Avortul

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

M-am gandit mult daca sa intru in polemica voastra. Nu stiu daca sunt cea mai indicat apersoana, pentru ca am facut mai multe avorturi. Fiecare la timpul lui a avut justificarea sa si dupa fiecare am suferit, dar si acum as proceda la fel.
Nu pot spune ca am o existenta "constipata", dar am avut atatea lipsuri in copilarie incat nu pot accepta ca si copilul meu sa treaca prin asta. Ma uitam aseara la cei 7 copii care incalta celeasi ghete si aceleasi haine... eu nu as putea concepe asa ceva... dar este vorba numai despre mine si nu judec pe cei ce au dat viata acelor copii, nu sunt eu in stare sa o fac, asa cum nimeni nu este in masura sa ma judece pe mine de ce am facut avort.
Cert este ca dupa ultimul am fost si m-am spovedit... am suferit tare mult, dar am simtit ca nu voi rezista presiunilor puse si de asta data de sot.... iar preotul nu m-a certat ci m-a intrebat daca am copii si daca ma inteleg bine cu sotul... i-am spus ca am unul si ca ne intelegem bine, iar atunci a spus ca el imi da dezlegarea pentru pacat. Oare am gasit un preot super?

Cristina 26 imi place tare mult cum ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mie mi s-a parut intotdeauna interesant ca femeile care nu concep un avort nu par sa ramana gravide accidental atat de des ca si cele care sunt grabite sa scape de responsabilitate . Poate daca esti pregatita sa iti asumi responsabilitatea ai mai mare grija sa te pazesti decat atunci cand spui: la dracu, iarasi trebuie sa dau o gramada de bani pe avort .

Filofteia, esti sigura ca te-a ingrijorat soarta copiilor? Poate suferind atatea lipsuri in copilarie te-ai gandit ca n-ai sa lasi aceste accidente sa-ti ruineze si viata adulta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by Messa

Marilena, vorbeam de avort, nu de religie, la acest topic...


Tu esti cea care a facut comparatie intre oamenii de la tara, inculti si credinciosi si cei care sunt impotriva avortului. Te-ai inselat de 2 ori: in primul rand oamenii de la tara de care ai spus nu sunt chiar asa cum spui anti-avort si nici cei scoliti nu gandesc asa liber cum spui tu. Te cred ca nu-ti convine acum, dar mai gandeste-te cand pui etichete, ca un banal studiu efectuat poate de oameni ca tine, nu spune atat de mult incat sa aiba dreptul a fi folosit in scop de argument.
Eu mi-am spus parerea despre avort, fara a ataca problematica religiei, citeste postarile anterioare. Insa nu am putut ramane fara reactie cand am sesizat comparatia la care s-a ajuns.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by bird70
Oricum, tie ti se pare ca o femeie traumatizata de un viol trebuie traumatizata in continuare cu un avort si apoi sa trebuiasca sa se gandeasca la asta toata viata? Nu ajunge violul?
Eu cred ca trauma unui avort se poate uita in timp, pe cand vederea copilului crescand zilnic mai asemanator cu monstrul care a comis violul este zilnica si obligatorie - nu te lasa sa uiti. Deci, avort.

quote:
Originally posted by bird70
Daca nu iti permiti o sarcina faci tot ce-ti sta in putinta sa o previ. Iar daca faci parte din cele 0,001% din femei care desi au luat corect anticonceptionale raman gravide, poate asa ti-a fost scris. Ce existenta constipata trebuie sa ai sa nu poti accepta o sarcina care s-a intamplat in ciuda eforturilor tale?

Ei, uite, eu am patit asta! Acum multi ani, s-a rupt prezervativul si am luat Postinor ca la carte, dar degeaba. Cum eu nu cred in "asa a fost scris", am zis ok, avort si gata. Si acum in situatia de atunci as proceda la fel.

Filofteia, ai gasit unul din putinii preoti asa cum a trebui sa fie preotii, adica oameni cu intelegere, cu suflet, care nu fac pe nebunii si nu se cred buricul pamantului.

quote:
Originally posted by bird70Mie mi s-a parut intotdeauna interesant ca femeile care nu concep un avort nu par sa ramana gravide accidental atat de des ca si cele care sunt grabite sa scape de responsabilitate
Eu inteleg necesitatea avortului in anumite situatii, asta nu inseamna ca il consider de preferat, dimpotriva. Eu, de exemplu, am intrerupt o sarcina pentru ca asta era cea mai logica, normala si corecta decizie in momentul respectiv, nu pentru ca am tratat problema cu usurinta. Si de atunci nu am mai ramas gravida accidental niciodata. Am ramas acum, pentru ca asa am vrut.

Iar costurile unui avort chiar nu mi se par cine stie ce. Daca e s-o luam asa, sa faci un copil e mult mai scump decat sa faci un avort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Marilena, nu comentez in niciun fel ceea ce ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by Messa
Eu cred ca trauma unui avort se poate uita in timp, pe cand vederea copilului crescand zilnic mai asemanator cu monstrul care a comis violul este zilnica si obligatorie - nu te lasa sa uiti. Deci, avort.

Eu am spus pastila de a 2-a zi nu sa creasca copilul. Vezi ca esti asa avantata sa aperi avortul ca-l pui in fata pastilei de a 2-a zi .
quote:
Eu, de exemplu, am intrerupt o sarcina pentru ca asta era cea mai logica, normala si corecta decizie in momentul respectiv, nu pentru ca am tratat problema cu usurinta.

Mie nu mi se pare deloc logic sa imi sacrific copilul pentru confortul personal, nici corect nu mi se pare pentru ca acel copil nu a cerut sa apara si nu are nici o vina. Iar normal probabil avem pareri foarte diferite despre ce este normal .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by bird70

quote:
Originally posted by Messa
Eu cred ca trauma unui avort se poate uita in timp, pe cand vederea copilului crescand zilnic mai asemanator cu monstrul care a comis violul este zilnica si obligatorie - nu te lasa sa uiti. Deci, avort.

Eu am spus pastila de a 2-a zi nu sa creasca copilul. Vezi ca esti asa avantata sa aperi avortul ca-l pui in fata pastilei de a 2-a zi .


Pai si daca pastila de a doua zi nu isi face treaba? N-ai citit? La mine nu si-a facut-o si asa m-am trezit gravida cu tot cu doua metode contraceptive! Stiu ca fatalistii ar fi spus "asa a fost sa fie" si ar fi pastrat copilul, in ciuda faptului ca era o situatie imposibila si si-ar fi facut viata praf si pulbere, dar eu nu sunt fatalista si am zis "ok, bine, na ca uite, n-a fost sa fie, blastocist out". Si bine am facut, mi-e groaza sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat si cum ar fi aratat viata mea (si a lui/ei) daca pastram acel copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by bird70
Mie nu mi se pare deloc logic sa imi sacrific copilul pentru confortul personal, nici corect nu mi se pare pentru ca acel copil nu a cerut sa apara si nu are nici o vina. Iar normal probabil avem pareri foarte diferite despre ce este normal.

Pai tocmai ca nu a cerut sa apara, nici nu a aparut. Iar eu nu consider ca e vina mea faptul ca au esuat doua metode de contraceptie si nici faptul ca sexul este metoda infam de tentanta prin care natura pacaleste oamenii sa se impreuneze si din asta ies si copii. Deci nici eu nu aveam nicio vina ca sa-mi distrug viata si tocmai pentru ca nici copilul potential nu ar fi avut nicio vina ca sa-i distrug viata facandu-l, l-am eliminat inainte sa aiba vreo forma definita . Tocmai pentru ca nu imi place, nu agreez si nu sustin ideea de avort, desi ii inteleg foarte bine necesitatea in anumite situatii - pe care NIMENI PE LUMEA ASTA nu are dreptul sa le judece.

Sustin deci LIBERTATEA femeii de a face avort daca vrea, fara a fi privita apoi ca o criminala - caci asta era intrebarea de la acest topic: "Este avortul o crima?" - intrebare la care sustin si voi sustine intotdeauna ca, in anumite situatii pe care noi nu avem dreptul sale judecam, nu, nu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Filofteia, esti sigura ca te-a ingrijorat soarta copiilor? Poate suferind atatea lipsuri in copilarie te-ai gandit ca n-ai sa lasi aceste accidente sa-ti ruineze si viata adulta?


Foarte probabil si asta, dar decat o mama care este mereu frustrata mai bine un avort...

Messa, nu mai fi asa suparata pe fete, fiecare are dreptul sa gandeasca in felul lui. Eu sunt total de acord cu tine. Si mai sunt si alte femei care gandesc ca tine, dar nu toate au curajul sa scrie aici.

Oricum am observat ca nici una din cele care "dau cu rosii" nu a ramas insarcinata dintr-un "accident" sa spunem a treia oara ... Cele care au patit-o si au pastrat copilul, sunt mult mai intelegatoare...
Susrprinzator, o mama cu 7 copii este mult mai indulgenta vis-a-vis de avort decat una cu unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Filofteia, te contrazic: nu cred ca o femeie care a facut 3 prunci din intamplare, pt. ca eu nu consider ca facem copii din greseala, este mai intelegatoare cu ideea de avort. Daca era asa, isi proteja confortul propriu si intrerupea sarcina. Si despre cele cu un singur copil, te intreb: cum crezi tu ca au reusit sa nu mai ramana insarcinate? Avortand? Fireste ca nu, doar vorbim despre femei care sunt anti-avort.
Aici e chestie de mentalitate: si iti dau un exemplu personal. Daca nu-mi permit o sarcina, ori nu fac sex, ori ma asigur ca fac atunci cand nu pot ramane. Sunt de acord ca este riscant, dar la mine organismul functioneaza ceas. Daca nu ar fi asa, exista si protex, metoda de bariera. Cat despre alta lume, nu stiu daca ai sesizat, ca sunt multe femei care nu sunt de acord cu intreruperea de sarcina la cerere, dar care folosesc contraceptie. Astfel, ele nu raman insarcinate din greseala. Mie imi e mai simplu, nu e nevoie sa folosesc nici contraceptie si am 28 de ani, un copil care a fost prima mea sarcina si nu am nici probleme cu infertilitatea.
Si mentionez ca daca totusi ar aparea o sarcina neprevazuta, chiar daca nu ar fi cel mai bun moment, as naste copilul si m-as bucura de tot ce inseamna asta.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput