Avortul

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu sunt insarcinata in 4 saptamani si de abia astept sa ma duc sa-mi vad copilul la ecograf.Si nu embrionul sau fetusul.Poate veti intelege mai bine cand veti fi mame.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by RAMONELLA

Eu sunt insarcinata in 4 saptamani si de abia astept sa ma duc sa-mi vad copilul la ecograf.Si nu embrionul sau fetusul.Poate veti intelege mai bine cand veti fi mame.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel3+



multe din cele care posteaza sunt mame deja, asa ca stiu diferentza intre sarcina si copil!!...unele au trecut si prin experientza traumatizanta a avortului, cu voie sau fara...

mamacangur, dpdv-ul meu nu-i om OK, ceteste-i toate aberatziile fanatic-religioase, pline de aberatzii pseudostintzifice, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by ham

quote:
Originally posted by anky

Pai daca avortul se considera o crima, atunci si faptul ca noi omorim animale si le si mincam ar trebui sa fie considerat tot o crima.Doar si animalele au suflet, sint fiinte vii,se nasc,cresc iar noi le ucidem,le mincam si doar nu sint fetusi...Ar trebui sa mincam doar legume,fructe si ierburi fara sa ne atingem de carne.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your heart"


falsh!
plantele ie vii, sensibile la sunete, comunica intre ele, le consideram inferioare fiindca nu le intzelegem...
vegetarieni sa-si ieie gandul de la "eu nu provoc suferintza"; viatza inseamna moarte si pt. a trai fiecare din noi, mor zilnic forme diverse de viatza!

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."



Exact si plantele sint vii,si mai rau.Nu ne mai ramine decit apa...

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Ramonella, eu SUNT mama. Arianna a devenit Arianna din momentul in care am stiut ca este un fat viabil si am decis ca ramane in burta. Mi-am dorit acest copil 7 ani. Dar daca ar fi existat cel mai mic risc de handicap sau alta boala, nu as fi ezitat o secunda sa iau decizia de a nu aduce pe lume un om cu probleme pe viata. Poate tocmai pentru ca mi-am dorit-o 7 ani. Nu-mi puteam permite dupa 7 ani sa am un astfel de esec...

anky, pardon, in apa sunt fiinte vii, microscopice, pe care criminalii de la statiile de epurare le ucid cu clor... ca noi sa putem bea apa aia... si mai urat, sa ne spalam si pe noi si rufele si vasele cu ea...

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Messa

Ramonella, eu SUNT mama. Arianna a devenit Arianna din momentul in care am stiut ca este un fat viabil si am decis ca ramane in burta. Mi-am dorit acest copil 7 ani. Dar daca ar fi existat cel mai mic risc de handicap sau alta boala, nu as fi ezitat o secunda sa iau decizia de a nu aduce pe lume un om cu probleme pe viata. Poate tocmai pentru ca mi-am dorit-o 7 ani. Nu-mi puteam permite dupa 7 ani sa am un astfel de esec...anky, pardon, in apa sunt fiinte vii, microscopice, pe care criminalii de la statiile de epurare le ucid cu clor... ca noi sa putem bea apa aia... si mai urat, sa ne spalam si pe noi si rufele si vasele cu ea...--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

daca tu,Doamne fereste,o sa ai un accident,ceva,si o sa devii handicapata mental,sau fizic,sau ambele,pe viata - o sa te transformi intr-un esec ,n-o sa mai fii o persoana?Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:


multe din cele care posteaza sunt mame deja, asa ca stiu diferentza intre sarcina si copil!!...
[/quote]nu e nici o diferenta,cand esti insarcinata ai un copil in burta,nu un obiect.De ce zic multe femei cand fac un avort "il dau afara"?pe cine dau ele afara ?subconstientul vorbeste-acolo e un copil pe care "il dau afara",nu o chestie impersonala.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ei...deci daca e sa privim asa sintem criminali prin tot ceea ce facem

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

irina c., un accident la o persoana este un esec, persoana ramanand persoana, dar sa tratezi un ovul fecundat de putzin timp cu o persoana, este k cand ai confunda orice umanoid cu un om inteligent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by irina.c.


daca tu,Doamne fereste,o sa ai un accident,ceva,si o sa devii handicapata mental,sau fizic,sau ambele,pe viata - o sa te transformi intr-un esec ,n-o sa mai fii o persoana?

Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose




Cine vrea sa traiasca cu handicap sever, cred ca nimeni. Eu asi prefera sa mor. In ceea ce priveste daca ar fi un handicap mental, acum zic ca nu vreau sa traiesc nici cu ala. Dar daca va fi suficient de grav poate nici nu voi face diferenta. Doar dupa cum zicei si tu "traim intr-un paradis al nebunilor". D-ne fereste-ne pe toti de asa ceva!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Va rog aprindeti o lumanare in amintirea bebelusului meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

18+ poze cu fetita si cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

irina.c, accidentele nu sunt controlate de noi, ele nu pot fi prevenite decat in masura in care iti iei toate masurile de siguranta; cu toate astea, vorba americanului, shit happens. Asadar, daca o persoana are un accident, fiind deja persoana, cu constiinta de sine, si nu o aglomerare de celule, nu o poti eutanasia decat eventual la cererea ei expresa (sunt de acord deci cu eutanasia). Mama mea a avut un astfel de accident in care eutanasia ar fi salvat-o de doi ani de chin cumplit si nedrept - eutanasie pe care si-a dorit-o, dar desigur nimeni nu i-a putut implini dorinta. Si da, pentru ea, accidentul a fost un oribil esec - dorinta ei cea mai mare era sa ma vada maritata si cu copil - porcaria de accident s-a intamplat acum 11 ani si ea s-a savarsit acum 9 deci nu si-a putut realiza cea mai mare si fierbinte dorinta. Un ESEC. A murit stiind ca nu isi va vedea niciodata nepoata/nepotul. A murit fara sa aiba certitudinea ca viata mea va fi aranjata si ca voi fi ok (tradus la ea prin a ma sti casatorita). A suferit ESECUL vietii ei.

Asadar, daca putem preveni astfel de ESECURI, de ce sa ne incapatanam sa nu o facem datorita unui cod moral cu perspective inguste?

Iar la chestia cu "il dau afara"... cum spui de exemplu cand dai afara cainele? Nu tot "il dau afara"? Deci e tot aia, ca gandesti ca e ceva sau cineva, daca e de gen masculin sau neutru, in limba romana tot pronumele masculin il folosesti. Asa ca nu are treaba cu niciun subconstient expresia cu pricina... "il dau afara" pe copil/embrion/blastocist/produs de conceptie/fat/accident... nah, toate's masculine sau neutre...

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Mergi la inceput