Avortul

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelis4u spune:

quote:
Originally posted by XIO

Anelis , subscriu , si vroiam sa-ti spun de ceva timp ca ai facut un slideshow superb cu Mircea!
Cred ca e prima oara cand mi-au dat lacrimile.....
Atat de frumos l-ai conceput , ca i l-am aratat si prietenului meu.Sa-ti traiasca baietelul si sa aiba o viata frumoasa , ca merita!


Saru'mana..
Sa ai forta XIO ,sa faci tot ce ti-ai propus multa sanatate si putere,pentru ca stiu cat de greu e sa inveti pentru meseria care ti-ai ales-0(sora mea e studenta anul 5 tot medicina)

te imbratisam

Mircea(02.07.2002) si Anne

POZE
POVESTEA NOASTRA
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c26bf2cb852e748ad50f" target="_blank">Mircea
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281" target="_blank">DownSindrom.RO

Lacrimi pentru Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Draga anelis, videoclipul e foarte emotionant! Daca nu il aveai pe Mircea cum l-ai mai fi facut?Cum ar fi putut oamenii ca mine sa vada si o alta fata a copiilor cu probleme? Nu ni se arata decat imagini care ne inspaimanta dar copilul tau e asa dulce...Tot ceea ce ai scris acolo vine in contradictie cu ce mi-ai raspuns mie:daca Dumnezeu ne-a creat egali atunci ne-a creat egali din clipa in care spermatozoidul a fecundat ovulul! care e atunci dreptul nostru de a ucide noua viata??? Daca Dumnezeu a vrut ca Mircea sa fie astfel si face parte din planul Lui, dupa cum apare in videoclip, inseamna ca Dumnezeu stie ce face mai bine decat noi, nu?Pana la urma sa inteleg ca suntem totusi mai destepti decat El?
O alta intrebare e de unde ai siguranta ca pruncul se va naste cu dizabilitati? au fost parinti care au pastrat copilul si a iesit absolut normal... ce crezi ca au simtit ei?
Daca aplicam cele spuse de Ham si de tine s.a.s.m.d se ajunge in final sa-i "terminam' si pe batrani, bolnavi etc. ca sa nu se mai chinuie...Nu va cunosc dar ceva imi spune ca nu vreti asta!
De cand e o ipocrizie sa nu vrei sa te stii vinovat de crima??? De cand e o ipocrizie sa te supui legii lui Dumnezeu : SA NU UCIZI ?Am mai degraba impresia ca suntem victime ale unor informatii si gandiri perverse care vrea sa-l instapaneasca pe om asupra lumii, sa-i dea impresia ca el poate face totul.Dar da-mi voie sa-l citez pe Sf. Pavel: Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos... Ne putem smulge din plasa unei gandiri false si paguboase dar nu singuri si numai daca vrem...
Admir sincer puterea ta de a-ti creste copilul. Daca nu era dragostea ta de mama Mircea n-ar fi fost asa de minunat.Nu pot decat sa-mi imaginez ce e in sufletul tau.Mi-am pus si eu problema ce-as face daca....? in timpul sarcinii, dar am stiut imediat ca nu as face nici un rau copilului.La fel gandesc si acum dar ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-a pus in aceasta situtie.Nu stiu ce va urma, dar ma rog sa fie bine si pt. urmatorii copii, si pt. toti copiii si toti parintii.
Citeste prospectul anticonceptionalelor cu multa atentie si studiaza modul de actiune...dupa aceea mai vorbim!

Ham poate ar trebui sa aflu in sfarsit ce inseamna pt. tine "viata buna"?

Semnat:Unul din multii bigoti si ipocriti ai acestei lumi ...

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelis4u spune:

quote:
Originally posted by mamacangur

Draga anelis, videoclipul e foarte emotionant! Daca nu il aveai pe Mircea cum l-ai mai fi facut?Cum ar fi putut oamenii ca mine sa vada si o alta fata a copiilor cu probleme? Nu ni se arata decat imagini care ne inspaimanta dar copilul tau e asa dulce...Tot ceea ce ai scris acolo vine in contradictie cu ce mi-ai raspuns mie:daca Dumnezeu ne-a creat egali atunci ne-a creat egali din clipa in care spermatozoidul a fecundat ovulul! care e atunci dreptul nostru de a ucide noua viata??? Daca Dumnezeu a vrut ca Mircea sa fie astfel si face parte din planul Lui, dupa cum apare in videoclip, inseamna ca Dumnezeu stie ce face mai bine decat noi, nu?Pana la urma sa inteleg ca suntem totusi mai destepti decat El?
O alta intrebare e de unde ai siguranta ca pruncul se va naste cu dizabilitati? au fost parinti care au pastrat copilul si a iesit absolut normal... ce crezi ca au simtit ei?
Daca aplicam cele spuse de Ham si de tine s.a.s.m.d se ajunge in final sa-i "terminam' si pe batrani, bolnavi etc. ca sa nu se mai chinuie...Nu va cunosc dar ceva imi spune ca nu vreti asta!
De cand e o ipocrizie sa nu vrei sa te stii vinovat de crima??? De cand e o ipocrizie sa te supui legii lui Dumnezeu : SA NU UCIZI ?Am mai degraba impresia ca suntem victime ale unor informatii si gandiri perverse care vrea sa-l instapaneasca pe om asupra lumii, sa-i dea impresia ca el poate face totul.Dar da-mi voie sa-l citez pe Sf. Pavel: Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos... Ne putem smulge din plasa unei gandiri false si paguboase dar nu singuri si numai daca vrem...
Admir sincer puterea ta de a-ti creste copilul. Daca nu era dragostea ta de mama Mircea n-ar fi fost asa de minunat.Nu pot decat sa-mi imaginez ce e in sufletul tau.Mi-am pus si eu problema ce-as face daca....? in timpul sarcinii, dar am stiut imediat ca nu as face nici un rau copilului.La fel gandesc si acum dar ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-a pus in aceasta situtie.Nu stiu ce va urma, dar ma rog sa fie bine si pt. urmatorii copii, si pt. toti copiii si toti parintii.
Citeste prospectul anticonceptionalelor cu multa atentie si studiaza modul de actiune...dupa aceea mai vorbim!

Ham poate ar trebui sa aflu in sfarsit ce inseamna pt. tine "viata buna"?

Semnat:Unul din multii bigoti si ipocriti ai acestei lumi ...

mamica fericita!






mamacangur-Ceea ce am spus in videoclipul lui Mircea se refera strict la situatia in care am fost eu...si anume ca in ciuda nenumaratelor controale nimeni nu a vazut nimik..asa a fost sa fie!
Dar draga mea,asa cum am mai spus exista liberul arbitru care ne da dreptul in viata sa facem alegeri...Sa alegem daca facem o intrerupere de sarcina,daca folosim anticonceptionale ,etc..
Si exact cum am mai zis si cum poti vedea si in mesajele mele anterioare,eu una respect decizia fiecaruia si tocmai deasta nu inteleg de ce tu,ramonella si alte fete de aici nu puteti face la fel si incercati SA IMPUNETI propia opinie???!??
Este foarte usor (am mai spus)sa spui"si eu m-am intrebat"si sa arati compatimire cand defapt nu ai habar cum e...
Referitor la ce spui tu ca HAM si cu mine am fi spus despre exterminarea celor bolnavi,batrani,te rog sa mai recitesti odata mesajele si sa imi spui si mie unde ai vazut tu asa ceva????
Asa cum am spus si in mesajul trecut si eu si el ne-am referit strict la inconstienta sau nepasarea oamenilor,de a da nastere unui copil,in mod constient, chiar daca stie ca acel copil se va chinui toata viatza!
99%din parintii cu copii cu dizabilitati nu au aflat inainte,si daca intrebi acesti 99% ce ar face daca la urmatoarea sarcina ar afla ca bb are probleme,eu cred ca cel putin 97%din ei ar lua ecuatia intreruperii de sarcina in calcul!
Da Mircea e bine,dar nici tu,nici altcineva nu imi poate garanta ca alt copil are norocul lui!
Anul trecut o prietena si-a pierdut copilul la 8 luni,acel copil a suferit enorm in tot acest timp,si a murit suferind...iar ei,parintii au fost si sunt distrusi..
Habar nu ai tu cat de mult as fi dat sa nu fi existat motiv sa fac acel videoclip pentru Mircea..Dar daca asa a fost sa fie m-am adaptat si merg mai departe..
Referitor la anticonceptionale nu am nevoie sa citesc pentru ca am facut-o in facultate(si la medicina veterinara)se aplica.Ca toate medicamentele sunt"un rau necesar"din punctul meu de vedere...
Toate mesajele care le-am lasat contin"parerea mea"si nu mi-am permis sa fac analiza microscopica nimanui de ce gandeste intr-un anumit fel,de ce are o anumita opinie..asa ca te rog ,mamacangur,pe viitor tine doar pentru tine remarcile de genul"Am mai degraba impresia ca suntem victime ale unor informatii si gandiri perverse care vrea sa-l instapaneasca pe om asupra lumii, sa-i dea impresia ca el poate face totul.Dar da-mi voie sa-l citez pe Sf. Pavel: Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos... Ne putem smulge din plasa unei gandiri false si paguboase dar nu singuri si numai daca vrem..."
Sa nu mai spun ca totusi aici e un sondaj de opinie nu un subiect religios si ar trebui sa ti cont de asta pentru ca nu toti membrii acestui forum au aceeasi religie...
Oricum eu inchei aici aceste"dezbateri"si salut pe toti cei care au taria de as sustine punctul de vedere"pro"sau"contra"fara a incerca sa impuna propria opinie sau a "baga pumnul in gura"celor care au pareri diferite...
O zi buna tuturor



Mircea(02.07.2002) si Anne

POZE
POVESTEA NOASTRA
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c26bf2cb852e748ad50f" target="_blank">Mircea
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281" target="_blank">DownSindrom.RO

Lacrimi pentru Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

mamacangur, cine-o cetit cu atentzie, o intzeles ce voi sa spui- nu sunt de acord cu kinuirea oamenilor de dragul dogmelor; consider ca avortul si eutanasia sunt mai bune decat kinurile; cum tzi-am mai zis, stiu prea multzi copii dormind prin canale, ratatzi ai societatzii, pe care nimeni, niciodata nu ii va putea recupera total; in proportzii majore sunt viitorii locatari ai puscariilor patriei- castrarea/avortul aplicat parintzilor i-ar fi scutit de-o viatza de kin; la fel, un bolnar incurabil, care se KINUIE major- am avut un tata care a trait ultimile luni legat de patul care sarea in sus de cateva ori pe zi, morfina nu-si mai facea efectul- eram prea tanar k sa fac ceva, dar voi duce pana la moarte vina ca am permis asa ceva...

ce inseamna viatza buna?
sa nu suferi fizic si psihic; sa ai minimum necesar existentzei; sa ai acces la educatzie; sa traiesti intr-o societate libera- adica sa ai voie sa gandesti/faci ce crezi de cuvintza, atata timp cat nu influentzezi in rau viatza celor din jur!

ps- staff-ul preotzesc ortodox isi arata din nou originea legionara si vederile anti-democratice:

http://www.evz.ro/article.php?artid=292956

Extrema dreapta romaneasca impreuna cu cinci mitropolii ortodoxe, eparhii romano-catolice, Biserica Greco-Catolica si cultele neoprotestante (www.protejarea-familiei.com), intr-un consens neobisnuit si periculos, au demarat procedura de modificare a Constitutiei. De data aceasta pentru „protejarea familiei” prin definirea casatoriei ca fiind doar uniunea intre un barbat si o femeie.

„Noua dreapta”, care sarbatoreste anul acesta 80 de ani de la intemeierea Miscarii Legionare, a strans, cu ajutorul preotilor si pastorilor, cele 650.000 de semnaturi necesare declansarii unui referendum constitutional. In statele europene civilizate, familia nu este protejata prin astfel de interdictii absurde, ci prin politici pozitive, ajutoare acordate tinerilor casatoriti si cuplurilor cu copiii. Or, Romania nu are nici in prezent legi care sa incurajeze incheierea casatoriilor si natalitatea.

Initiativa isi va urma calea prin parlamentul obedient bisericilor din motive electorale (vezi Legea cultelor), spre cetateanul obisnuit cu lipsa gandirii si supus deja propagandei religioase. Si are sanse serioase sa fie adoptata, desi contravine politicilor europene fata de minoritatile sexuale. Belgia, Olanda si Spania oficiaza casatorii intre persoane de acelasi sex, iar majoritatea statelor UE, inclusiv Franta, Germania si Marea Britanie, ingaduie parteneriatele civile, care protejeaza membrii cuplului in caz de deces sau separare.

Definirea casatoriei in termeni biblici nu este unica in lume, printr-un enunt similar presedintele George W. Bush a incercat sa puna punct, la presiunea cultelor neoprotestante, dezbaterilor din anumite state care urmareau legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, acceptate in prezent doar in Massachusetts.

Culte care militeaza, nu fara succes, pentru interzicerea avortului si a cercetarii in domeniul geneticii si care sustin ca despartirea statului de biserica este anacronica. Nu este deloc intamplator, in aceste conditii, ca reprezentantii cultelor neoprotestante (aceleasi care organizeaza in SUA taberele lui Iisus pentru indoctrinarea religioasa a copiilor americani) s-au asociat cu Biserica Ortodoxa si Noua Dreapta pentru interzicerea prin Constitutie a casatoriilor gay, cand in Romania nu este recunoscut nici macar concubinajul intre persoane de acelasi sex, ci doar dezincriminata homosexualitatea.

Un vot popular favorabil acestei initiative va intari puterea religioasa si a extremei drepte in Romania si poate deschide calea unor modificari ulterioare ale Constitutiei, chiar impotriva democratiei. Tovarasia cultelor cu Noua Dreapta este primejdioasa pentru viitor, un pericol insidios, dar insesizabil in mijlocul furtunii politice. 91a din cei 12.332 de votantii de pe site-ul Noii Drepte cred ca „anexarea Romaniei de catre Uniunea Europeana va grabi distrugerea independentei, suveranitatii si identitatii noastre nationale”.

Un avocat de 30 de ani din Dakota de Sud saluta, in presa americana, prohibitia impusa intreruperilor de sarcina, spunand cu dispret ca valorile laice sunt potrivite europenilor. A devenit cumva Romania un stat american pro life si nu cel de-al 27-lea stat UE?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Intrucat discutia se termina aici din punctul tau de vedere nu cred ca e necesar sa-ti mai raspund, anelis. Discutia am inceput-o in alta parte(adica exact la religie...) dar moderatoarea m-a trimis aici!

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Ham cu oamenii e putin mai greu sa lucrezi decat cu cainii... La fel medicina veterinara(bine ca exista! anelis) nu e acelasi lucru cu cea umana...Castrarea nu e o solutie dar educatia da.Asa ca suntem de acord. Drumurile noastre incep sa se separe cand definim educatia probabil.
Degeaba ti-as spune ca imi pare rau pt. experienta cu tatal tau, nu ti-ar folosi la nimic asa cum nu i-a folosit nici lui Anelis.repet , pot doar sa-mi imaginez.Dar solutia nu cred ca vine punandu-ne noi pe Scaunul lui Dumnezeu.
Cat despre casatoria homosexualilor, sa-mi fie cu iertare dar sunt mai mult decat impotriva.Mi se pare tragic ca oameni cu scaun la cap incep sa accepte aberatiile.A nu se intelege gresit: nu dispretuiesc omul homosexualul care traieste o drama(ghiciti de ce?).Asa ca sustin intiativa popilor uniti cu celelalte culte...
Aceasta e evident parerea mea, ca sa nu mai fiu acuzata de alte lucruri si cred ca am dreptul s-o sustin si s-o argumentez intr-o tara cu oameni care gandesc liber, nu???

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mamacangur , du-te te rog eu la o facultate de Medicina si roaga profesorii de la Genetica sa te lase sa asisti la cateva cursuri.
;)


Nu sunt doctorii prosti si nu sugereaza avortul in astfel de cazuri doar asa , de florile marului , ci pt. ca STIU ce presupune o boala.



In alta ordine de idei , eu nu cred in Biblie , carte in care apare contribuitia unor oameni manipulanti , multe aberatii de acolo mi se par de-a dreptul hilare.
Tot nu am inteles de ce consideri anticonceptionalele ceva rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Avortul nu este o crima in cazul in care fatul are probleme.
Cu siguranta si eu as fi facut avort daca mi s-ar fi spus ca bb e cu probleme.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key of your hart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

o mamica diagnosticata cu cancer a refuzat sa faca avorthttp://www.m-ol.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=1710&Itemid=9Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nu cred ca avortul e o crima. E parerea mea.

Am 39 de ani si am avortat si eu la viata mea (a doua oara din cauza ca fusesem violata).

Acum imi doresc mult un copil, dar voi avorta fara ezitare daca va iesi la analize ca e risc mare de SD.

anelis4u, pt. tine si te inteleg cand spui ca ti-ai fi dorit mult sa nu fi fost nevoie sa faci acel videoclip cu baietelul tau. Stiu ca unii antiabortionisti, demagogi si fanatici religiosi te felicita (pentru ce? daca Mircea n-ar fi avut SD poate n-ar fi fost asa entuziasti), dar multi uita ca societatea asta imputita din ziua de azi poate distruge un om pt. chestii mult mai marunte decat SD (de ex. pentru 40 de kg in plus fata de "norma" etc.).

Da, un copil cu SD este scump si nevinovat si merita iubire si ofera iubire, dar nu traim in societatea ideala unde asa ceva sa fie de ajuns pentru toata viata lui. Cand interactionam cu alti oameni si ne vedem (noi, ca maturi si sanatosi) confruntati cu prostia bovina, cu ignoranta, cu orbirea, cu rautatea, cu invidia, cu lupta din coate, cu josnicia etc., suferim si ne este afectata negativ viata, daramite pentru un copil care este "altfel" decat cer "normele"??? O colega a mea ma intreba de ce ar fi pentru mine de neconceput sa pastrez un copil cu sindromul Down, apoi imi povestea gingas ca la gradinita baiatului ei este un "Downy" tare scump si dulce ....... Pai uite de-aia il voi avorta: ca sa nu ai tu ocazia sa vorbesti despre el si sa-i spui "Downy"

In plus, credinta mea este ca voi face un copil pentru a-i darui iubire si radacini cand e mic si apoi iubire si aripi cand se face mare. Ori unui copil cu un handicap (indiferent care ar fi ala) nu-i poti da drumul in viata, caci aripile ii sunt vatamate. Pe mine asta m-ar traumatiza mult mai mult decat un avort. E ceea ce simt eu personal.

In rest, toleranta, toleranta, toleranta!! Fiecare sa fie liber sa faca ce vrea, ca mie una imi vine sa cand ii vad pe unii sau altii cum vor sa ne impuna ce sa facem cu viata noastra. Ce, eu ma duc la George Dabaliu sa-i sugerez o lobotomie din cauza ca ar fi mai bine pentru planeta asta?



Felicia
http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput