Ce stiti despre untura de bursuc?

Ce stiti despre untura de bursuc? | Autor: DanaRosu

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, desi stiu ca sint probleme mai mari pe forumul asta, vin si eu cu o intrebare: ce stiti despre untura de bursuc?
Nu prea gasesc date referitoare la tratamentul cu aceasta bazaconie despre care unii spun ca ar avea efecte miraculoase in astm bronsic, bronsite si alte afectiuni ale tractului respirator inferior.
Sa va zic ce stiu eu (de la lume adunate) ca se da in cantitati mici, altfel devine toxic pentru ficat, si bla bla bla... miraculoasele efecte de mai sus.
Voi ce stiti?



Dana
And, yes, I am a blonde!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Pe bune ?Nu am stiut.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Incerc sa te ajut cu ce informatzii am gasit eu despre asa ceva. Deci:"Pentru bolile de plamini si tuse persistenta era utilizata grasime de bursuc topita si strecurata. Produsul provenit de la masculi era considerat eficient la femei si grasimea de la femela era recomandata in cazul barbatilor." Asta cica era un tratament din batrani. Dar batranii saracii stiau ei ce stiau caci uite ce am gasit si pe un site englezesc: It treats effectively and quickly for tuberculosis, pneumonia, bronchitis, bronchopneumonia, bronchitis with asthmatic component, burns, bullet wounds, frost-biting, trophic ulcers including long-healing, psoriasis, eczemas, herpes, haematomas, injuries, baldness, (it prevents from falling out hairs). Also it is used in cosmetology to smooth out and to rejuvenate skin. It is especially effective for prophylaxis of articulate diseases if it is used in the Finnish sauna or Russian baths. (ORDER NOW)
Si cica untura de bursuc este mult mai buna decat cea de vulpe sau de urs. Eu asta am gasit. Daca vrei traducerea la pasajul de mai sus sa imi spui. Toate cele bune!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Iar ma bag in seama( poate ai chef sa itzi cautzi tu informatzii pe net despre acest tratament despre care vad ca la noi nu se stie prea multe). In franceza la untura de bursuc se spune graisse de blaireau si in engleza e badger fat. Eu sub denumirile astea am cautat. Spor la "sapaturi"

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Untura de bursuc, alaturi de untura de porc, este buna sa ungi scolile pe la colturi sa le roaza cainii
Ai putea sa te dai cu bursucenie??? uita-te la ei


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Mersi, Raluca

Badger fat cautasem si io da nu gasisem mare lucru...poate nu m-am benoclat bini...
Deci ceva efecte are... plus ca po sa-mi dau si io pi sub oki di ixemplu sa ma-ntineresc... glumeam...
Liviuc a fost diagnosticat de curind cu astm bronsic si mi-a placut ca pneumopftizioloaga a mers mai mult pe imunizare (ulei de peste, ulei de chimen, calciu, ceaiuri din plante si ceva preparate impotriva alergiilor)... ma rog asta dupa ce luase vreo 3 saptamini (la recomandarea altui medic) nu-s cite feluri de antibiotice injectabil si per os plus antiinflamatorii, antitusive si bronhodilatoare (in acelasi timp - n-o vrut sa ma asculte pe mine o crezut ce i-o zis tante doctor)...
Bunica mi-a trimis o sticluta cu untura de bursuc... cica putina untura dizolvata in lapte sau ceai cald... da mama ma-sii ce insemna putina? ma streseaza pen ca cica mult face rau la ficat... Plus ca io untura asta o administrez fara stirea pacentului... de-ar sti Liviuc ce sunci de bursuc is dizolvate-n ceaiul lui...



Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Dana m-ai facut sa rad! Vezi si tu cat ii scapi in cana cu ceai ca poate doamne fereste o avea vre-un efect naravas. Citisem eu odata pe undeva ca stramosii nostri se ungeau cu nu-s ce untura ca sa fie cat mai potentzi. Poate nu se ungeau cu de-asta de bursuc ca daca asta-i cu pricina, atunci e nasoala traba

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Numa ca pe om il unge pe interior :-))))
Bei daneza turbato aus de Paste sa vb cu sa-i aduka lu' Liviuc simbolik o coada de bursuc sa se unga cu ceai pe el...ca io intlesei ca untura asta se da pe piele, nu pin stomak
PS: Chiar ii topesi untura de bursuc in ceai??? Poate-l imparte in vreo dimineata cu tine si-tz creste fun corn potent

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

aidi bre papa, io ma dau di ceasu mortzii ca ii dau omului liac di babe si desi mai toata lumea din jur ma incurajeaza ca... face bine, pe mine ma stringe-n spate ca nu detin io personal mai multe informatii...

Dana
And, yes, I am a blonde!

aus papa ci mai cetii acuma...
nu la uns coltzu lu scoalele e buna untura....

En Haute-Bretagne et en Anjou, si l'on frotte les souliers d'une jeune fille avec de la graisse de blaireau, tous les chiens viennent pisser sur ses pieds

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Frau Rot, scuze, da nu ma pot abtine : tu chiar ai de gand sa-i dai omului asa ceva fara stirea lui? Saracu Liviuc, n-as vrea sa fiu in pielea lui! As scapa de bronsita si-as da in hepatita.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

dana..poa' sa zica fetili ce.-or zicepe mine ma intereseaza subektu cu suncile lu' nea' bursuc!!
si Marc al meu are probleme mari(zic eu) la orice raceala are tentinte de sufocare de ma baga in pamant,tratamentele sunt (aproximativ)eficiente scurt timp si acum as incerca leacuri babesti pe banda rulanta,dar sa stiu sigur ca e bun la fel ca tine,sa am mai multe informatii...uite ca mama e experta in treburi din astea misterioase,dar n.am auzit.o inca cu untura de bursuc ..o sa.i dau un pont si face si ea research la babe
de la ce varsta se da..cat inseamna putin si unde se gaseste untura?eventual cat costa suta de grame

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput