Avortul

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by Marilena12
M-a deranjat analogia intre cei contra avortului si cei care au probleme cu ortografia, adica, inteleg eu, au un nivel scazut de scolarizare. Si eu sunt anti avort si totusi sunt departe de a avea un nivel scazut de instruire.

Nu a fost asta intentia mea, scuza-ma, te rog. Ideea este ca, statistic vorbind, exista o relatie stransa intre nivelul de educatie, religiozitate si perceptia moralitatii si a limitelor etice. NORMAL ca exista exceptii, dar majoritatea persoanelor din mediul rural, fara studii superioare, cu venituri medii si sub medie sunt persoane religioase si se opun avortului, orice justificare ar exista. Prin opozitie, persoanele cu studii superioare din mediul urban, cu venituri peste medie, sunt dispuse sa considere avortul de evitat, dar acceptabil intr-o serie de situatii limita, tratand si religia la un nivel mai relaxat. Daca nu ma crezi, poti verifica acest lucru sau, daca ai rabdare pana obtin studiul despre care vorbesc, ti-l pot transmite PDF pe e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Mi se pare revoltator ce se intampla aici, si mai ales avertismentul dat lui Bocanila. Eu am citit mesajul ei, si nu mi s-a parut ca facea vreo referire la vreuna din persoanele de fata.
Nu inteleg de ce cristina26 s-a simtit lezata, spunea ceva despre tine? Eu stiu drama cristinei dar reactia ei a fost cam aiurea. Pentru asta bocanila a primit avertisment.. Hm..
Forumul asta se lauda cu muulta toleranta , dar din ce vad e si mult favoritism ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grenouille spune:

avortul este o crima, zic eu ca este clara kestia asta...
dar si mai mare crima este sa aduci pe lume un copil cand nu esti in stare sa tzi-l cresti!
ce ne facem, ca pe de-o parte nu-i bun avortul (corect!), da' nici contraceptzia nu-i ok (zice tata-popa si Biblia- vezi povestea cu Onan...).

educatzie, educatzie, educatzie!!!!, Dzeu nu are timp si kef, sa intre supt fiecare plapoma...

apropo, cine cunoaste rolul moasei in societatea arhaica romaneasca (legat de copii cu handicap grav)?



No person is entirely bad or entirely good. Therefore learn to forgive yourself for error the same as you should forgive others...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Daca te referi la perna pe fatza si "s-o nascut mort, maica!"... brrr! Mai bine avort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grenouille spune:

quote:
Originally posted by Messa

Daca te referi la perna pe fatza si "s-o nascut mort, maica!"... brrr! Mai bine avort.



mamaie ioana, sora strabunicii, o fomeie ce merea zilnic la biserica, o fost una d-asta- ii stia de frica si-o respecta tot satu'; brrrrr!!!
noroc cu ecografiile, vorba ta, mai bine avort!

No person is entirely bad or entirely good. Therefore learn to forgive yourself for error the same as you should forgive others...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Raspunsul meu a fost ca replica la pasajul in care Bocanila spunea ca femeile care nasc bb HANDICAPATI sigur au facut avorturi la cerere inainte!! Ei bine, nu e asa!! Si Cristina cu siguranta s-a referit la asta in mesajul ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by Messa
Nu a fost asta intentia mea, scuza-ma, te rog. Ideea este ca, statistic vorbind, exista o relatie stransa intre nivelul de educatie, religiozitate si perceptia moralitatii si a limitelor etice. NORMAL ca exista exceptii, dar majoritatea persoanelor din mediul rural, fara studii superioare, cu venituri medii si sub medie sunt persoane religioase si se opun avortului, orice justificare ar exista. Prin opozitie, persoanele cu studii superioare din mediul urban, cu venituri peste medie, sunt dispuse sa considere avortul de evitat, dar acceptabil intr-o serie de situatii limita, tratand si religia la un nivel mai relaxat. Daca nu ma crezi, poti verifica acest lucru sau, daca ai rabdare pana obtin studiul despre care vorbesc, ti-l pot transmite PDF pe e-mail.


Eu inteleg din mesajul asta ca femeile educate au o moralitate mai...laxa . Zau Messa, faci atata caz de scoala dar scrii niste nesaje tare ciudate, ca si ala in care erai impotriva avortului spontan, parca se poate lua pozitie in fata acestei tragedii, cine-i pentru si cine-i impotriva .

Si eu mi-am pierdut cam toata viata prin scoli si sunt impotriva avortului. Cred ca in cazul unui viol se poate recurge la pastila de a 2-a zi si nu vad ce se tot discuta treaba asta iar problemele economice, sa fim seriosi, daca nu-ti permiti o sarcina, NU RAMAI GRAVIDA!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Draga Messa, nu-mi vorbi de statistici, te rog! Pentru ca am facut si eu. Si depindea de mine ce esantion alegeam. Asa ca...mai du-te pe la biserica in Bucuresti, ca de-acolo vin si eu, si vezi tu cam ce fel de oameni gasesti pe acolo! In nici un caz nu vei gasi nescolarizati de la tara. Asta spune ceva despre religiozitatea populatiei. Si nu mai confundati credinta naiva si superstitiile cu religiozitatea per ansamblu. Nu au legatura una cu alta. Si aici ti-a raspuns Fortelady, fara sa vrea: moasa de la tara, un monstru, nu are legatura cu ideea de credinta in Dumnezeu si respectarea poruncilor Lui, si crede-ma ca la ce facea, nu era deloc impotriva avortului. Astea erau femeile la care se duceau disperate multe altele, pe vremea dictaturii, ca sa le provoace avort si sa moara, in loc sa nasca. Dar alta era situatia atunci si alta este acum. De ce mai fac femeile avort la cerere? Daca vorbim de copiii cu handicap, nu cred ca depinde acest lucru de avorturi anterioare ale mamei, la cerere, ci mai degraba de incidente pe timpul sarcinii, sau mult mai sigur de accidente genetice.
Si cum spuneti voi, mai bine avort decat sa-l omoare moasa, despre ce fantasmagorii vorbiti? Unde se face asa ceva? Sau ati inceput sa motivati avortul si cu idei absurde roade ale imaginatiei? Adica fa tu crima, ca daca nu, daca ajungi cumva sa ti-l omoare moasa la nastere?!
Ati luat-o pe camp cu subiectul asta...Vorbim ca sa ne aflam in treaba si incercam sa spunem tuturor celor religiosi de pe acest forum ca sunt mai prosti decat grozavii care au gandire libera. Si aducem statistici realizate tot de grozavi, in scopul de a ne intari afirmatiile. Nu cred ca e cazul sa se aduca jigniri pe un forum. Nu ne cunoastem ca sa ne permitem atat de mult.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Si mai dati avertismente si celor care emit judecati de valoare eronate la adresa altora. Nimeni nu vrea sa-i fie terfelite si batjocorite parerile si principiile . Si religia ar trebui abordata altfel pe un forum, se stie ca apar multe controverse. Moderatorii ar trebui sa tina cont si sa uzeze de niste reguli clare, pentru a orienta discutiile spre unele insotite de mai multa toleranta. Cu obiectivitate!
Eu nu imi amintesc sa fi jignit pe cinava care are o alta confesiune cu care nu sunt de acord, sau pe cineva care a facut avort la cerere, doar pentru ca eu nu as face!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Marilena toata stima!Ma bucur ca nu sunt singura care gandeste asa.
Acum saraca Bocanila,nu mai scrie,ii e rusine din cauza avertismentului.Dragi Administratori va rog sa ne explicati si noua de ce Bocanila a primit avertisment.De parca ar fi oaia neagra a acestui forum.Si de ce i-a fost sters mesajul!Va multumesc!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/V1-jp2.png

Mergi la inceput