Avortul

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ptcramona spune:

DA DA DA AVORTUL ESTE O CRIMA consider asta si nimeni si nimic nu ma va putea face sa-mi schimb parerea ma uit la copii mei si asa imi dau seama ce as fi putut omori daca as fi ales avortul. am ramas insarcinata la 17 ani eram la liceu in clasa a 10 a si puteam sa aleg avortul ca era mai usor o ora la spital apoi plecam acasa linistita fara griji si nu ma gandeam ca am luat o viata pe care dumnezeu a lasat-o sa creasca in mine dar NU am facut un baietel frumos care acum are 5 ani si m-am descurcat singura doar cu ajutorul mamei fara tati a lui bb si am facut si scoala la seral m-am angajat si copilul meu nu a dus lipsa de nimic cine vrea poate nimic nu e mai frumos ca un copil in viata ta si nimic nu iti aduce bucurii mai mari decat atunci cand copilul tau iti spune mama.acum m-am casatorit mai am o fetita de 5 luni si sunt fffff fericita ceea ce va doresc si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Constat acelasi lucru... E o legatura intre persoanele care se opun avortului si semnele de punctuatie. Nu imi dau seama de ce, dar este clar o legatura.

Eu nu sunt de acord cu avortul spontan in cazul unul copil dorit. In cazul unul copil nedorit, mai bine avort decat o viata grea. In cazul unui copil care ar avea mama copil, iar sunt de acord cu avortul. In cazul unui embrion aparut in urma unui viol, din nou, da. In cazul unui incest, da, desigur. In cazul in care e clar ca fatul ar avea malformatii sau alte probleme de sanatate, din nou, da. La persoane care nu au cu ce sa se intretina si ar abandona copilul, iar, cred ca avortul ar trebui sa fie oferit gratuit de catre stat, ca si anticonceptionalele. Nu sunt de acord cu avortul la persoane educate, din mediul urban, cu venituri peste minimul pe economie - pentru ele exista contraceptie. Nu sunt de acord cu avortul la care sunt obligate femeile chineze, desi inteleg motivatiile statului pentru a-l impune, dupa un copil. Avortul nu este o crima, ci un rau uneori necesar, alteori pur si simplu un rau, care trebuie evitat pe cat se poate. Si este o optiune. Face parte din dreptul femeii de a decide ce face cu corpul si viata ei. Trebuie sa ramana liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by Messa
Eu nu sunt de acord cu avortul spontan in cazul unul copil dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Z-au? I-mi lipse-ste vre-o crati-ma?
Eu as zi-ce ca s-tau bine la ort-ografi-e.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by bird70

quote:
Originally posted by Messa
Eu nu sunt de acord cu avortul spontan in cazul unul copil dorit.



N-am beut - am scris foarte clar - nu sunt de acord cu avortul spontan in cazul unul copil dorit, adica mi se pare o nedreptate - din partea naturii, a lui dumnezeu etc (fiecare o ia cum vrea) ca acel copil sa nu se nasca desi femeia cu pricina il vrea, cata vreme sunt sute altele care nu stiu ce sa-si mai faca sa avorteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by BOCANILA

IERTATI MA am pus gresit situl;www.avort.ro
Acesta este bun.
Multumesc pentru intelegere.

poze cu familia mea


Nu reusesc sa gasesc alt mesaj, dar daca Bocanila a postat doar aici, chiar nu pricep de ce v-a jignit asa mesajul lui Bocanila?! E dificil sa vezi de fapt ce inseamna avortul, nu? Cred ca fiecare femeie care impreuna sau nu cu partenerul ei decide sa intrerupa o sarcina, trebuie sa fie constienta de ce implica asta. Si sa ne ofuscam de imaginile neplacute, sau mesajele care fac apel la constiinta, sau mai mult, sa ne jignim unii pe altii, gen "fetele care sunt impotriva avortului au probleme cu ortografia", asta mi se pare total aiurea. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu copiii lui, dar in lumea asta nu ramane nimic nepedepsit. Eu nu judec pe nimeni, dar consider ca AVORTUL LA CERERE, DE ORICE FEL, ESTE O CRIMA INGROZITOARE. Avortul spontan poate fi un accident trist.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Marilena mesajul lui Bocanila a fost STERS!!!!Unora nu le-a convenit si s-au simtit jignite de mesajul ei.A si primit avertisment!!!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/V1-jp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

De ce oare l-au sters si nu au lasat si pe altii sa-l vada? Cam ce spunea Bocanila, care a afectat atata lume? Imi pare rau ca nu am apucat si eu sa vad. Oricum, ma bucur ca procentul celor "care au probleme cu ortografia sau semnele de punctuatie, adica cei anti avort", este mai mare.
Multumesc pentru lamurire, Ramonella!
Bocanila, felicitari pentru o familie minunata!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Marilena, tu esti deci de acod ca o femeie violata sa dea nastere unui copil in urma violului? Si toata viata ei sa vada in acel copil imaginea unei oribile, infioratoare traume?

Esti deci de acord ca o fetita de, sa zicem, 12 ani, sa duca o sarcina (care ii poate pune pana la urma in pericol si viata) si sa nasca un copil?

Esti deci de acord ca o femeie care are deja cine stie cati copii, o situatie materiala precara si eventual si un sotz betziv si abuziv acasa, sa prefere sa abandoneze un copil a carui soarta de mai tarziu va fi de infractor in 99% din cazuri, decat sa faca un avort?

Esti asadar de acord ca o femeie care afla ca fatul are malformatii grave, defecte genetice, ca nu e viabil etc. sa il nasca si sa se chinuie si ea, si el, cumplit, in loc sa termine sarcina din motive medicale?

Iar despre chestiunea cu jignirea in cazul celor care scriu in limba romana si o pocesc in fel si chip dar nu in cunostinta de cauza (una e sa "faci misto" si alta e sa nu stii), te rog sa ma ierti, dar jigniti ar trebui sa ne simtim noi, cei care ne straduim sa scriem cat de cat corect si inteligibil. Mie, personal, se pare lipsa de respect, de exemplu, fata de toti cei ce citesc ulterior, sa scrii pe un forum public un mesaj de mai bine de 10 randuri in care nu exista NICIUN semn de punctuatie, cu exceptia cate unui punct aruncat pe ici, pe colo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu nu intru pe forum ca sa ma simt jignita ca altcineva nu are acelasi nivel de studii ca mine, sau ca nu scrie corect, sau ca nu vrea sa scrie. Am spus ca nu am vazut mesajul lui Bocanila si ca eram curioasa. M-a deranjat analogia intre cei contra avortului si cei care au probleme cu ortografia, adica, inteleg eu, au un nivel scazut de scolarizare. Si eu sunt anti avort si totusi sunt departe de a avea un nivel scazut de instruire.
Si mie mi se pare agasant sa citesc un mesaj cu shi, tz, si alte fite, si sunt mai toleranta cu cei care nu stiu decat cu cei care se sparg in figuri, dar lucrul asta nu are nici o sansa sa ma jigneasca.
In schimb, ma simt jignita cand credintele si valorile mele, religia mea, care este extrem de importanta pentru mine, sunt calcate in picioare cu agresivitate de catre cine stie ce personaj, doar pentru ca difera de ale lui. Asta da, este lipsa de respect.
Si referitor la intrebarile tale, sunt situatii triste in care te razbuni practic, sau sacrifici, exact pe cel care nu are nici o vina: copilul. Daca as fi, fereasca Dumnezeu in situatia de a avea o sarcina dintr-un viol, nu zic ca ar fi usor, dar un avort nu mi-ar face durerea mai usoara, si in nici un caz, nu as ura un copil care este al meu, din carnea mea.
Daca as fi mama unei fetite de 12 ani gravida, iar zic, Doamne fereste, m-as culpabiliza ingrozitor pentru situatie si in loc sa merg pe la doctori ca sa intrerup sarcina, as merge ca sa o ajut sa o tina fara riscuri. Am vazut si asemenea cazuri, vorbesc in deplina cunostinta de cauza. Stiu ca ar fi riscant, dar eu as considera ca e vina mea ca mama ca nu am stiut sa educ fetita si sa o protejez, si crede-ma, as creste cu drag copilul copilului meu.
Cat despre femeile cu situatie precara, daca stiu sa mearga la doctor la avort, sa invete sa foloseasca si contraceptie, este un rau mai mic decat avortul. Si, da, mai bine traieste copilul si merge in adoptie sau la camin, dacat sa moara! Si copiii din centre de plasament au dorinta de viata, si fericirea lor! Stiu asta, pentru ca am lucrat ani buni cu ei, si nu devin chiar 99% infractori.
In cazul unor posibilitati de malformatii genetice, am mai raspuns pe forum, am cateva exemple de copii care s-au nascut sanatosi, doar datorita mamei care a refuzat intreruperea. Iar de se naste efectiv cu probleme, Domnul mi-e martor ca as prefera sa-i fiu alaturi cat se poate, dar nu i-as refuza sansa elementara de a se naste, si a fi botezat (pentru mine conteaza mult). Si sunt multi parinti in aceasta situatie, ai caror copii poate au si murit deja, care nu regreta nici o secunda din viata copilului lor, ba am auzit pe cineva spunand ca a fost onorata sa fie mamica unui asemenea copil, chiar daca, in ciuda eforturilor nu a reusit sa-l salveze. Cunosc copii cu S. Down, care traiesc bine mersi, unii, chiar se pot ingriji singuri si lucreaza. Aici depinde de fiecare, si nu judec pe cel care nu poate. Eu asa gandesc, si a pune in practica ceea ce gandesc eu, e valabil doar pentru mine.
Draga Messa, astea sunt parerile mele, si nu fac decat sa mi le expun, nu doresc sa intru in discutii agresive cu nimeni. Este libertatea fiecaruia de a trai cum vrea, e loc destul pe pamantul asta pentru toti oamenii. Eu nu apuc pe nimeni de guler, dar nici nu accept ca cineva sa-mi calce in picioare principiile si valorile de viata. Este un sondaj, si eu imi sustin parerea: nu as face un avort provocat, pentru nici una dintre situatiile pe care mi le-ai expus, si sfatuiesc si eu cum pot pe altii in aceeasi situatie, desi decizia finala apartine fiecaruia.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput