine ar fi s-o vada pediatrul!Ptr.linistea ta.
Va pupam,July si bb.Teodora Cristiana.
gabid
gabid
mami de Moni

Canada, Lachine/Quebec
2994 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 17/03/2004 :  17:42:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigabid Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabid un Mesaj Privat
Eu stiu ca diclofenacul este interzis la copii...sau ma rog este contraindicat.
Nu o dor genunchii tot timpul...uneori imi spune dar nu stiu daca ma pacaleste sau o dor cu adevarat.Eu am avut un genunchi dislocat si ma doar genunchii pe vremurile astea...ma gandesc sa nu ma imite ca o maimutica ce e!
Oricum vreau sa merg la un doctor dar la ce profil oare?Reumatolog,chirurg...sa-i fac radiografie...

va multumesc pt sfaturi!

Si Moni a crescut f.tare in ultima vreme...are 2 ani si 5 luni sia arata de 3 ani jumatate.E inalta si slabuta.

Gabi.
July
July
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Constanta
496 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/03/2004 :  19:09:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite July un Mesaj Privat
Ortoped pediatru sau daca nu,un medic de chirurgie infantila.
Va pup,July.
baby-boom
baby-boom
climberwannabe

Romania
1954 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 18/03/2004 :  19:57:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui baby-boom  Trimite mesaj yahoo luibaby-boom Adauga semn de carte la raspuns Trimite baby-boom un Mesaj Privat
Buna, Gabi....subscriu la ce-a zis July....
Spre linistea ta consulta un pediatru, care o sa te indrume spre ortoped sau undeva unde sa ii faci analize(in caz ca exista creo posibilitate sa fie sindrom poststreptococic, care se manifesta activ prin articulatii dureroase)........
Sau poate fetitza doar creste, dar e mai bine sa stai linistita, nu????
Florinutza& burtica sa
baby-boom
baby-boom
climberwannabe

Romania
1954 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 18/03/2004 :  20:00:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui baby-boom  Trimite mesaj yahoo luibaby-boom Adauga semn de carte la raspuns Trimite baby-boom un Mesaj Privat
AAAAAAAAHHHHHH, SI MULTA SANATATE, CA NICIODATA NU-I DE-AJUNS!!!!

Tot eu, Florinutza, impreuna cu bb-lul
GabrielaG
GabrielaG
membru matur

Donator desprecopii.com
 Romania, iasiIASI
2655 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 18/03/2004 :  20:58:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui GabrielaG Adauga semn de carte la raspuns Trimite GabrielaG un Mesaj Privat
Cu baiatul meu cel mare am avut probleme cu durutul picioarelor. Numai ca pe el il durea laba piciorului(pe la 3 ani se plangea) si de atunci mai patesc sa se planga de durere cand e foarte obosit, dar acum cica il dor oasele lungi. Am fost la un ortoped, a zis ca are platfus si de asta, altul, care e profesor, a zis ca n-are nimic sa merg la un pediatru.
Chiar nu s-a mai plans de vreo juma de an (si acus face 6).
Ortopedul e cel mai indicat, dupa parerea mea. Mult soare, calciu si vit D.
Sanatate,
Gabriela si baietii
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com