Avortul

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

As vrea sa pot raspunde la acest chestionar, dar nu pot pentru ca lucrurile nu sunt in alb si negru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Da,atunci cind nu este puternic motivat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Am votat da,avortul este o crima.Care e diferenta ca il omori prin chiuretaj,s-au daca il omori cand are doua luni s-au trei ani?Cine iti da acst drept sa-l omori in pantec?Dumnezeu e singurul care hotaraste daca iti da s-au nu.
Stie cineva care a facut avort,cat de mult sufera fatul,cand este taiat cu chiureta ?Este ingrozitor.Faptul ca este la tine in burta,nimic si nimeni nu-ti da acst drept,sa-i iei viata.
Eu am doi copii.I-am dorit pe amandoi si am programat de fiecare data cand am vrut sa raman insarcinata.La prima sarcina,am facut un tratament,care nu trebuia facut-nu mai intru in detalii.Medicii au spus sa renunt la sarcina pentru ca va iesi cu malformatii.A fost crunta perioada,am plans foarte mult,dar sub nici o forma nu s-a pus problema avortului.Am gandit amandoi(si eu si sotul)ca daca Dumnezeu ne daruieste un copil,fie el si bolnav,asa sa fie,noi nu-i luam dreptul la viata,care de altfel i-a fost dat de Dumnezeu...

Copilul meu s-a nascut perfect sanatos-contrar a ceea ce au spus medicii-...sa sa spunem ca printr-o nebunie as fi facurt avort,nu as fi ucis un copil sanatos????

Parerea mea,si numai a mea,ramai insarcinata,si nu-l doresti,da-i viata-care ia- fost data-si da-l spre adoptie.Sunt mii de femei care doresc cu disperare sa aiva un copil.
Ramai insarcinata si copilul e bolnav,nu-i fura dreptul de a vedea lumea,prin tine,prin ochii tai,prin vorbele tale.Nu-l poti pastra,din cauza handicapului,poti la fel de bine sa-l dai spre adoptie.
Dar nu te face partasa la crima impreuna cu medicul...copilul are dreptul la viata,asa cum l-ai avut si tu.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Am votat DA.
Pt. perioada epocii "de aur" nu pot sa judec femeile pt. ca nu eram decat un copil atunci, insa astazi cand sunt N posibilitati de contraceptie si nu tine decat de vointa individuala sa fie aplicate, cred ca ESTE o crima.

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

nu sunt de acord cu avortul, insa e o parere subiectiva. nu stiu daca as afirma acelasi lucru stiind ca voi naste un copil cu malformatii

40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Da, indiferent de motive, intotdeauna este o crima.



GABRIELA de IRINA PAULA (02.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

http://www.avort.ro/strigatul-mut.php

Este o crima....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana

Am votat DA.
Pt. perioada epocii "de aur" nu pot sa judec femeile pt. ca nu eram decat un copil atunci, insa astazi cand sunt N posibilitati de contraceptie si nu tine decat de vointa individuala sa fie aplicate, cred ca ESTE o crima.

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!


Oana sa nu uitam ca si contraceptia( o parte a ei: pilule, sterilet)este si abortiva: adica impiedica "produsul de conceptie" sa se fixeze in uter si acesta...moare, din lipsa de hrana. Cum se numeste? Nu cumva tot avort?!


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

am votat da, insa numai pentru acelea care isi intrerup sarcina pentru ca nu vor copilul, si cu buna stiinta sau din nestiinta nu s-au protejat.

se intampla totusi ca in ciuda faptului ca se aplica o forma de protectie, sa apara o sarcina care sa nu fie dorita, si atunci :(( ...

daca se intampla din motive medicale, si e recomandat, atunci sunt de acord.

daca este avort spontan, atunci doamne fereste de pustiul din inima mamicii care il pierde pe scumpul ei printisor.

si sa nu uitam, ca nu avem dreptul de a hotara pentru altii si nici de a ii judeca. fiecare raspunde pentru ceea ce face.



viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Crima, mai degraba omuciderea, e un termen definit in Codul Penal si chiar si acolo exista circumstante atenuante, situatii si situatii.
Asadar, juridic vorbind, si dupa legile astea ne ghidam in tara asta, nu e o crima. Moral vorbind, din punctul meu de vedere, totul se raporteaza la femeia in cauza. Daca dupa interventie,ea se simte o criminala,simte ca i-a fost smulsa viata din ea, inseamna ca da, a fost o crima. Daca se ridica...ca de pe scaunul dentistului, nu a fost o crima, ci un gest premeditat, dorit si pus in practica in totala cunostinta de cauza. Legile lumesti nu o judeca, iar Dumnezeu (despre care, nefiind atee, pot spune totusi ca nu ne garanteaza chiar nimic ca exista in forma conceptualizata de noi)o va judeca de va fi cazul. Fiecare isi plateste greselile si incosntienta. Pe pamant din pacate, doar pe-alea prevazute in Codul mai sus mentionat.
Si pana la urma, cine poate explica exact ce inseamna o crima?

Mergi la inceput