Avortul

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Sunt impotriva avortului. E o crima. Am un caz in familie, sora viitorului meu sotior. LA 20 si ceva de ani a avortat fiindca era prea tanara sa faca copii( s-a maritat la 22 de ani), cred ca a facut vreo 3-4 avorturi( cel putin mie atatea mi-au zis parintii ei).DE vreo 3 ani incearca sa faca un bebe, ramane insarcinata, dar pierde sarcina. Cel mai rau a fost sapt. trecuta , cand l-a a treia incercare, stat la pat, injectii multe , a pierdut sarcina in 6 luni si bebe misca in burtica!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Parerea mea este asa: daca bb este sanatos, avortul este o crima, clar. Daca insa are probleme, mai ales grave de sanatate, mi se pare mai potrivita soluita avortului, decat un copil care poate n-o sa stie niciodata ce e cu el sau daca o sa stie si o sa sufere.

Am citit si eu undeva ca pruncii avortati ajung in iad. Am fost foarte nedumerita si am intrebat, prin intermediul internetului, un preot. Uitati ce mi-a raspuns: "Cu siguranta ca avortul e un lucru grav : oprirea dezvoltarii depline a unei vieti data de Domnul. Dar ca acesti prunci merg in iad mi se pare o aberatie, iertati-ma. Parintii Bisericii invata ca iadul si raiul sunt in primul rand niste stari, si abia apoi niste locuri. Sigur ca acesti copii sunt raniti in micul lor suflet, dar ei nu au rautatea noastra, pe care noi o proiectam peste tot si toate, uneori chiar si peste Dumnezeu !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

Eu am votat ca nu este o crima!
Pentru ca asa cum zicea cineva inaintea mea, decat sa ii faca si sa aiba copilul probleme, pentru ca mama nu a fost in stare sa isi faca niste ecografii sau analize, sau sa isi bata joc de ei si sa ii trimita la cersit ca sa aiba bani de bautura, droguri sau alte cele... sa imi fie cu iertare, dar asta e...
E intr-adevar un lucru grav si care te marcheaza o viata intreaga, dar cateodata un rau necesar!

'Ubita si 'Ubitu'
http://community.webshots.com/user/ginutza2002
Ce nu te doboara, te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

nu, sub nici o forma nu, in nici un caz nu... avortul este dreptul de expresie al unei femei, al unei familii chiar in anumite situatii, oricate prejudecati ne-ar inconjura inca... crima adevarata este lipsa de educatie si de "minti deschise" in care din pacate inca plutim...

Deea si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

revin si mentionez: reversul acestui sondaj ar trebui sa fie "este condamnarea la moarte a unui criminal o crima sau nu?"... si din pacate, majoritatea va raspunde candid "nu"...

Deea si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

Nu- o spun cu strangere de inima-totusi.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Uneori e necesar, dar oricum ar fi, ramane o crima.
Cel mai bine e sa poti evita acest eveniment nefericit.
Sa inveti sa-ti asumi responsabilitatile si sa nu-ti gasesti scuze pentru greseli, oricare ar fi ele.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darry spune:

Poate fi considerat o crima atata timp cat sarcina nu necesita avortul( copil sanatos, mama sanatoasa, sarcina fara probleme, etc) dar in momentul in care viitoarea mama afla ca acel copil ar suferi o viata intreaga de o boala grava sau nu ar avea cum sa-l intretina, sa-l creasca in conditii decente e mai bine sa faca avort pentru ca ar suferi toata familia pe langa acel copil Darry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dy4uandme spune:

in mod categoric este o crima si daca as ramane vreodata insarcinata as pastra copilul. avand in vedere ca in ziua de azi existe tot felul de metode de a prevenii acest lucru deja ar trebuii sa nu se mai intample

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

categoric avortul este o crima!!!daca e avort terapeutic consider ca nu prea ai de ales si decat sa nasti un copil cu probleme care toata viata lui se va simtii dat la o parte de societate mai bine la indicati medicului faci avort....

am sa va redau cateva randuri dintr-o carticica pe care am citit-o ,eu una am plans si desi am gresit si eu o data la 20 de ani facand un avort, d-zeu cred ca m-a pedespit deoarece de aproape 7 ani fac tratamente sa am un bb dar el nu vine...

"sarut mana maicuta mea,sunt eu ,cel din pantele tau,care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat de trist si de indurerat ca vrei sa ma omori,crezand ca-ti sunt o gra povara...dar tu nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan,sa nu ma bucur de mangaierile tale,sa nu iti vad chipul tau,maicuta draga!Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna,liniste,pace si bogata dragoste!ce puternici am putea fi impreuna si cum am invinge toate necazurile vietii si mai ales ce frumoasa ar fii viata alaturi de tine.As vrea si eu sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin,sa alerg cu voiosie prin campul inflorit,sa-ti impletesc mandra cununita si sa tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrabiilor certarete....Ti-as incanta sufletul cu multe ghidusii,iar dragalaseniile mele ti-ar descreti fruntea in clipele de cumpana.Nu gandi ca sunt mic si neputiincios,pentru ca primindu-ma pe mine in viata ta,maicuta buna,pe pruncul Hristos il primesti!Maicuta,trebuie sa-ti marturisesc ce frica-mi este la gandul ca lama taioasa ma va sfasia si ma va transforma in bucatele mici,fara de viata,care vor ajunge la gunoi...Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica?Maicuta draga as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine,sa-ti zambesc dragalas cum numai eu stiu si sa te strang in brate si sa-ti dau forta si curaj,incredere si convingerea ca nu omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri,ci ABIA atunci vei da de greutati,pentru ca il vei mania pe bunul D-zeu.Tu stii cat e de greu sa suporti o nedreptate:o observatie,o mustrare venita din partea cuiva care-ti raneste doar orgoliul.Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale,cand tu ma dai nu numai mortii oamantesti care e atat de grea ,dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.

Viata este un dar de la Dzeu.Cand Dzeu a creat primii oamnei pe ADAM si EVA le-a spus:cresteti si va imnultiti si stapaniti pamantul,tocamai prt ca acesti urmasi ai primilor oameni sa redobandeasca fericirea pierduta si sa ia locul ingerilor cazuti!Si iata ca raul din inceput s-a aratat ridicandu-se impotriva darului vietii atunci cand Cain omoara pe fratele lui Abel .Apoi in decursul istoriei acest rau s-a inmultit atat de mult,incat astazi sa fie privite ca ceva normal sutele de milioane de avorturi care se fac pe intreg pamantul!

Cea din urma dovada ca un popor a ajuns la cel mai jos nivel de decadere morala,va fi ca avortul se va considera ceva tolerat social si obisnuit!"juristul italian Rafael Ballestrini!

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput