Avortul

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Pai nu toti doctorii sunt de acord in aceasta privinta. Iar cei care sunt, probabilmajoritatea, sunt dupa parerea mea cinici si lipsiti de respect pentru viata.



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Pai nu toti doctorii sunt de acord in aceasta privinta. Iar cei care sunt, probabilmajoritatea, sunt dupa parerea mea cinici si lipsiti de respect pentru viata.



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)




Doar pt. ca tu nu poti face diferenta dintre a simti si agandi nu inseamna ca cei care o fac sunt cinici si lipsiti de respect pt. viata.
Nu stiu daca ai citit vreodata vreo carte de embriologie(carte , nu prostii de siteuri unde-ti explica pozitia de rugaciune si cum se trage embrionul din fata aspiratorului sau chiuretei) , probabil cand o vei citit vei intelege.
Nu trebuie sa fii de acord cu asta , ca fiecare simte ce doreste , trebuie doar sa intelegi ca e un fapt medical. Dpdv medical asa este. Dpdv sentimental fiecare mama care isi iubeste si doreste copilul va spune ca e copilul ei chiar din stadiul de fecundare.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Putem dezbate din nou la nesfarsit -- si eu sunt "odihnita" si eram si data trecuta numai ca nu se mai postau mesajele. Acum o sa am mai multa grija, ca odihna am destula.

Deci, ceea ce scrie in cartile scrise de ANUMITI medici si cercetatori este una, iar parerea unei alte categorii de medici e alta. Medicii plini de cinism, care se cred Dumnezeu si care nu prea dau doi bani pe viata considera adesea si un copil pierdut la 8-9 luni orice altceva decat o fiinta umana -- "Du-te acasa si fa altul sanatos"

Si cum exact fac ei diferenta intre fiinta umana si... altceva (ce o fi, oare???) Cum devine dintr-o data la 12 saptamani si o zi o fiinta umana.

Iar carti despre embrioni exista scrise si de cei din cealalta tabara, care considera si embrionul ala o fiinta umana, nu numai cele care se studiaza la facultatea de medicina.



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Putem dezbate din nou la nesfarsit -- si eu sunt "odihnita" si eram si data trecuta numai ca nu se mai postau mesajele. Acum o sa am mai multa grija, ca odihna am destula.

Deci, ceea ce scrie in cartile scrise de ANUMITI medici si cercetatori este una, iar parerea unei alte categorii de medici e alta. Medicii plini de cinism, care se cred Dumnezeu si care nu prea dau doi bani pe viata considera adesea si un copil pierdut la 8-9 luni orice altceva decat o fiinta umana -- "Du-te acasa si fa altul sanatos"

Si cum exact fac ei diferenta intre fiinta umana si... altceva (ce o fi, oare???) Cum devine dintr-o data la 12 saptamani si o zi o fiinta umana.

Iar carti despre embrioni exista scrise si de cei din cealalta tabara, care considera si embrionul ala o fiinta umana, nu numai cele care se studiaza la facultatea de medicina.



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)



Ei , Delia , aici intervine ce am scris eu : cand vei citi o carte de embriologie vei intelege cum poate sa devina corp uman din celule.
Cartile sunt impartiale si crede-ma pe cuvant ca nimeni nu scrie in ele "P.S: e fiinta umana de la inceput" , respectiv "P.S: nu-i fiinta umana , femeile pot face altul" ;)
Sunt carti de embriologie , nu de sentimentele si parerile autorului, iti descrie ce se formeaza in fiecare zi si citind-o si avand notiuni medicale iti dai seama cum sta treaba logic.
Si , din nou , spre surpinderea ta , nu este nici o conspiratie. Ba mai mult , sunt doctori care stiu ce inseamna dpdv medical dar dpdv sentimental si afectiv pt. ei e copil inca de la intanirea dintre ovul si spermatozoid.
daca esti deschis cele 2 nu se exclud una pe alta.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ei, hai, rogu-te, explica-mi si mie ce se formeaza in 12 saptamani si o zi de transforma "ceva"-ul ala in om? Spune-mi asa, ca la copiii mici, ca nu cred ca ma tin acum puterile sa fac facyltatea de medicina doar ca sa imi lamuresc curiozitata asta. Daca nu ti-e cu suparare... si dupa aia mai vorbim...



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu sunt o persoana calculata, deci categoric resping avortul ca masura de contraceptie. Totusi sunt flexibila in gandire si daca se intampla si daca nu exista resurse materiale si sufletesti pentru copilul acela, atunci nu resping avortul ... am mai scris pe undeva, eu gandesc ca un copil se formeaza cu dragoste dar se creste cu resurse materiale, cu timp investit in educatia lui, cu supraveghere si dedicatie, cu sacrificii personale ... nu cred ca in societatea si timpurile pe care le traim astazi se mai poate aplica regula "selectei naturale". In zilele noastre aceasta regula are riscuri mult mai mari ca pe timpul parintilor si bunicilor nostri.

Daca toate resursele de care am vorbit nu sunt disponibile, eu nu sunt impotriva avortului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Ei, hai, rogu-te, explica-mi si mie ce se formeaza in 12 saptamani si o zi de transforma "ceva"-ul ala in om? Spune-mi asa, ca la copiii mici, ca nu cred ca ma tin acum puterile sa fac facyltatea de medicina doar ca sa imi lamuresc curiozitata asta. Daca nu ti-e cu suparare... si dupa aia mai vorbim...



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)



Ar trebui sa-ti dau copy/paste la carte , ca asta e ca anatomia , nu poti sari sau explica pe scurt nimic.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu consider avortul o crima.Am vazut un documentar in care embrionul simte pericolul atunci cand doctorul se apropie cu ustensilele sa-l macelareasca si se zbate pentru ca simte frica.Mi-a fost rau atunci zile in treci ma gandeam cu durere ca din ce in ce mai multe mame avorteaza pentru ca nu isi doresc copiii.Si mai ales ca saracutul embrion simte cand il macelareste.Si eu am avut o sarcina oprita in evolutie si a trebuit sa il dau afara dar daca as avea de ales intre a avorta si a tine copilul nu as sta nici o clipa pe ganduri l-as tine indiferent de situatie.D-zeu i-a dat viata si nu am eu dreptul un simplu om sa i-o iau.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Eu consider avortul o crima.Am vazut un documentar in care embrionul simte pericolul atunci cand doctorul se apropie cu ustensilele sa-l macelareasca si se zbate pentru ca simte frica.Mi-a fost rau atunci zile in treci ma gandeam cu durere ca din ce in ce mai multe mame avorteaza pentru ca nu isi doresc copiii.Si mai ales ca saracutul embrion simte cand il macelareste.Si eu am avut o sarcina oprita in evolutie si a trebuit sa il dau afara dar daca as avea de ales intre a avorta si a tine copilul nu as sta nici o clipa pe ganduri l-as tine indiferent de situatie.D-zeu i-a dat viata si nu am eu dreptul un simplu om sa i-o iau.

alexia_07



Embrionul , la fel ca oricare alt organe se retrage din fata bisturiului/acului samd.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Numai ca embrionul nu este un organ, ci un om in miniatura.

15+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput